Wydarzenia - Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

WYDARZENIA

SPRAWOZDANIE PROBOSZCZA ZA ROK 2020

  Ten kończący się rok będzie zapamiętany przez nas jako czas wyjątkowego doświadczenia, którym była pandemia koronawirusa. Bardzo wielu z nas chorowało. Pożegnaliśmy ponad 20 parafian, którzy zmarli na chorobę związaną z zakażeniem wirusem. W związku z tym przyszło nam przeżywać czas Wielkiego Postu i Wielkanocy przy bez możliwości wspólnotowego, uroczystego celebrowania liturgii. Narzucone limity sprawiły, że same święta celebrowaliśmy przy prawie pustych kościołach. Również spowiedź wielkanocna, do której przystępowały co roku tysiące parafian i przyjezdnych gości praktycznie nie odbyła się w zwyczajnej formie. Bardzo nam pomógł przekaz internetowy czy też telewizyjny, lecz w sumie bardzo nam brakowało przeżywania świętego Triduum w tradycyjnej formie. Nie odbyły się rekolekcje wielkopostne. Zostały zawieszone spotkania grup parafialnych. Musieliśmy ograniczyć działalność charytatywną. 

  Cieszymy się jednak, że latem kiedy obostrzenia zostały zredukowane bardzo wielu wiernych wróciło do świątyń. Ta trudna sytuacja bardzo wpłynęła na życie sakramentalne naszej parafii, ilość urodzin oraz pogrzebów. Musieliśmy również zrezygnować z pewnych inwestycji by móc zapewnić płace naszym pracownikom nie redukując żadnych etatów oraz uregulować wszystkie bieżąc rachunki.

Parafia i ludzie

   Nasza parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny liczy około 12 tysięcy wiernych. W obszarze parafii mamy m.in. 5 kościołów (Konkatedra Narodzenia NMP, św. Krzyża, Przemienienia Pańskiego, św. Marka i Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Kocurowie), 6 przedszkoli, 3 Szkoły Podstawowe, 5 szkół średnich, szpital i DPS.  Posługę duszpasterską w tych miejscach pełni ks. Proboszcz, 8 księży Wikariuszy i ks. Rezydent.  Dla poprawnego funkcjonowania całej parafii zatrudnionych jest ponad 20 pracowników: zakrystianie, organiści, pracownicy cmentarza, pracownice kuchni, osoby sprzątające i pracownicy administracyjni. Cieszymy się powołaniami do służby kapłańskiej. W Seminarium Krakowskim na piątym  roku studiuje kleryk Łukasz Raczek który przygotowuje się do święceń diakonatu.  

Grupy parafialne

  W naszej parafii działają grupy dla dorosłych, młodzieży i dzieci, w których można wzrastać w wierze i służbie dla innych. W spotkaniach poniższych grup uczestniczy kilkuset parafian:

 • Grupy dziecięce: Dzieci Maryi, Oaza Dzieci Bożych, Świetlica Parafialna, Ministranci
 • Grupy Młodzieżowe: Ruch Światło - Życie (OAZA), Młodzież Maryi, Świetlica parafialna, Wiara i Światło (niepełnosprawni), Lektorzy, Młodzieżowy wolontariat misyjny oraz Rodzice adopcyjni
 • Grupy dla dorosłych: Odnowa w Duchu Św., Wj 12, Rycerze Niepokalanej i grupy maryjne, Kręgi biblijne, Wincenty a Paulo, Róże Różańcowe, Poradnia dla narzeczonych, Radio Maryja, Klub Inteligencji Katolickiej, Akcja Katolicka, Domowy Kościół, Apostolstwo Dobrej Śmierci, Chór Parafialny, Grupa Uwielbienia Serca Pana Jezusa, Duszpasterstwo nauczycieli, Grupa Rozkręć Wiarę, Grupa teatralna dla Pasji Beskidzkiej, Wspólnota ewangelizacyjną Galilea.
 • Siostry Serafitki z wielkim zaangażowaniem prowadzą przedszkole. Od marca funkcjonowanie powyższych grup było bardzo ograniczone. Modlimy się gorąco aby ustała pandemia i aby była możliwość wznowienia pracy formacyjnej. 

