Duniewicz Wiktor (1940 – 2015) - Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Transportowiec

Spoczywa na cmentarzu Parafialnym w Żywcu
Lokalizacja: działka 13, rząd 14, miejsce 45_46

 

Wiktor Duniewicz urodził się 19 listopada 1940 roku w Stryju na Podolu.

Duniewicz Wiktor 1940 2015Jego rodzice byli nauczycielami. Udało im się wyjechać z Podola w 1942 roku. Resztę okupacji spędzili pod Krakowem, a po wojnie trafili do Żywca.

W Żywcu ukończył Technikum Ekonomiczne, gdzie jego talent sportowy odkrył nauczyciel wychowania fizycznego Stanisław Ostrowski. Po  ukończeniu nauki Wiktor rozpoczął pracę w Powiatowym Przedsiębiorstwie Robót Budowlanych, w którym przepracował  30 lat w dziale transportu.

Od najmłodszych lat był pasjonatem sportu, który wypełniał mu wolne chwile. Jego ulubionymi dyscyplinami, które uprawiał  były: gimnastyka, koszykówka i piłka nożna. Od początku swojej przygody ze sportem związał się z Towarzystwem Sportowym Koszarawa Żywiec.

Był najskuteczniejszym napastnikiem w historii tego klubu. Mieszkańcom Żywca dostarczył wiele radości grając w latach 1958-1971 w  niebiesko-granatowo-białych barwach pierwszego klubu piłkarskiego Żywca. W 8 sezonach był królem strzelców A-klasy. Strzelał też gole w krakowskiej Lidze Okręgowej, do której jego zespół awansował w roku 1968. Pozostał czynnym zawodnikiem do 1971 roku, kiedy to uporczywie odnawiająca się kontuzja kolana kazała mu zakończyć karierę piłkarską.

Po zakończeniu sportowej kariery jako były zawodnik, stale był zainteresowany tym żywieckim klubem. Od roku 1996-2001 pełnił w TS Koszarawa funkcję Prezesa. Był jednym z organizatorów wspaniałego jubileuszu 90-lecia istnienia Klubu (rok 2000), m. in. opracował historię klubu, która została opublikowana w kilku częściach w dwutygodniku ,Nad Sołą i Koszarawą’ w roku 2000. Drużyna piłki nożnej awansowała wtedy do IV Ligi, co było Jego marzeniem. Od 2004 roku przez dwie kadencje był Prezesem Podokręgu Żywiec PZPN, a także działaczem Beskidzkiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Bielsku-Białej.

Za swoją działalność został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz wieloma odznaczeniami sportowymi: Srebrną Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury Fizycznej, Brązową, Srebrną Odznaką za Zasługi dla Sportu, Brązową i Złotą Honorową Odznaką PZPN.

Zmarł 23 czerwca 2015 roku.

Był człowiekiem powszechnie łubianym i szanowanym. Miał wielu przyjaciół, którzy Go ze smutkiem pożegnali.

Hieronim Woźniak

Udostępnij