Aktualności
W ramach rekolekcji wielkopostnych uczniowie żywieckich szkół średnich mieli okazję uczestniczyć w niezwykłych warsztatach prowadzonych przez zespół Arcadio – grupę muzyczno-ewangelizacyjną, której liderem jest Arkadiusz „Arcadio” Zbozień. Spotkanie z zespołem przepełnione było muzyką, inspirującymi historiami i szczerym dialogiem z młodzieżą. Arcadio dzielił się z uczniami nie tylko swoim talentem muzycznym, ale przede wszystkim świadectwem życia – historią przemiany, którą przeszedł dzięki wierze. Arkadiusz Zbozień to raper, mąż i ojciec, który przez wiele lat prowadził życie z dala od Boga. W młodości wpadł w złe towarzystwo, nie stronił od używek i agresji. Jak sam mówi, „szukał akceptacji wszędzie, tylko nie tam, gdzie naprawdę można ją znaleźć”. Przełom nastąpił, gdy jego brat uświadomił mu, że stracił kontrolę nad życiem. Padły wtedy jedne z najważniejszych i najbardziej przełomowych słów, które poruszyły najgłębsze zakamarki serca: „Bracie, gdybyś ty wiedział, jak bardzo cię kocham”. Następnie Arkadiusz trafił na spotkanie wspólnoty chrześcijańskiej, gdzie naprawdę po raz pierwszy poczuł, że jest kochany i akceptowany taki, jaki jest – bez masek i udawania. Od tego momentu jego życie zaczęło się zmieniać. Dziś z pasją głosi Ewangelię, a muzyka jest narzędziem, które pomaga mu dotrzeć do serc młodych ludzi.
Podczas warsztatów Arcadio wraz z zespołem rozmawiał z uczniami o wartościach, które są ważne w życiu – o wolności, odpowiedzialności, relacjach i sile przebaczenia. Nie zabrakło także tematów trudnych: uzależnień, hejtu, braku akceptacji czy samotności. Nasz gość chciał pokazać młodzieży, że w realizacji każdej pasji i zainteresowania można odnaleźć drogę do Boga, bo warto poświęcać swój czas, jedynie na to, co jednocześnie pasjonuje, ale również ma sens i przynosi owoce. Spotkania miały bardzo osobisty charakter. Po nich każdy mógł podejść i zadać pytanie, podzielić się refleksją lub po prostu napisać, korzystając z mediów społecznościowych.
To wyjątkowe wydarzenie zostawiło trwały ślad w sercach wielu uczestników.
Nikola podkreśla: „Spotkanie skłoniło mnie do refleksji na temat wiary. Bardzo podobał mi się występ – szczególnie jego freestyle oraz część artystyczna, w której pod postacią teledysków i piosenek artysta przedstawił historię swojego życia”.
Julia dodaje: „‘Rób to, co kochasz’ – to motto zespołu Arcadio. Dla mnie to wezwanie do działania, odkrywania pasji. Bez nachalnego moralizowania, ale z głębokim przekonaniem, że Bóg działa nawet tam, gdzie jest ciemno”.
W pamięci Wiktorii zapadły słowa: „Każdy może być kimś – nawet jeśli nie mamy wielu talentów, to stać nas na wiele”.
Dla Arkadiusza Zbozienia Bóg to nie tylko fundament życia, ale przede wszystkim osoba, która daje mu siłę, sens i pokój w codzienności. Jak sam mówi: „Bez Boga nie byłoby mnie tu dzisiaj. Wszystko, co mam i kim jestem, zawdzięczam Jemu”.
Liczne uczestnictwo i zaangażowanie żywieckiej młodzieży pokazały, że naprawdę potrzebują oni przestrzeni do rozmowy o sprawach ważnych i głębokich. Rekolekcje z zespołem Arcadio były wyjątkowym czasem zatrzymania, refleksji i osobistego spotkania z wiarą. Pozostaje nam pamiętać, że dziś przede wszystkim liczą się bliskość, świadectwo i serce otwarte na młodych.