Życie Sakramentalne

W 2020 roku chrzest przyjęło 93 dzieci w tym 22 z innych parafii, 45 chłopców i 47 dziewczynek.  56% tych dzieci przyszło na świat w małżeństwach sakramentalnych, w porównaniu do poprzedniego roku jest to wzrost o 2%. Niestety utrzymuje się tendencja, że co trzecia para rodziców prosi o chrzest dziecka, ale nie wykazuje woli zawarcia sakramentu małżeństwa, mimo braku jakichkolwiek przeszkód lub odkłada tę decyzję na później. Tylko 17 par zawarło Sakrament Małżeństwa przed Bogiem, w zeszłym roku było ich 37. Zdajemy sobie sprawę, że jednym z powodów tak niskiej liczby zawartych związków kościelnych jest pandemia, która uniemożliwia organizowanie większych uroczystości weselnych. Pogrzebów było 190, rok temu 177. Wniosek jest smutny, w tym roku dwa razy więcej osób umarło niż się urodziło. Mamy jednak nadzieję że część rodziców z racji sytuacji sanitarnej odłożyła decyzję o chrzcie na późniejszy termin. Udzielono w minionym roku tylko 20 tyś Komunii Świętych. Rok temu liczba osób przystępujących do sakramentu ołtarza wynosiła 300 tys. czyli 15 razy więcej. Jest to efekt prawie całkowitego zamknięcia kościołów w okresie wielkanocnym i dużych obostrzeń w ostatnim kwartale roku. Niestety w tym roku nie było sakramentu bierzmowania. W naszej parafii termin był trzykrotnie przekładany. Wierzymy, że uda się udzielić tego sakramentu młodym parafianom w najbliższych miesiącach nowego roku. Do I Komunii Świętej we wrześniu przystąpiło 142 dzieci, rok temu 78. 

Caritas

 W parafii ma miejsce wiele inicjatyw charytatywnych, ukierunkowanych na pomaganie tym, którzy potrzebują naszego wsparcia. Wszelkimi działaniami kierują Siostry Miłosierdzia. Aktywnie działa 20 wolontariuszy. W okresie Wielkanocy i Bożego Narodzenia, pomimo pandemii, dostarczyliśmy potrzebującym ok. 300 paczek. Do kwietnia dwa razy w tygodniu ze świetlicy parafialnej, prowadzonej przez Siostry, korzystało ponad 60 dzieci w wieku od 5 do 17 lat. Parafia finansuje obiady dla dzieci, które najbardziej potrzebują wsparcia. W ramach działania świetlicy zorganizowano w lutym zimowisko dla dzieci oraz półkolonie. 

Ruch Wiara i Światło w szczególny sposób pomaga osobom niepełnosprawnym. Kilkanaście osób ubogich korzysta ze stałej pomocy materialnej, m.in. polegającej na wykupowaniu lekarstw.

Pomogliśmy również misjonarzom i misjonarkom oraz osobom będącym w szczególnej potrzebie materialnej przekazując podczas zbiórek przed kościołami w sumie kwotę przekraczającą 50 tys. złotych. 

Wydarzenia Parafialne  

 • W styczniu w Korowodzie Trzech Króli wzięło udział kilka tysięcy osób.
 • W sierpniu mimo pandemii około 80 osób uczestniczyło w kolejnej  Żywieckiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę.
 • Wolontariat misyjny i rodzice adopcyjni pod przewodnictwem sióstr Serafitek zorganizowali niedzielę misyjną i kolędowanie. Niestety nie było możliwości dotarcia do mieszkańców naszej parafii. 
 • Odbyła się w wakacje kolejna wyprawa rowerowa o charakterze ewangelizacyjnym "Rozkręć Wiarę", tym razem 40 pielgrzymów udało się do polskich sanktuariów pokonująć w sumie 4000 km.
 • Została przygotowana przez grupę teatralną Multimedialna Pasja Beskidzka na czas pandemi (jest dostępna w internecie pod podaną nazwą)
 • 6 stycznia 2020 odbyło się otwarcie wieży parafialnej z punktem widokowym. Udało się sfinalizować wszelkie rozliczenia związane z tym przedsięwzięciem. 

