Hechelska Antonina (1904 – 1990) - Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Krawcowa, instruktor Związku Strzeleckiego, działaczka społeczna

Spoczywa na cmentarzu Parafialnym w Żywcu
Lokalizacja: działka 06, rząd 04, miejsce 20

 

 

Urodziła się 4 maja 1904 roku w Żywcu. Była córką Wincentego Jamborka i Antoniny z domu Wrężlewicz. W 1917 roku ukończyła w Żywcu Powszechną Szkołę Ludową Żeńską st. II. Następnie w warsztacie ojca i w Uzupełniającej Szkole Przemysłowej w Żywcu uczyła się zawodu krawieckiego. W 1921 roku otrzymała świadectwo nauki zawodu jako krawcowa.
Od 1923 roku należała do Związku Strzeleckiego w Żywcu. W latach 1925-1926 odbyła przeszkolenie w zakresie Przysposobienia Wojskowego i Wychowania Fizycznego uzyskując uprawnienia instruktora. Związek małżeński z Marianem Hechelskim zawarła 2 czerwca 1926 roku. W 1928 roku była instruktorem wychowania fizycznego na ogólnopolskim kursie Związku Strzeleckiego w Przyborowie Brześciu. Od 1929 roku w Związku Strzeleckim w Żywcu prowadziła Referat Przysposobienia Wojskowego i Wychowania Fizycznego Kobiet. W 1931 roku została Komendantem Oddziału Żeńskiego Związku Strzeleckiego. W latach 1932-1933 ukończyła kursy ratownictwa, przeciwgazowy i narciarski. Była współorganizatorką i działaczką Stowarzyszenia Służba Obywatelska zajmującego się organizowaniem kursów i praktyk dla kobiet i przygotowaniem ich do pracy w administracji wojskowej. Działała w Lidze Obrony Przeciwlotniczej Państwa. Uczestniczyła w pracach Komitetu Budowy Domów, Organizacji Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej oraz Strzelca w gminie Isep. Od 1936 roku organizowała zbiórkę pieniędzy na Fundusz Obrony Narodowej oraz działała w Powiatowym Komitecie Ziemi Żywieckiej na rzecz dozbrojenia armii. Należała do Towarzystwa Sportowego Soła popularyzując lekką atletykę wśród dziewcząt.
Po zakończeniu II wojny światowej kierowała Gminną Kuchnią Opieki Społecznej w Żywcu. W 1949 roku pracowała w punkcie Opieki nad Młodzieżą i Dziećmi przy Zarządzie Miejskim w Żywcu, a następnie w referatu Opieki Społecznej przy Miejskiej Radzie Narodowej w Żywcu. W latach 1953-1955 zajmowała stanowisko sekretarza i gospodarza Powiatowego Domu Kultury Rad Narodowych w Żywcu. W latach 1959-1969 pracowała w Dziale Socjalnym i Kultury Wielobranżowej Spółdzielni Pracy Żywczanka.
Ponadto opiekowała się chórem mieszanym Żywczanka, zespołem taneczno-teatralnym Spółdzielni Przemysłu Ludowego i Artystycznego Chałupnik, a także teatrem Spółdzielń w Żywcu. Od 1946 roku była kierowniczką biura Zarządu Powiatowego Ligi Kobiet w Żywcu. Była współorganizatorem Mieszczańskiego Zespołu Pieśni i Tańca Ligi Kobiet. W 1966 r. z ramienia Ligi Kobiet została powołana do struktur Powiatowej Rady Kobiet.
Zmarła 19 czerwca 1990 roku w Żywcu.


Bożena Husar
Bibliografia: Słownik Biograficzny Żywiecczyzny, t. I

Udostępnij