10 kwietnia br. w auli im. Stanisława Pyjasa w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Żywcu odbyła się uroczysta gala, w trakcie której nagrodzono laureatów II Diecezjalnego Konkursu Literacko-Religijnego o Rodzinie. Konkurs był adresowany do uczniów szkół podstawowych (VI-VIII) oraz ponadpodstawowych Diecezji Bielsko-Żywieckiej i odbył się pod honorowym patronatem Biskupa Ordynariusza Romana Pindla i Księdza Dziekana Grzegorza Gruszeckiego - proboszcza Parafii Narodzenia NMP w Żywcu i Księdza Jacka Moskala – Wicerektora Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli „Gość Niedzielny” oraz Radio „Anioł Beskidów”. W celu rozpowszechnienia inicjatywy i zachęcenia uczniów do udziału, młodzież z naszego liceum, pod opieką ks. Łukasza Listwana i pani Dominiki Kamińskiej, odwiedziła siedzibę radia. Podczas wizyty nagrali audycję, w której opowiedzieli o przedsięwzięciu, jego celu oraz formie. Był to również czas, w którym młodzi ludzie mogli podzielić się swoimi osobistymi refleksjami na temat rodziny, jej roli w życiu człowieka oraz wyzwań, jakim musi sprostać. Audycja była doskonałą okazją, by uczniowie nie tylko zachęcili innych do udziału, ale również zaprezentowali swoje przemyślenia na temat wartości, które stanowią fundament rodzinnych więzi.
Głównym celem Konkursu, w organizację którego oprócz I Liceum Ogólnokształcącego w Żywcu i parafii konkatedralnej, włączyli się Domowy Kościół Diecezji Bielsko-Żywieckiej i współpomysłodawca przedsięwzięcia ks. Jacek Moskal, było podkreślenie znaczenia rodziny w życiu człowieka, umożliwienie młodzieży przedstawienia swoich osobistych refleksji oraz rozwijanie wrażliwości i aktywności artystycznej. Zadaniem uczestników było napisanie pracy w dowolnej formie literackiej (np. wiersz, list, opowiadanie) na temat: Co najbardziej cenisz w swojej rodzinie?
Na początku uroczystości Pan Dyrektor doktor Jacek Biłko przywitał gości: Wicerektora Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej – Księdza Jacka Moskala, Księdza Łukasza Tlałkę Moderatora Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie, Księdza Piotra Bączka - dyrektora radia „Anioł Beskidów", Panią Urszulę Rogólską redaktorkę „Gościa Niedzielnego", przewodniczącego jury - Księdza Grzegorza Gugę - wikariusza Parafii Narodzenia NMP w Żywcu, Panią Agnieszkę Elżbieciak reprezentującą Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie, kleryków Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej, laureatów Konkursu, nauczycieli, którzy wspierali uczniów w tworzeniu zwycięskich prac oraz rodziców uczniów. Pan dyrektor Jacek Biłko podziękował organizatorom konkursu – ks. Łukaszowi Listwanowi oraz pani Dominice Kamińskiej. Zaznaczył, że rodzina jest drogą najważniejszą i niepowtarzalną – tak jak każdy człowiek. Od rodziny nie można się odłączyć. Gdy człowiekowi jej brakuje, jest to zawsze brak bolesny, który ciąży na całym życiu. Rodzina, z której pochodzimy, pozostaje fundamentem, nawet wtedy, gdy człowiek zaczyna realizować swoje życiowe powołanie.
Przewodniczący jury, ks. Grzegorz Guga – wikariusz Parafii Narodzenia NMP w Żywcu, dokonał podsumowania Konkursu. Czytanie prac sprawiło mu wielką przyjemność, ponieważ były one wyjątkowe i przepełnione refleksją. Mówiąc o relacjach rodzinnych, posłużył się obrazowym porównaniem – spacerując plażą, często skupiamy się na monotonii krajobrazu i wszechobecnym piasku. Czasem jednak trafiamy na coś niezwykłego – muszlę czy bursztyn – i wtedy zapominamy o jednostajności. Tak samo autorzy nagrodzonych prac potrafili dostrzec to, co cenne w relacjach z bliskimi.
