Kocoń Stanisław (1942 – 1985) - Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Nauczyciel, harcerz ZHP, działacz PZPR

Spoczywa na cmentarzu Parafialnym w Żywcu
Lokalizacja: działka 03, rząd 26, miejsce 34_35

Kocon Stanislaw

 

Urodził się 3 maja 1942 roku w Ujsołach w rodzinie chłopskiej. Do szkoły podstawowej uczęszczał w Ujsołach, a następnie ukończył technikum Przemysłu Drzewnego w Żywcu w 1961 roku z tytułem technika o specjalności tartacznictwo i wyroby drzewne. W tej szkole należał do drużyny harcerskiej prowadzonej przez Wiesława Ząbeckiego.

Od 1 sierpnia 1961 roku do 31 sierpnia 1962 roku pracował w Zakładach Drzewnych w Lęborku. Postanowił jednak zmienić zawód i podjął dalszą naukę w Studium Nauczycielskim w Słupsku, po ukończeniu którego podjął pracę w Szkole Podstawowej w Radziechowach na stanowisku nauczyciela. W roku 1969 jako członek Rady Hufca wybrany został na czteroletnią kadencję na stanowisko komendanta Hufca ZHP w Żywcu. W tym samym roku ukończył z wyróżnieniem centralny kurs dla etatowej kadry harcerskiej.

W ciągu tych 4 lat zdynamizował pracę żywieckiego hufca. Posiadał wysokie umiejętności w organizowaniu zespołów ludzkich oraz kształtowania stosunków międzyludzkich. Cechowała go zaradność, pomysłowość i inicjatywność w działaniu. Był ceniony w środowisku instruktorów harcerskich i nauczycielskich, którymi przypadło mu w udziale kierować. Był człowiekiem obowiązkowym, konsekwentnym i pełnym uroku osobistego przyjacielem dzieci i młodzieży. Hufiec żywiecki w czasie jego kadencji oceniany był jako jeden z najlepszych w Chorągwi Krakowskiej, w której pracach uczestniczył jako członek prezydium.

W tej to kadencji, gdy komendantem Hufca był Stanisław Kocoń, miała miejsce kampania harcerska pod nazwą „bohater Hufca”. Bohaterem tym były Wojska Ochrony Pogranicza (WOP). W dniu 13 czerwca 1971 roku na Rynku Żywieckim miał miejsce wielki Zlot Hufca, nadanie hufcowi imienia WOP, sztandaru ufundowanego przez Karpacką Brygadę WOP. Sztandar odebrał Stanisław Kocoń. Po ceremonii na Rynku odbyła się chyba największa w dotychczasowej historii defilada żywieckich harcerzy.

W roku 1973 ze szkodą dla harcerstwa przeniesiony został na stanowisko Rady Powiatowej Federacji Socjalistycznych Związków Młodzieży Polskiej (od 1 września 1973 do 31 maja 1975). Od 1 czerwca 1975 roku do 1 września 1981 roku pracował na stanowisku starszego inspektora w Komitecie Wojewódzkim PZPR w Bielsku-Białej i sekretarza Komitetu Miejskiego PZPR w Żywcu. Od 1 września 1981 roku pracował jako zastępca inspektora i Inspektor Oświaty i Wychowania przy Urzędzie Miejskim w Żywcu.

Zmarł nagle w dniu 4 października 1985 roku. Liczne grono wychowanków, nauczycieli, harcerzy i instruktorów harcerskich zachowuje po nim jak najlepsze wspomnienia.

 

 

Hieronim Woźniak

Udostępnij