Sprawy gospodarcze

  Z racji pandemii ten rok był trudny dla bardzo wielu rodzin, gdyż zostały one pozbawione części dochodów finansowych niezbędnych do normalnego funkcjonowania. Parafia również doświadczyła tych trudności, dlatego musieliśmy pewne inwestycje przełożyć na przyszły rok. Jednak dzięki Waszej ofiarności nie musieliśmy nikogo zwalniać. Wypłaciliśmy wszystkie należności nie zadłużyliśmy parafii. Zapewniliśmy godziwe utrzymanie wszystkim naszym pracownikom, którym bardzo dziękujemy za rzetelną i ofiarną pracę. Udało się jednak podjąć następujące przedsięwzięcia:   

 • Dokończenie remontu wieży oraz udostępnienie jej dla  zwiedzających. W sumie około 3000 osób skorzystało z możliwości oglądania panoramy Żywca z galerii widokowej naszej wieży
 • remont klatki schodowej oraz korytarzy w Domu Katolickim z wymianą instalacji elektrycznej
 • malowanie dwóch mieszkań księży wikariuszy i gruntowny remont jednej z łazienek
 • pomalowanie płotu przy kościele Św. Krzyża
 • niezbędne remonty w kamienicy przy Rynku 12
 • rozpoczęcie renowacji terenów zielonych wokół katedry: usunięcie roślin chorych powodujących zawilgocenie budynku katedry. Na wiosnę dokonamy niezbędnych nasadzeń, odnowimy trawniki i przygotujemy kwiatowe rabaty.
 • W maju zakończono prace związane z przygotowaniem kaplicy domowej pod wezwaniem Pana Jezusa Dobrego Pasterza w budynku plebani. Poświęcenia kaplicy w ostatni dzień maja w dniu zesłania Ducha św. dokonał biskup R. Pindel 
 • Na naszym cmentarzu w dzień Wszystkich Świętych dokonaliśmy poświęcenia Grobu Dziecka Utraconego, gdzie będziemy dokonywać pochówku dzieci, które zmarły przed urodzeniem. Jest to również miejsce gdzie modlą się rodzice, którzy nie mogli dokonać takiego pogrzebu a stracili swoje dziecko.
 • Na cmentarzu uruchomiono nowe ujęcie wody z wodociągu miejskiego od ulicy Granitowej. Dokonano generalnego remontu pozostałych studni wodociągowych.
 • Uruchomiono program informatyczny pomagający w zarządzaniu cmentarzem.
 • Poczyniono przygotowania by w tym roku udostępnić możliwość odszukania bliskich osób zmarłych pochowanych na cmentarzu za pomocą przeglądarki internetowej  
 • Przygotowano dokumentację techniczna oraz wszelkie pozwolenia związane w z wymianą schodów wejściowych do kościoła Przemienienia Pańskiego
 • W kościele Świętego Krzyża przygotowano dokumentację  techniczną i projektową celem wykonania zabezpieczeń przeciwpożarowych.
 • W kościele św. Marka dokonano generalnego remontu organów.

   Dziękujemy Panu Bogu za dar czasu, osób i ich ofiarność, dzięki której w naszej rodzinie parafialnej mogliśmy zadbać nade wszystko o to co duchowe i zatroszczyć się o ludzi potrzebujących wsparcia i przeprowadzić niezbędne remonty i naprawy oraz przygotować się do nowych inwestycji. 

  Pragniemy życzyć aby nowy 2021 rok był czasem zakończenia trudnego doświadczenia pandemii i abyśmy mocno trzymali się Bożej Miłości.

  Z wyrazami szacunku zachowujący w serdecznej modlitewnej pamięci ks. Proboszcz Grzegorz Gruszecki oraz wikariusze ks. Piotr Jarosz, ks. Grzegorz Kierpiec, ks. Ryszard Grabczyk, ks. Jerzy Łukowicz, ks. Jacek Moskal, ks. Grzegorz Pydych, ks. Mateusz Wojtusiak, ks. Tomasz Wala, ks. Bartosz Łacek.

 

ŻYCZENIA KS. BISKUPA NA BOŻE NARODZENIE

„Chwała Bogu na wysokości, a na ziemi pokój ludziom dobrej woli” (Łk 2, 8-14)

Gdzie tylko piecze się chleb, tam nie jest on tylko pokarmem. Jest niesiony i całowany, gdy przybywają dostojni goście. Znaczy się go krzyżem, zanim się przekroi, by podawać na stół. Gdy jego kawałek upadnie na podłogę, podnosi się go i całuje.

Chleb wyraża więcej niż pokarm najpierwszy człowieka. Nie mają na chleb, to znaczy, że już nic nie mają. Mawiano, że gospodarz mógł sobie posmarować kromkę z obu stron, by powiedzieć, że był bardzo bogaty. Kto w Biblii spożywa chleb radości, ten jest szczęśliwym człowiekiem.

