Aktualności - Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Aktualności

W piątek w nocy zmarł ks. Prałat Stanisław Kuczek. Przeżył prawie 80 lat w tym 46 lat służył jako kapłan. Był przez 37 lat proboszczem w Trzebini, gdzie wybudował kościół. Przez wiele lat pełnił funkcję wicedziekana naszego dekanatu. W poniedziałek będzie o 17:15 wprowadzenie trumny do kościoła w Trzebini a o 18:00 Msza Św.. We wtorek będzie Msza Św. pogrzebowa o 13:00 a następnie odprowadzenie ś.p. ks. Prałata na cmentarz w Trzebini. Dziękując Panu Bogu za wielkie dobro, które czynił w swoim życiu ks. Prałat, módlmy się o wieczną radość w niebie.

ks pralat 01

Wspólnota "Wiary i Światła" przygotowały i wystawiły Jasełka, w których brały udział osoby niepełnosprawne. W zeszłą sobotę i niedzielę mieliśmy okazję je zobaczyć. Jasełka i kolędowanie były przede wszystkim wyrazem ich ogromnej wdzięczności za każdą życzliwość i wsparcie materialne dla wspólnoty "Wiary i Światła".

 

Bardzo dziękujemy naszemu rodakowi ks. Romanowi Zoniowi i wszystkim, którzy wsparli go w dziele odnowienia zabytkowej figury Chrystusa Nazareńskiego. jubileusz

 

Po Mszy św. odprawianej 6 stycznia o 9:30 w kościele św. Marka dokonaliśmy aktu poświęcenia tego znaku naszej wiary przy ul. Sienkiewicza.

33

III Żywiecki Korowód Trzech Króli odbył się 6 stycznia, który przeszedł ulicami naszego miasta. Rozpoczął się o 12:00 Mszą Świętą w kościele św. Floriana w Żywcu Zabłociu a zakończył ok 14:00 na Rynku. Dziękujemy za tak liczny udział.

 

Organizatorzy III Żywieckiego Korowodu Trzech Króli 2019


1. Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z Żywca
2. Parafia św. Floriana z Zabłocia
3. Parafia Chrystusa Króla ze Sporysza
4. Parafia Miłosierdzia Bożego z Moszczanicy
5. Parafia św. Maksymiliana Kolbego z Oczkowa
6. Urząd Miejski Żywiec
7. Miejskie Centrum Kultury w Żywcu

Za pomoc w organizacji II Żywieckiego Korowodu Trzech Króli 2019 składamy podziękowania:

1. Rodzina WJ12 oraz Odnowa w Duchu Świętym przy Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z Żywca,

2. Oaza Rodzin, Służebnica Ducha, Akcja Katolicka, Róże Różańcowe oraz Hospicjum św. Siostry Faustyny przy Parafii św. Floriana z Zabłocia

3. Wspólnota Formacyjno-Ewangelizacyjna Damaszek, Wspólnota młodzieżowa Jestem oraz Rada Parafialna przy Parafii Chrystusa Króla ze Sporysza

4. Jukace Zabłoccy

5. Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „PILSKO” Witold Mojżeszek

6. Bigos na poczęstunek przygotowała młodzież Zespołu Pieśni i Tańca „PILSKO”

7. Reprezentacyjny Folklorystyczny Zespół Miasta Żywca „Ziemia Żywiecka”

8. Asysta Żywiecka

9. Ochotnicza Straż Pożarna Żywiec Sporysz
10. Ochotnicza Straż Pożarna w Żywcu-Moszczanicy
11. Ochotnicza Straż Pożarna Żywiec-Oczków
12. Jednostka Strzelecka 3030 Żywiec im. por. Leonarda Rybarskiego

13. Liceum wojskowe, Technikum hotelarskie oraz Technikum hodowli koni z Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Żywcu - Moszczanicy

14. Małopolska Chorągiew Husarska, Poczet Husarski Grzegorz i Łukasz Rypień

15. „Chorągiew Żywiecka” Bractwo Rycerskie z Żywca

16. Muzeum Miejskie w Żywcu
17. Postacie historyczne ucharakteryzowali uczniowie oraz opiekunowie szkół:
- Szkoła Podstawowa nr 1 im. Wojska Polskiego w Żywcu,
- Szkoła Podstawowa nr 3 im. Adama Mickiewicza w Żywcu,
- Szkoła Podstawowa nr 9 w Żywcu.

