Nauczyciel, wieloletni dyrektor Technikum Rolniczego w Łodygowicach, działacz społe-czny, odznaczony
Spoczywa na cmentarzu Parafialnym w Żywcu
Lokalizacja: działka: 15, rząd: 02, grób: 03_04
Urodził się 2 5 września 1926 roku w Pietrzykowicach jako syn Józefa i Joanny. Tu ukończył szkołę powszechną. W czasie okupacji niemieckiej sam dokształcał się i pomagał rodzicom w pracy na gospodarstwie. W 1945 r. rozpoczął naukę w Liceum Ogólnokształcącym, a następnie studiował w Wyższej Szkole Gospodarstwa Wiejskiego w Cieszynie. Ukończył ją w 1949 roku, uzyskując tytuł inżyniera rolnictwa. Dalej studiował na Wydziale Rolniczo-Leśnym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie w 1951 roku uzyskał tytuł magistra nauk agrotechnicznych.
Pracę zawodową rozpoczął w 1949 roku jako nauczyciel w Liceum dla Dorosłych w Czechowicach. W 1950 roku przeniósł się do Państwowego Technikum Hodowlanego w Łodygowicach. Po likwidacji tego Technikum, w 1959 roku został zatrudniony w Państwowym Technikum Rolniczym w Moszczanicy na stanowisku nauczyciela przedmiotów zawodowych. W 1962 roku służbowo przeniesiono go na stanowisko dyrektora Technikum Rolniczego w Dąbrowicy pod Krakowem. Tu rozbudował szkołę, ale równocześnie czynił starania o reaktywowanie szkoły w Łodygowicach. Starania przyniosły efekt. W 1964 roku zostało otwarte Technikum Rolnicze w Łodygowicach, a Kazimierz Pietraszko został powołany na stanowisko dyrektora. Rozpoczął adaptację na szkołę i internat dawnego pałacu barona von Klobusa, rozbudował obiekt, zmodernizował gospodarstwo szkolne, które wkrótce stało się jednym z najlepszych w ówczesnym województwie krakowskim. W 1965 roku był współorganizatorem pierwszego w kraju Zaocznego Technikum Rolniczego oraz jego filii w Wieprzu pod Andrychowem.
Największy rozwój szkoły przypada na lata 1 971-1975. Powstają nowe specjalistyczne klasopracownie: chemii, mechanizacji, produkcji roślinnej, produkcji zwierzęcej. Zbudowano nowoczesną salę gimnastyczną na skraju starego, zabytkowego parku rozmieszczono boiska do piłki siatkowej, koszykowej i nożnej. Te zmiany wpłynęły na utworzenie w 1975 roku Zespołu Szkół Rolniczych.
W 1987 roku przeszedł na emeryturę.
Kazimierz Pietraszko wniósł duży wkład pracy w rozwój i upowszechnianie oświaty rolniczej. Był człowiekiem pogodnym i życzliwym, łubianym przez pracowników i młodzież.
Za pracę zawodową i społeczną otrzymał m.in.: Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Odznakę Za Zasługi dla Ziemi Krakowskiej, Odznakę Za Zasługi dla Województwa Bielskiego, Medal Komisji Edukacji Narodowej, a także Nagrodę Pierwszego Stopnia Ministra Oświaty i Wychowania oraz Wyróżnienie „Nauczyciel Roku".
Zmarł 29 września 1998 roku. Pochowany na cmentarzu Przemienienia Pańskiego w Żywcu.
Władysław Suchoń
Życiorys został opublikowany w Słowniku Biograficznym Żywiecczyzny, t. III.