Januszewski Zdzisław (1931 – 2015) - Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Artysta plastyk i rzeźbiarz

Spoczywa na cmentarzu Parafialnym w Żywcu
Lokalizacja: działka 06, rząd 15, miejsce 04

Januszewski Zdzislaw

 

Urodził się 24 września 1931 roku. Januszewscy przybyli do Żywca z Kresów Wschodnich z Krzemienicy. Jego ojciec Stefan przyjechał do Żywca z nakazu pracy w 1931 roku. Był nauczycielem rysunku i prac ręcznych w Gimnazjum Mikołaja Kopernika w Żywcu.

Zdzisław kształcił się w Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Po ukończeniu studiów pracował w Żywcu jako nauczyciel reklamy w Technikum Ekonomicznym, potem rysunku w Liceum Pedagogicznym. Z radością przyjął propozycję pracy w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej. To wiązało się z jego kwalifikacjami i zamiłowaniem. Prowadził pracownię rzeźby, natomiast w Żywcu mógł tylko uczyć metodyki i plastyki. Najbardziej interesowała go rzeźba. W pejzaż naszego miasta wpisał się dwoma dziełami. Jego autorstwa jest orzeł na pomniku Grunwaldzkim odbudowanym w 2005 roku i łańcuch rekwizyt zaprojektowany i wykonany dla przewodniczącego Rady Miejskiej Żywieckiej.

Mieszkał w bloku na Osiedlu Parkowym, co uniemożliwiało mu rozwinięcie skrzydeł. Co prawda wzniósł tam wolnostojącą pracownię, ale musiał ją rozebrać. Uprawianie rzeźby wymagało odpowiednich warunków lokalowych. Robił więc rzeczy małe jak grafiki do wydawnictw, gipsowe popiersia do żywieckich szkół: Hugona Kołłątaja (Szkoła Podstawowa nr 5), Stanisława Staszica (Szkoła Podstawowa nr 2), ponadto z Mieczysławem Matuszkiem (byłym dyrektorem Cegielni, z wykształcenia ceramikiem), tworzyli biżuterię: naszyjniki, broszki, kolczyki.

Ponadto założył pracownię modeli latających i działał w harcerstwie. Z okazji 700-lecia Miasta Żywca (rok 1967) organizowano różne wystawy, konkursy. Powstała wtedy Grupa Plastyków „Różni Żywiec", której został wiceprezesem. Organizowali w Starym Zamku (wówczas siedziba Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej) w ekspozycyjnej sali „Rzeczy Piękne" – dary plastyków, rzeźby, obrazy, grafiki. Każdy z twórców ofiarował po jednej pracy dla szkół.

Sukcesem Zdzisława i całej rodziny Januszewskich była prezentacja ich dorobku artystycznego w salach Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej w 2012 roku. Januszewscy dali początek prezentacji żywieckich artystycznych rodzin (na liście było ich osiem), które twórczą formą zapisały się w historii Żywca i Żywiecczyzny. Wystawa cieszyła się dużym powodzeniem. Prezentowane ekspozycje to: malarstwo, rzeźba i grafika były dziełem trzech pokoleń Januszewskich: ojca – Stefana Rola Januszewskiego (1897-1980), synów: Jerzego (1928-1993), Zdzisława (1931 – 2015) , oraz jego córki – Małgorzaty Gabryel.

Zmarł 27 sierpnia 2015 roku.

 

 

Hieronim Woźniak

Udostępnij