18. „BartPak” Hurtownia Opakowań z Żywca

19. Cukiernia ”Alicja” Teresa i Henryk Studenccy z Żywca

20. Piekarnia Tradycyjna S.C. Łukaszek Zdzisław, Łukaszek Janusz

21. Piekarnia-Cukiernia Czernichów Sp. z o.o. Sp.k. Janina Bronowska
22. Kawiarnia - Miętówka Cafe

23. Restauracja - 3 Poziomki

24. Restauracja – Bistro Starówka

25. Konferansjer Pan Grzegorz Czorny

 

Zapraszmy do obejrzenia galerii z tego wydarzenia. 

Kolednicy 2108 2

Tym razem będą Oni zbierać ofiary dla dzieci w RWANDZIE I BURUNDI Każdą grupę będzie tworzyło pięciu Wolontariuszy, a jeden z kolędników będzie miał specjalne  oznakowanie. Przyjmijmy  Ich zatem z otwartością, z uwagą wysłuchajmy przygotowanej przez nich scenki i zaśpiewajmy wraz z nimi kolędę.  „A kto może, niech z serca złoży mały datek”. Na pamiątkę spotkania, podarują rodzinom „MISYJNĄ BOMBKĘ”. Kolędowanie rozpoczniemy  26 grudnia Mszą świętą o godz. 11.15  po niej Wolontariusze otrzymają specjalne błogosławieństwo i nastąpi rozesłanie Kolędników Misyjnych. Mieszkańców osiedli bardzo prosimy o pozostawienie adresu swojego mieszkania w Kawiarence Parafialnej – Przystań, jeśli rodzina życzy sobie odwiedzin Kolędników Misyjnych.

6 STYCZNIA 2019 ROKU

  PO ZAKOŃCZENIU  KOROWODU , KOLĘDNICY MISYJNI WYRUSZĄ NA OSIEDLA NASZEJ PARAFII.     

DSC 0807

W sobotę  w  święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny obchodziliśmy, w ramach rejonowego Dnia Wspólnoty, jubileusz 30-lecia  Domowego Kościoła w Żywcu.  Z tej to okazji wspólnie z kapłanami  i rodzinami naszego rejonu zaangażowanymi w Ruchu Światło Życie, świętowaliśmy,  wspominając czasy odległe związane z założeniem wspólnoty oraz ubogacając tą część spotkania świadectwami  osób uczestniczących w jej tworzeniu. Pierwszym moderatorem  DK był ks. infułat  Franciszek Kołacz , parą diecezjalną Maria i Tadeusz Woźniak, których to gościliśmy na naszym spotkaniu.

W części formacyjnej, konferencje prowadził ksiądz Ariel  Stąporek, dzieląc się refleksjami  po przeczytaniu książki Opcja Benedykta ,  wskazując 3 ważne kroki  dla wzrostu duchowego opartego na ciągłym pogłębianiu wiary, modlitwie i działaniu.  

Najważniejszą częścią naszego świętowania była  Eucharystia o godz. 12 w konkatedrze w Żywcu , którą koncelebrowało 14 kapłanów pod przewodnictwem księdza biskupa Tadeusz Rakoczego. Intencją Mszy św. było dziękczynienie za dar 30 lat  Domowego Kościoła i prośba o błogosławieństwo dla członków tej Wspólnoty. Homilię wygłosił ksiądz biskup Tadeusz Rakoczy, podkreślając znaczenie święta Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, wspominając własne przeżycia związane z początkami Domowego Kościoła w Diecezji oraz życząc wielu łask za wstawiennictwem Niepokalanej Maryi . Na zakończenie Mszy św. rodziny kręgu pilotowanego z  Żywca,  przyjęły Jezusa Chrystusa jako Pana i Zbawiciela.

DSC 0811

  Po uczcie przy stole Pańskim dalszą część przeżywaliśmy na agapie  w auli parafialnej. Wraz z księdzem biskupem, księdzem infułatem i pozostałymi kapłanami cieszyliśmy się z przeżywanego jubileuszu. Ubogaceni zostaliśmy również świadectwami   przedstawicieli  z 5 kręgów z Żywca. Moderator diecezjalny Domowego Kościoła ks. Jacek Moskal podziękował czcigodnym gościom za udział , a organizatorom za przeprowadzenie uroczystości. Życzenia księdza biskupa i księdza infułata są wielką radością dla naszego dalszego działania w Domowym Kościele .