Ks. Grzegorz podkreślił, jak ważne są przenikliwe spojrzenie i umiejętność dostrzegania skarbów wśród swoich najbliższych. Zauważył, że nawet gdy pojawiają się trudne tematy i problemy, z którymi musi mierzyć się współczesna rodzina, szczególnie liczy się nadzieja, że można je przezwyciężyć wspólnie – dzięki wzajemnemu wsparciu i miłości.
Na konkurs wpłynęło 57 prac, a jury w składzie: ks. Grzegorz Guga, ks. Łukasz Listwan i pani Dominika Kamińska wyłoniło zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych.
Uczniowie szkół podstawowych:
I miejsce - Michalina Młynarczyk ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Cieszynie
II miejsce - Paulina Hulbój ze Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Żywcu
III miejsce - Dorota Furtak z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Żywcu
Wyróżnienia:
Hanna Cieślar ze Szkoły Podstawowej Zgromadzenia Córek Bożej Miłości im. Franciszki Lechner w Bielsku-Białej
Jędrzej Dutka ze Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Rybarzowicach
Milena Jakubiec ze Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Rybarzowicach
Natalia Kliś z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Żywcu
Kinga Krutak ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Milówce
Alicja Rusek z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Jerzego Kukuczki w Pewli Małej
Uczniowie szkół ponadpodstawowych:
I miejsce - Milena Gwizdoń z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Żywcu
II miejsce - Dominika Ulrych z I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Żywcu
III miejsce - Piotr Szurdyga z Zespołu Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu
Wyróżnienia:
Jagna Dudek z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Żywcu
Zofia Piętka z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Marii Konopnickiej w Milówce
Laureaci otrzymali dyplomy, karty podarunkowe i drobne upominki, a Opiekunowie, pod kierunkiem których powstały nagrodzone prace, zostali uhonorowani pamiątkowymi dyplomami i książkami. Nagrody w Konkursie ufundowali: Domowy Kościół Diecezji Bielsko-Żywieckiej, Parafia Rzymskokatolicka Narodzenia NMP w Żywcu i Ksiądz Jacek Moskal.
W swoich pracach uczniowie udowodnili, że rodzina jest wartością fundamentalną, źródłem miłości, wsparcia i tożsamości. Zwracali uwagę na jej emocjonalny wymiar, codzienną obecność i duchowy fundament.
Milena Gwizdoń (I miejsce – szkoła ponadpodstawowa) podkreśliła, że dom to nie tylko miejsce, lecz ludzie – „Dom to ludzie, którzy go wypełniają i których kocham nad życie”. Dla niej rodzina pozostaje punktem odniesienia, niezależnie od życiowych zmian.
Dominika Ulrych (II miejsce) skupiła się na pięknie rodziny mimo jej niedoskonałości. Pisała, że „każda miłość to wybór” i że szczęście polega na wspólnym pokonywaniu trudności. Rodzina to dla niej także bezinteresowna miłość i emocjonalna bliskość.
Piotr Szurdyga (III miejsce) ujął rodzinę jako trwały dom oparty na wierze, nadziei i miłości – wartościach przekazywanych z pokolenia na pokolenie. „Dom przetrwał, bo miał solidne fundamenty, a ja w nim mogłem zamieszkać i przesiąknąć prawdą”.
Wśród młodszych uczniów głos zabrzmiał równie dojrzale.
Michalina Młynarczyk (I miejsce – szkoła podstawowa) poprzez obraz snu ukazała, jak bardzo rodzina jest dla niej ważna. Po przebudzeniu odczuwa ulgę i radość, widząc bliskich: „Tęskniłam za rodziną i nie wyobrażam sobie życia bez nich”.
Paulina Hulbój (II miejsce) zaakcentowała, że rodzina to wspólnota, w której „Rodzina to nie „ja”. Rodzina to my”. To przestrzeń wzajemnego wsparcia, wysiłku i miłości, która „scala rodzinę i ocala przed złem”.
