Matusik Stanisław Bogdan (1947 – 2006) - Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Działacz i przewodnik PTTK, nauczyciel, muzyk

Spoczywa na cmentarzu Parafialnym w Żywcu
Lokalizacja: działka 09, rząd 03, miejsce 36

 

Matusik Stanislaw Bogdan small

 

Niezapomnianą postacią był Stanisław Bogdan Matusik, do którego wszyscy zwracali się pieszczotliwie Boguś. Urodził się 7 maja 1947 w Żywcu. Był synem Józefa Matusika i Julii z domu Ostafin. W 1966 roku ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Żywcu. W latach 1966-1968 odbył w Krakowie studia nauczycielskie na kierunku wychowania fizycznego i biologii. Wstąpił do Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Żywcu 8 marca 1968 roku. Tu rozwijał swoją fascynację turystyczną. Posiadał uprawnienia uzyskane 3 marca 1975 roku; na prawo prowadzenia wycieczek turystycznych po obszarze górskim: Beskidy Zachodnie po Przełęcz Sieniawską oraz Pogórze Karpackie. Wojewoda Śląski nadał mu uprawnienia przewodnika górskiego beskidzkiego klasy trzeciej: 9 listopada 2000 r, nr legitymacji 64. Jako przewodnika górskiego cechowała go duża wiedza merytoryczna i praktyczna oraz kultura osobista.

Pracował jako nauczyciel jako nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej w Kocierzu, a w latach 1992-2006 w Szkole Podstawowej w Leśnej. W ramach Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego, działającego przy Komisji Młodzieżowej, zaszczepiał młodym pokoleniom umiłowanie piękna ojczystego kraju. Pragnąc by jak najwięcej uczniów mogło wyruszać z nim na szlaki turystyczne, kupował im z własnych środków bilety na pociąg i autobus oraz posiłki. Był szczególnie wrażliwy na potrzeby dzieci. Pewnej śnieżnej zimy zauważył, że część jego wychowanków przestała chodzić do szkoły. Było to spowodowano brakiem odpowiedniej odzieży. Wraz z rodziną zebrał ciepłe ubrania i obuwie, które zostały przekazane potrzebującym uczniom.

W dniu 20 marca 1985 roku złożył egzamin przed Państwową Komisją Egzaminacyjną Departamentu Teatru i Estrady Ministerstwa Kultury i Sztuki dla artystów estradowych. Grał na gitarze basowej w zespole muzycznym w żywieckiej restauracji „Polonia”, a później w „Prezydencie” i „Magurze” w Bielsku-Białej. Był chodzącą encyklopedią, przeczytał setki książek, nie było krzyżówki, której by nie umiał rozwiązać. Będąc zapalonym modelarzem tworzył, stosując różne techniki, zadziwiające precyzją modele statków, samolotów, czołgów, latawców. Działając w Klubie Modelarskim Śrubka doczekał się licznych naśladowców wśród młodzieży, jej część po opanowaniu warsztatu, zajmowała wysokie lokaty w konkursach modelarskich. Warto zaznaczyć, że wiele zestawów modelarskich, które darował uczniom, zakupił z własnych pieniędzy. Zmarł w Żywcu 21 kwietnia 2006 roku. Był stanu wolnego.

Pamiętają o nim koledzy nauczyciele i byli uczniowie czego wyrazem jest opracowana pod kierunkiem Ireny Mikusek nauczycielki ze Szkoły Podstawowej w Leśnej kronika jego działalności. Do jej powstania przyczyniły się: Stanisława Wandzel i Ewa Piecuch. 21 marca 2015 roku został zorganizowany XXXII Rajd Powitania Wiosny – Marzanna dedykowany pamięci Stanisława Matusika.

 

 

Andrzej Szewczyk

Życiorys został ukazał się w publikacji 110 lat Oddziału Babiogórskiego TT PTT PTTK w Żywcu, pod redakcją Edmunda Zaiczka, PTTK Oddział Babiogórski w Żywcu, Żywiec 2015, s.179-180; w biografii zostały wykorzystane dane z archiwum rodzinnego Bogdana Matusika.

Udostępnij