Nauczyciel, działacz Stronnictwa Demokratycznego
Spoczywa na cmentarzu Parafialnym w Żywcu
Lokalizacja: działka 01, rząd 06, miejsce 03_04
Urodził się 20 kwietnia 1912 roku w Żywcu jako syn Ignacego - restauratora i Marii z Chołdów. Po ukończeniu 8-klasowej szkoły powszechnej w Białej Krakowskiej wstąpił do Państwowego Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Żywcu. Egzamin dojrzałości złożył w VI Państwowym Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie w roku 1934. W roku 1939 ukończył 3 lata studiów na Akademii Handlowej w Krakowie. Po wojnie dokończył studia i w roku 1950 zdał egzaminy magisterskie oraz uzyskał potrzebne kwalifikacje pedagogiczne do nauczania w szkołach zawodowych organizacji i techniki handlu, arytmetyki i ekonomii politycznej. To on wpajał uczniom zawiłości wiedzy o spółkach akcyjnych, papierach wartościowych, koncernach, trustach i kartelach.
W czasie okupacji pracował w Hurtowni Kolonialno-Spożywczej w Żywcu. Po wyzwoleniu Żywca spod okupacji hitlerowskiej w dniu 20 kwietnia 1945 roku podjął pracę w charakterze nauczyciela w Miejskim Koedukacyjnym Gimnazjum i Liceum Handlowym w Żywcu, w której to szkole występującej później pod różnymi nazwami, ale o tym samym profilu kształcenia przepracował całe życie. W roku 1976 odszedł na emeryturę, ale w niepełnym wymiarze godzin pracował jeszcze do roku 1984. W szkole przez długie lata był opiekunem Spółdzielni Uczniowskiej „Tęcza”, która była przodującą spółdzielnią w powiecie. W tym zakresie współpracował z Powiatowym Związkiem Gminnych Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” i Powszechną Spółdzielnią Spożywców „Społem” w Żywcu, które zaopatrywały spółdzielnię w towary i wyposażenie techniczne. W latach 60. zorganizował pierwszą w powiecie pracownię do nauczania przedmiotu „organizacja i technika handlu”. Wypracowane zyski spółdzielnia przeznaczała na wsparcie finansowe uczniów biednych, a dla aktywu spółdzielczego urządzał wycieczki w tym również wycieczki zagraniczne. Był również angażowany przez PZGS, PSS i MHD do prowadzenia kursów zawodowych dla pracowników handlu i do ich egzaminowania. Za jego m.in. pośrednictwem w latach 60. szkoła otworzyła kształcenie w zawodzie sprzedawca, a później sprzedawca-magazynier w typie liceum zawodowego.
Antoni Sroka „Tonio” należał do grupy czołowego aktywu społeczno-politycznego w mieście. Przez kilka kadencji pełnił funkcję radnego Miejskiej Rady Narodowej w Żywcu. Był też członkiem założycielem Stronnictwa Demokratycznego. W Stronnictwie pełnił funkcję sekretarza PK, przewodniczącego koła nauczycielskiego i zastępcy przewodniczącego PK SD. Z ramienia Stronnictwa pracował w Miejskim Komitecie Frontu Jedności Narodu i w Obywatelskim Komitecie Obchodów 700-lecia Miasta Żywca w 1968 roku.
Tonek Sroka był człowiekiem zawsze pogodnie usposobionym, obytym towarzysko - nieocenionym w funkcjach reprezentacyjnych. Wśród kolegów i wychowanków pozostawił po sobie opinię człowieka dobrego, życzliwego.
Za pracę zawodową i społeczną odznaczony był złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz wieloma innymi odznakami i dyplomami.
Zmarł 10 listopada 1990 roku. Pochowany jest na Cmentarzu Przemienienia Pańskiego w Żywcu.
Hieronim Woźniak
Bibliografia: 60 lat Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Żywcu, Żywiec 1986; dokumentacja szkolna.