Rycerstwo Niepokalanej - Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Spotkania: II środy miesiąca, po Mszy św. wieczornej w Domu Katolickim

Opiekun: ks. Grzegorz Guga

Wspólnota zawiązała się 8 grudnia 2004 roku w święto Niepokalanego Poczęcia NMP. Przystąpiło do niej 169 parafian, którzy po złożeniu pisemnej deklaracji, ślubowaniu (akt całkowitego oddania się Matce Bożej Niepokalanej) otrzymali dyplomiki członkowskie.
Z tego licznego grona Rycerzy Niepokalanej wyłoniła się grupa członków, którzy podjęli formację w ramach struktur organizacyjnych określonych w Statutach Generalnych stowarzyszenia jako MI-2. Wtedy też został wyłoniony pierwszy zarząd na 4 – letnią kadencję, którym kierowała prezes pani Maria Duda, a asystentem kościelnym został
ks. Piotr Leśniak. Obecny zarząd, którego kadencja wygasa w czerwcu 2017 roku składa się z następujących osób:
Prezes: Józef Smolicki
Wiceprezes: Cecylia Piątek
Sekretarz: Magdalena Szablicka
Ekonom: Ewa Matyszkowicz
Doradcy: Maria Biel
Teresa Juchniewicz
oraz Komisja Rewizyjna w składzie:
Czesława Gawron i Władysława Pryszcz
Asystentem Kościelnym był ks. Grzegorz Kierpiec a obecnie jest ks. proboszcz Grzegorz Gruszecki
Na dzień dzisiejszy aktywnych członków Rycerstwa działających w ramach MI-2 jest 35 osób. Pozostali członkowie Rycerstwa Niepokalanej uczestniczą w Stowarzyszeniu w ramach MI-1.
W roku 2008 ukonstytuował się Zarząd Diecezjalny Rycerstwa Niepokalanej diecezji
Bielsko-Żywieckiej z asystentem kościelnym ks. Jackiem Pędziwiatrem. Od roku 2008 do 2010, wspólnota nasza trzykrotnie organizowała coroczny diecezjalny dzień skupienia w święto wspomnienia Najświętszego Imienia Maryi 12 września, który stał się stałym elementem formacji duchowej naszego stowarzyszenia. Członkowie naszej wspólnoty aktywnie uczestniczą w strukturach Zarządu Diecezjalnego w zgromadzeniach organizowanych przez Zarząd Narodowy w Niepokalanowie oraz w działalności Centrum św. Maksymiliana Kolbego w Harmężach.
Na szczeblu parafialnym wspólnota nasza spotyka się w każdą trzecią środę miesiąca z asystentem kościelnym w rozważaniu naszego powołania do świętości za wzorem Niepokalanej. W każdą środę przed nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy rozważamy w kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu tajemnice różańca świętego oraz każdego roku w dniu 8 grudnia święto Niepokalanego Poczęcia NMP uczestniczymy w oprawie liturgicznej ołtarza przez czytanie lekcji, śpiew psalmów, przygotowanie darów ofiarnych oraz przyjmowanie w poczet wspólnoty nowych członków. Wspólnota nasza niemal co roku inicjowała i brała udział w pielgrzymkach autokarowych do różnych sanktuariów i miejsc mających szczególny udział w historii naszej ojczyzny w obronie wiary i chrześcijańskiej tożsamości naszego narodu. Niestrudzonymi organizatorami tych pielgrzymek byli nasi opiekunowie ks. Piotr Leśniak i ks. Grzegorz Kierpiec.
Nasze cele i zadania określone zostały w Dyrektorium Narodowym Stowarzyszenia
(rozdz. II ξ 5,6) „Rycerstwa Niepokalanej” w Polsce a najprościej można by je streścić mottem: żyć jak Niepokalana w całkowitym oddaniu się w służbie Bogu i bliźnim w ofiarnej miłości poszerzając zasoby Królestwa Chrystusowego w sobie i w świecie.
Święty Maksymilian założyciel Rycerstwa Niepokalanej, wizjoner czasów przyszłych wskazał światu ratunek przed wrogiem zatracenia dusz ludzkich przez akt całkowitego oddania się Matce Bożej Niepokalanej jako narzędzie w Jej matczynych rękach w ciągłym nawracaniu i coraz głębszym otwieraniu się na łaskę uświęcenia i zbawienia własnego i wszystkich bliźnich. W tym zawiera się cała duchowość Rycerstwa Niepokalanej – szerzenie Królestwa Chrystusowego pod opieką i za pośrednictwem Matki Bożej Niepokalanej.
W związku z przypadającym w 2017 roku jubileuszem 100-lecia powstania Rycerstwa Niepokalanej pragnieniem naszej wspólnoty jest ożywienie działalności Rycerstwa Niepokalanej w parafii do czego zachęcamy wszystkich, którym leży na sercu jak najwierniejsze oddanie się w służbie Kościoła Chrystusowego przez pośrednictwo Jego Matki.

Józef Smolicki

Udostępnij