Jezus urodził się w nieciekawym miejscu, ale za to o pięknej nazwie, w Bet-Lechem, czyli w domu chleba. Dom i chleb to dwa słowa, które najlepiej określają to, czego potrzebujemy w życiu. Z narodzin Jezusa w Betlejem czerpiemy nadzieję na lepsze jutro, na pokój, który od Boga pochodzi i na spotkanie z ludźmi dobrej woli, o których śpiewają aniołowie.

Niechaj te święta, które mają swój początek w Betlejem, sprawią, byśmy mieli swój dom, czyli takie środowisko, grono osób, bliskich, przyjaciół, z którymi czujemy się bezpieczni. Niech ten najbardziej prosty chleb, bo składający się tylko z mąki i wody, niech opłatek łamany z najbliższymi i innymi, będzie znakiem wszystkiego, czego nam potrzeba, by żyć godnie i z wiarą, a czego spodziewamy się od Ojca, który jest w niebie.

Na świętowanie Bożego Narodzenia i na Nowy Rok niech nam Bóg błogosławi.

Biskup Bielsko-Żywiecki Roman Pindel

KOLĘDA 2020/2021

Do czasu kiedy będzie to możliwe odkładamy wizytę duszpasterską. Wobec tego zapraszamy na Mszę Świętą, podczas której pobłogosławimy przedstawicieli rodziny. W czasie Mszy Świętej o godz: 18.00 będziemy modlić się za poszczególne rejony.

28.12.2020.

ul. Powstańców Śląskich

ul. Wschodnia, os. Na Wzgórzu

ul. Bracka nr parzyste od najwyższego

ul. Bracka nr nieparzyste

29.12.2020.

ul. Makowa i Irysowa

ul. Pogodna, za Górą, Stroma

os. Paderewskiego bl. 15C

os. 700-lecia bl. 7

30.12.2020.

ul. Batorego i Kraszewskiego

os. 700 lecia 37

ul. Beskidzka

os. 700 – lecia bl. 1 m. od 61 do 105

04.01.2021.

ul. Nad Dworem, Do Kopca, Kocurowska do nr 71

ul. Kocurowska od nr 98, ul. Gajki, ul. Świerkowa, Pod Łyskę

ul. Wichrowa (od Moszczanickiej), Plebańska, Wierchy, Sosnowa

ul. Jodłowa (od Cmentarza do P. Uniwersał) 

05.01.2021.

os. 700 – lecia bl. 1 m. od 1 do 60

ul. Komorowskich – nr parzyste

ul. Komorowskich  - numery nieparzyste - lewa storna od rynku

os. 700- lecia bl. 27

07.01.2021.

ul. Poniatowskiego i Paderewskiego

ul. Kocurowska (od Kościoła) - dokończenie, Modrzewiowa, Cisowa

os. Parkowe bl. 4

ul. Południowa bl. 21, 23, 25, 27, 29

08.01.2021.

ul. Węglowa i ul. Piernikarska, ul. Ogrodowa i Witosa

ul. Jodłowa (od. ul. Beskidzkiej do nr 141 – P. Widzyk)  

ul. Jodłowa dokończenie od nr 135 (P. Ryczkiewicz) 

os. Pod Grapą bl. 12, m:1-45

11.01.2021.

os. Młodych bl. 2

ul. Sienkiewicza nry nieparzyste i Śliżowy Potok

os. 700-lecia bl. 29

12.01.2021.

ul. Lanckorona, Sienkiewicza nry parzyste nr 46 

ul. Grojec

ul. Folwark

13.01.2021.

os. Pod Grapą bl. 10, 11

ul. Pod Górą i Krótka

ul. Akacjowa

os. Pod Grapą bl. 13

os. 700- lecia bl. 16, m:1- 45

os. Parkowe bl. 12

os. 700- lecia bl. 21

os. 700- lecia bl. 31, 32

14.01.2021.

ul. Nad Witem, ul. Św. Wita 

os. Pod Grapą bl. 14

os. Młodych bl. 14

os. Młodych bl. 15 m. do 60

os. Młodych bl. 15 m. od 61 do 105

os. 700-lecia bl. 38

os. 700- lecia bl. 16, m:46- 75

os. Pod Grapą bl. 12, m:46- 90 

15.01.2021.

os. 700-lecia bl. 39 

os. 700-lecia bl. 18 m. 1 do 45

os. 700-lecia bl. 18 m. od 46 do 105

Góra Burgałowska od nr 2,  ulice: Jaśminowa, Granitowa, Potockiego

os. Parkowe bl. 3

ul. Mała i 3 Maja

os. Parkowe bl. 7 i 8

os. Parkowe bl. 2

18.01.2021.