Dorota Furtak (III miejsce) ujęła rodzinę w sposób duchowy – jako miejsce spotkania z Bogiem poprzez bliskich: „Zrozumiałam, że gdy nie możesz się ze mną spotkać, osobiście przychodzisz przez moich bliskich”.
Osoby nagrodzone zostały zaproszone na środek, a każda z nich otrzymała magnes, na którym znalazły się słowa o rodzinie napisane przez ubiegłoroczną laureatkę I miejsca w kategorii szkół podstawowych, Paulinę Hulbój: „Pięknie to Pan Bóg wymyślił – taki niepozorny mały dmuchawiec – z wielością ziaren. Początek wszystkiego”.Organizatorzy poprosili laureatów o przekazanie drobnego upominku swoim rodzicom i zachęcili, aby po powrocie do domu powiedzieli im, jak bardzo ich kochają i dziękują za trud włożony w wychowanie.
Głos zabrał Ksiądz Jacek Moskal, który w zeszłym roku wraz z panią Dominiką Kamińską zainicjował konkurs o rodzinie. Pogratulował zwycięzcom, że potrafią docenić rodzinę. „Jeśli potrafię docenić, to znaczy, że umiem dostrzec wartość tego, co jest dla mnie ważne” – stwierdził. Zaznaczył, że rodzina to kuźnia przyszłości, nie tylko dla społeczeństwa, ale również dla Kościoła. Pierwsze doświadczenia związane z rodziną stają się błogosławieństwem lub wyzwaniem. Podkreślił, że docenienie rodziny to już obrona rodziny we współczesnym świecie.
Ks. Łukasz Listwan, podsumowując konkurs, podziękował wszystkim nagrodzonym za podjęcie refleksji nad wartością rodziny – szczególnie w czasach, gdy jej znaczenie bywa podważane. Zaznaczył, że nasza tożsamość, doświadczenia i osiągnięcia mają swoje korzenie właśnie w rodzinie. Podkreślił, że wdzięczność wobec bliskich nie powinna ograniczać się jedynie do docenienia ich postawy, ale powinna wypływać z samego faktu ich obecności w naszym życiu – bo nie każdy ma to szczęście. Zauważył, że dzieci są wizytówką swoich rodzin, a ich postawy świadczą o rodzicach. Zachęcał, by znaleźć czas na okazanie uczuć – powiedzenie „kocham” czy „dziękuję” – oraz by zwrócić uwagę, czy takie słowa nie zaskakują rodziców, ponieważ może to oznaczać, że więzi wymagają odbudowy. Na zakończenie zauważył, że często zapominamy o rodzicach, zabiegani w codzienności, a gdy ich zabraknie, oddalibyśmy wszystko, by móc jeszcze przez chwilę z nimi porozmawiać.
Uroczystą galę uświetniły wykonania utworów instrumentalnych oraz śpiewanych przez młodzież I Liceum Ogólnokształcącego, które dodały wydarzeniu wyjątkowej atmosfery i artystycznego wyrazu. Konkurs zakończył się wspólnymi rozmowami w kawiarence przygotowanej przez organizatorów.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i już dziś zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu.
Organizatorzy: ks. Łukasz Listwan, pani Dominika Kamińska

SPOWIEDŹ
Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek, Wielka Środa
6.15 – 7.30
17.00 – 18.15
Wielki Czwartek
6.15 – 8.00
15.00 – 17.45
Wielki Piątek
6.15 – 17.45
Wielka Sobota
6.15 – 17.00
TRIDUUM PASCHALNE
Wielki Czwartek
Katedra
Msza Wieczerzy Pańskiej – 18.00
Adoracja od Liturgii do 22.00
Święty Krzyż
Msza Wieczerzy Pańskiej – 16.00
Adoracja od Liturgii do 21.00
Gorzkie Żale – 20:00
Wielki Piątek
Katedra
Droga Krzyżowa 11.00
Adoracja w Ciemnicy od 6:15 do Liturgii
Liturgia Męki Pańskiej – 18.00
Droga Krzyżowa 22:00
Adoracja w Bożym Grobie prze całą noc i całą Wielką Sobotę.
