Ząbecki Wiesław (1932 – 1996) - Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Nauczyciel, działacz harcerski, działacz społeczny, członek ZMP i PZPR

Spoczywa na cmentarzu Parafialnym w Żywcu
Lokalizacja: działka 05, rząd 13, miejsce 29

 

 

Urodził się 21 października 1932 roku w miejscowości Taraska, powiat Opoczno w województwie kieleckim w rodzinie chłopskiej.

Szkołę podstawową ukończył w 1946 roku w Dąbrowie nad Czarną. W latach 1946 - 1951 uczęszczał do I Państwowego Gimnazjum i Liceum im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim. W czasie nauki w liceum ukończył roczny kurs pedagogiczny, co dało mu kwalifikacje do nauczania w szkolnictwie podstawowym. W szkole średniej wstąpił do Związku Młodzieży Polskiej.

Od 1 września 1951 do 20 stycznia 1953 pracował na stanowisku nauczyciela w szkole podstawowej w Brzezinach koło Łodzi. W szkole tej prowadził drużynę harcerską Organizacji Harcerskiej. W styczniu 1953 roku został awansowany na stanowisko kierownika wydziału szkolno-harcerskiego przy zarządzie powiatowym Związku Młodzieży Polskiej w Brzezinach. Stamtąd zwolnił się na własną prośbę i podjął pracę w charakterze wychowawcy internatu w Zasadniczej Szkole Energetycznej w Margoninie pow. Chodzież. Od 20 listopada 1954 do 27 września 1956 służył w wojsku. Został zwolniony do rezerwy w stopniu kaprala.

W 1957 roku zawarł związek małżeński z Marią Kowalczyk, z którą miał dwie córki. Po powrocie z wojska podjął pracę jako wychowawca internatu w Technikum Przemysłu Leśnego w Żywcu. W związku z takim rodzajem pracy ukończył kurs dla wychowawców i kierowników internatów. Od 1 września 1961 roku podjął pracę na stanowisku nauczyciela w Szkole Podstawowej nr 1 w Żywcu – Zabłociu. Z dniem 1 września 1962 roku powołany został na stanowisko kierownika referatu ogólnego w Wydziale Oświaty Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Żywcu. W 1965 roku ukończył eksternistycznie Studium Nauczycielskie w Piotrkowie Trybunalskim o specjalności „opieka nad dzieckiem” i „nauczanie początkowe”. W 1966 roku awansował na stanowisko podinspektora szkolnego. Z dniem 1 września 1968 roku na własną prośbę przeniesiony został na stanowisko kierownika Domu Dziecka w Żywcu Sporyszu. Była to w Żywcu nowa placówka, dla potrzeb której zaadoptował dawny budynek sporyskiej szkoły podstawowej. Przygotował ten obiekt do nowych potrzeb, wyposażył go i uruchomił.

W roku 1970 na własna prośbę wystąpił ze służby nauczycielskiej i podjął pracę na stanowisku kierownika do spraw szkolenia zawodowego w Fabryce Śrub w Żywcu, gdzie przepracował do roku 1986.

Od 1 marca 1986 roku do 1992 roku, czyli do przejścia na emeryturę, pracował w Zespole Szkół Drzewnych na stanowisku kierownika internatu pełniąc równocześnie funkcję opiekuna harcerstwa w szkole. Od chwili zatrudnienia się w Żywcu związał się z harcerstwem. Był drużynowym, opiekunem harcerstwa w szkole, wieloletnim członkiem komendy hufca, a przez dwa lata w latach 1967-1969 komendantem hufca ZHP w Żywcu. Był członkiem PZPR.

Zmarł 18 sierpnia 1996 roku. Pochowany jest na cmentarzu Przemienienia Pańskiego w Żywcu.

 

 

Hieronim Woźniak

Życiorys został opublikowany w „Słowniku Biograficznym Żywiecczyzny”, t. III.

Udostępnij