Grażyna i Jarosław Gwóźdź

DSC 0837

 

Parafia konkatedralna w Żywcu ma nowych ministrantów. Dziękujemy ks. Mateuszowi Wojtusiakowi za przygotowanie nowch ministrantów i wprowadzenie ich do Liturgicznej Wspólnoty Służby Ołtarza. Ministranci spotykają się raz w tygodniu na zbiórkach, aby coraz lepiej poznawać Pana Boga w liturgii i służbie. Spotkania odbywają się w każdą sobotę o godz. 10.00.

Poświęcenie krzyża

Na początek trochę historii. W pobliżu skrzyżowania ulic Jaworowej i Kasztanowej stoi drewniany krzyż z Chrystusem wyciętym z blachy. Niestety nikt z okolicznych  mieszkańców nie zna fundatora ani daty postawienia krzyża. Wiadomo tylko, że krzyż w latach trzydziestych naszego stulecia stał pomiędzy dwoma kasztanami. W czasie II wojny światowej w 1945 roku Niemcy ścięli oba kasztany oraz znajdujący się pomiędzy nimi krzyż ( dokonali tego z przyczyn strategicznych – kasztany i krzyż zasłaniały pole ostrzału). Po zakończeniu wojny nowy krzyż wykonał i odnowił wizerunek Chrystusa  pan Stefan Prochot. Zrekonstruowany krzyż zawiesił na lipie. Potem piekę nad krzyżem przejęła rodzina Widzyków z ulicy Jaworowej, pradziadek Franciszek Widzyk, a potem dziadek Józef Widzyk. W latach siedemdziesiątych został wykonany nowy krzyż i odnowiony wizerunek Chrystusa. W 2002 roku lipa uschła i pan Mirosław Stach, z ulicy Topolowej, zdemontował sfatygowany krzyż, a lipę ściął. Obok ściętej lipy zamontował konstrukcję, do której przymocował nowy krzyż z ponownie odnowionym Chrystusem. Początkiem listopada tego roku, na skutek działań atmosferycznych, krzyż uległ zniszczeniu. Pan Szczepan Biegun z ulicy Jaworowej poprosił sąsiadów o pomoc i tak : Władysław Marszałek wykonał krzyż, Anna Kołodziejczak odnowiła wizerunek Chrystusa, Szczepan Biegun z Emilem Pawlikiem i Leszkiem Widzykiem pomalowali krzyż, wykonali prace przy wzmocnieniu konstrukcji  i zamontowali krzyż. W dniu 4.12.2018r. o gody. 12.00, uroczyście, ks. Grzegorz Pal, też sąsiad, poświęcił krzyż, a dość duża grupa mieszkańców z ulic: Jaworowa, Topolowa, Kasztanowa, Jodłowa, Wierzbowa, Akacjowa, odmówiła pod krzyżem modlitwę Anioł Pański. Zebrani swoją obecnością podkreślili, że obowiązkiem jest zachowanie dla przyszłych pokoleń pamiątek, którymi się szczycimy i które odzwierciedlają wiarę naszych przodków.

 

                                                                                                          Domowy Kościół

 

"Ksiądz proboszcz w imieniu wszystkich duszpasterzy bardzo dziękuje inicjatorom, fundatorom oraz wykonawcom tego przedsięwzięcia, za troskę, aby nasza święta wiara poprzez najważniejsze symbole była obecna w przestrzeni publicznej.
Dziękujemy również za zaangażowanie, księdzu rodakowi ks. Grzegorzowi Palowi za dokonanie aktu podobnego poświęcenia. 

Przy okazji prosimy parafian, obok których posesji znajdują się: krzyże, figury, kapliczki o troskę i uszanowanie tych poświęconych znaków wiary.
Jeżeli te zabytki mają więcej niż 100 lat, to przypominamy, że trzeba konsultować ich renowacje z konserwatorem zabytków nawet kiedy są położone na prywatnej posesji.
Wszelkie inicjatywy związane z odnawianiem tych pamiątek naszej wiary prosimy konsultować z parafią. Chętnie służymy radą i pomocą. Troska o należyty szacunek dla tych symboli wiary jest jednym z zadań proboszcza. "

zdjecie2 copy

 zdjecie1 copy copy