Droga Krzyżowa na Grojec 12:00
Święty Krzyż
Droga Krzyżowa-9:00
Adoracja w ciemnicy od 9:00 do Liturgii
Liturgia Męki Pańskiej -15:00
Adoracja w Bożym Grobie do 22:00
Proponowany plan adoracji w katedrze w Wielki Piątek:
- 20:00 Chór Katedralny Lutnia
- 21:00 Gorzkie Żale
- 22:00 Droga Krzyżowa
- 23:00 Małżeństwa
- 24:00 Mieszkańcy os. 700-lecia i Pod Grapą
- 1:00 Mieszkańcy os. Parkowe i ul Komorowskich
- 2:00 Mieszkańcy oś Młodych i ul. Komanieckiego
- 3:00 Mieszkańcy oś Paderewskiego i ul. Piłsudskiego
- 4:00 Mieszkańcy Rudzy i ul. Sienkiewicza
- 5:00 Mieszkańcy oś Na Wzgórzu, Beskidzkiej, Jodłowej, góry Burgałowskiej
- 6:00 Mieszkańcy Kocurowa, Dębowej, Jaworowej, Topolowej
- 7:00 Mieszkańcy pozostałych ulic
Wielka Sobota
Katedra
Adoracja w Bożym Grobie od 6:15 przez całą sobotę do Liturgii
Poświęcenie pokarmów będzie na zewnątrz kościoła od 9.00 – 15.30 co pół godziny.
Liturgia Wigilii Paschalnej z procesją Rezurekcyjną – 19.00
Kocurów
Poświęcenie pokarmów o 12:30.
Święty Krzyż
Adoracja w Bożym Grobie od 9:00 do Liturgii Wigilii Paschalnej, która będzie o 19.00. Następnie przejście na procesję rezurekcyjną do katedry.
WIELKANOC
Msze w Konkatedrze jak w każdą niedzielę:
6.00, 7.30, 8.45, 10.00,
11.15 – szczególnie dla rodzin z dziećmi
12.30, 16.00, 18.00
Święty Krzyż: 8.00, 11.00
Kocurów: 9.00
Św. Marek: 9.30
Przemienienie Pańskie: 12.15
2 września 2024 r. rozpoczęła się peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej od Wykupu Niewolników – Matki Wolności. Obraz gościł już w ośmiu parafiach naszej diecezji. Spotkania odbywają się w pierwsze poniedziałki miesiąca. Za organizacje odpowiedzialna jest Diakonia Wyzwolenia Człowieka Ruchu Światło-Życie wraz z Duszpasterzem Trzeźwości.
Serdecznie zapraszamy na Spotkanie z Matką Wolności w najbliższy poniedziałek 7 kwietnia 2025 r. do parafii Narodzenia NMP w Żywcu. Tematem spotkania będzie Matka uwalniająca od narkotyków.
W programie:
17.15 różaniec
18.00 Eucharystia
18.40 świadectwo KWC i AA
18.50 Konferencja Pana Adama Kasprzyka – pedagoga, specjalisty terapii uzależnień, psychoterapeuty, superwizora z Krajowego Biura Przeciwdziałania Narkomanii, Dyrektora Katolickiego Ośrodka Wychowania i Terapii Młodzieży „Nadzieja” w Bielsku-Białej.
Włączmy się w tę modlitwę, aby wypraszać wolność dla sióstr i braci uwikłanych w różne nałogi, a szczególnie narkomanię.
