Powstaniec styczniowy, krawiec, odznaczony
Spoczywa na cmentarzu Parafialnym w Żywcu
Lokalizacja: działka 06, rząd 05, miejsce 25
Urodził się 24 czerwca 1842 roku jako syn Antoniego Śliża (rolnika) i Marianny Śliż z domu Chorzępa.
Z zawodu był krawcem. Brał udział w powstaniu styczniowym w 1863 roku w stopniu podporucznika. Werbował ochotników do oddziałów partyzanckich. Walczył z bronią w ręku pod Mielcem, gdzie został wzięty do niewoli przez Austriaków. Przebywał w więzieniu w Krakowie na Wawelu przez okres 8 miesięcy. Osadzony został w celi oznaczonej numerami Ne 14 i 17.
Brakuje pewnych informacji na temat jego żony. Wiadomo, że miał syna Jana Śliża, który spoczywa na cmentarzu parafialnym w Bielsku-Białej. Jego synowa Julia Śliż z d. Kucharska zmarła w 1943 roku i spoczywa na cmentarzu Przemienienia Pańskiego w Żywcu. Wnukiem Jakuba Śliża był Leon Śliż, żołnierz I i II wojny światowej, który też spoczywa na cmentarzu Przemienienia Pańskiego w Żywcu wraz żoną Michaliną. Leon, podobnie jak jego dziadek Jakub, też był z zawodu krawcem. Prawdopodobnie uczył się zawodu od dziadka. Prawnukami Jakuba Śliża byli: Jan Śliż, Tadeusz Śliż i Anna Śliż po mężu Górka (matka Leona i Michaliny). Prawnuki Jakuba Śliż przeprowadziły się do Krakowa i tam zostali pochowani.
Jakub Śliż był honorowym członkiem Powiatowego Związku Wojskowych Związku Strzeleckiego oraz członkiem Katolickiego Stowarzyszenia „Przyjaźń” i Cechu Krawieckiego.
Za udział w Powstaniu Styczniowym został odznaczony w 1930 roku medalem Niepodległości.
Jakub Śliż zmarł w Żywcu 11 listopada 1932 roku (niektóre źródła podają 12 listopada) w wieku 90 lat, chociaż napis na klepsydrze wskazuje, że miał 93 lata. W momencie śmierci był ostatnim żyjącym powstańcem styczniowym mieszkającym w powiecie żywieckim, dlatego jego pogrzeb był wielką manifestacją patriotyczną. Kondukt żałobny przeszedł przez żywiecki Rynek na cmentarz Przemienienia Pańskiego w Żywcu dnia 13 listopada 1932 roku.
Patryk Żyrek
Bibliografia:
Materiały archiwalne udostępnione przez rodzinę Jakuba Śliża oraz IPN;
Jerzy Maliszewski, Powstanie Styczniowe, Notatki biograficzne uczestników z oryginalnymi ilustracjami, Warszawa 1932