Maja cierpi na wrodzona łamliwość kości i potrzebuje pilnej operacji w Stanach. Parafian, którzy chcieliby wspomóc akcje zachęcamy do upieczenia ciasta i dostarczenia go w sobotę 22 marca do Auli Domu katolickiego od g. 17:00.
https://www.siepomaga.pl/waleczna-maja
Gorąco zapraszamy na rekolekcje Nowe Życie.Dotykają one najważniejszych kwestii dotyczących naszej wiary, prawdy o Bogu, świecie, nas samych, relacji z ludźmi. Podczas tych rekolekcji otrzymasz od Boga nowe życie, serce, całkowicie nową mentalność. Zapraszamy każdą osobę, która pragnie na nowo narodzić się w Duchu Świętym, odnowić swoją więź z Jezusem i Kościołem. W czasie krótkiego weekendu możesz uzyskać odpowiedzi na następujące pytania: Kto kocha cię nieustannie? Kto rani twoje serce? Kto jest jedynym rozwiązaniem twoich problemów? Kto nadaje sens życiu? Kto może cię wiele nauczyć? Na koniec dowiesz się, kto na ciebie czeka w Kościele? Przyjedź i przeżyj wyjątkowy i niepowtarzalny czas. Czekamy na Ciebie.
Ważne informacje organizacyjne:
Zapisy w kawiarence "Przystań".
Miejsce aula Domu Katoliciego przy Parafii NNM w Żywcu.
Kiedy? 4-6 kwietnia 2025 r. Zaczynamy w piątek 4 marca o godz. 18.00 w auli Domu Katlickiego, (recepcja czynna juz od 17.00), a kończymy w niedzielę o godz. 13.00.
Na noc wracamy do domu. Bliższe informacje w kawiarence "Przystań", na plakatach i stronie parafii.
(Zdjęcie z https://archiwum.ipn.gov.pl/)
Dzień Pierwszy, Wtorek – 22 kwietnia 2025r.
- Wyjazd z punktu startowego w godzinach wczesnoporannych
- WARSZAWA-ŻOLIBORZ – Muzeum Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki; Msza Święta w Kościele p.w. Św. Stanisława Kostki
- OKOPY – Rodzinny Dom ks. Jerzego Popiełuszki
- SUCHOWOLA – Izba Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki
- SUPRAŚL – zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg w Domu Pielgrzyma
Dzień Drugi, Środa – 23 kwietnia 2025r.
- śniadanie
- SOKÓŁKA – Kolegiata Św. Antoniego, miejsce Cudu Eucharystycznego
-ŚWIĘTA WODA – Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej
- BIAŁYSTOK – Sanktuarium Miłosierdzia Bożego
- SUPRAŚL – obiadokolacja, nocleg w Domu Pielgrzyma
Dzień Trzeci, Czwartek – 24 kwietnia 2025r.
- śniadanie
- GRABARKA - Monaster Świętych Marty i Marii na Świętej Górze Grabarce – najważniejsze miejsce kultu religijnego chrześcijan prawosławnych w Polsce
- PRATULIN – Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich; Msza Święta w Kościele p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła
- KODEŃ – Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej – Królowej Podlasia – Matki Jedności; zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg
Dzień Czwarty, Piątek – 25 kwietnia 2025r.
- Msza Święta
- śniadanie
- wyjazd z Kodnia w godzinach przedpołudniowych
- powrót do punktu startowego w godzinach wieczornych
Podczas pielgrzymki: codzienna Msza Święta, oprowadzanie po poszczególnych Sanktuariach
Zapisy w kawiarence Przystań.
Koszt: 890 zł
Cena zawiera:
- przejazd luksusowym autokarem
- opiekę kapłana
- ubezpieczenie NNW
- trzy noclegi
- trzy śniadania
- trzy obiadokolacje
- bilety wstępów do zwiedzanych obiektów
- opiekę kapłana i pilota na całej trasie przejazdu
- wymagane opłaty sanktuaryjne
- obowiązkowy zestaw tour quide
- obowiązkową składkę do Turystycznego Funduszu gwarancyjnego i Turystycznego Funduszu Pomocowego.
Cena nie zawiera:
- posiłku podczas drogi powrotnej (dla chętnych)
Kolejność zwiedzania oraz Mszy Świętych może ulec nieznacznej zmianie z przyczyn niezależnych od organizatora.