Góra Burgałowska ulice: Dębowa, Jaworowa, Topolowa

os. 700 lecia bl. 13

os. 700 lecia bl. 17 m.1-45

os. 700 lecia bl. 17 m. 46-75

ul. Kościuszki - numery parzyste  

ul. Kościuszki - numery nieparzyste 

os. Parkowe bl. 5 i 6 

os. 700- lecia bl. 22

19.01.2021.

os. 700-lecia bl. 15 , 1-45 

os. 700-lecia bl. 15, 46-75

os. 700-lecia bl. 14 , 1-45

os. 700-lecia bl. 14, 46-75

os. Paderewskiego bl. 15 b 

os. 700 lecia bl. 23

os. Parkowe bl.11

ul. Słowicza i Jana

20.01.2021.

os. 700-lecia bl. 40 

os. 700-lecia bl. 24 

os. 700-lecia bl. 35

os. 700-lecia bl. 2 m. od 1 do 60 

os. 700-lecia bl. 4 m. od 61 do 105

os. 700-lecia bl. 4 m. od 1 do 60

os. Parkowe bl. 10

os. Parkowe bl. 1

21.01.2021.

os. 700-lecia bl. 3 m. od 1 do 60

os. 700-lecia bl. 33 i ul. Południowa 

os. 700-lecia bl. 36

Aleja Wolności, Al. Jana Pawła II i ul. Żeromskiego

ul. Świętokrzyska – nry parzyste (od nr 2) i ul. Żeglarska

ul. Świętokrzyska – nry nieparzyste (od nr 1)

os. Parkowe bl. 9

os. Młodych bl. 17, m: 61- 105 

22.01.2021.

os. Młodych bl. 4

ul. Krasińskiego bl. 9

os. 700-lecia bl. 2 m. 61-105

os. 700-lecia bl. 3 m. 61-105

os. Młodych bl. 17 m. do 60

ul. Wodna

os. Parkowe bl. 17 i 18

ul. Habsburgów

25.01.2021.

os. Pod Grapą bl. 1,2,3,4,5

ul. Sempołowskiej i Jagiellońska

ul. Wiśniowa

ul. Sienkiewicza – dokończenie od świateł do Rynku

ul. Komonieckiego

os. Pod Grapą 6,7,8,9

os. Parkowe bl. 15

26.01.2021.

Aleja Piłsudskiego

os. 700 – lecia bl. 25

os. Młodych bl. 16

ul. Podwale i Handlowa

ul. Legionów 

ul. Południowa bl. 19

os. Parkowe bl. 14

os. 700-lecia bl. 28 

27.01.2021.

os. Młodych bl. 11 

os. Młodych bl. 13 

os. 700 lecia bl. 5 

os. Paderewskiego bl. 15 a

os. 700-lecia bl. 30

os. Krasińskiego bl. 15 i 17

os. Parkowe bl. 13

28.01.2021.

ul. Kasztanowa

Plac Mariacki, Rynek

os. 700-lecia bl. 8

ul. Liliowa, ul. Krokusowa

ul. Wierzbowa

blok nr 21 przy ul. Folwark i blok nr 15 przy ul. Komisji Edukacji Narodowej

ul. Krasińskiego, Słowackiego, Mickiewicza, Zamkowa, Młyńska, Sobieskiego, Zielona

29.01.2021.

os. Parkowe bl. 19

os. Młodych bl. 3

os. Młodych bl. 5 i domy prywatne przy Osiedlu Młodych 

os. Młodych bl. 7 

os. 700 lecia bl. 6 

os. 700 lecia bl. 12

ul. Nad Markiem, Krakowska 

os. 700-lecia bl. 26 

RORATY 2020

Drogie Dzieci!

W tym roku każdego dnia rorat będziemy poznawać jednego Przyjaciela Pana Jezusa, który jest naszym Przyjacielem również. Chcą pomóc nam iść za Jezusem.

Aby lepiej zapamiętać rady tych Przyjaciół, zachęcamy każdego z Was do założenia sobie specjalnego pamiętnika adwentowego. Może nim być duża kartka papieru lub specjalny zeszyt.

Podpisz swój pamiętnik lub nawet wklej swoje zdjęcie i każdego dnia rorat zapisuj imię nowego Przyjaciela. Obok rysuj, maluj, wklejaj jakiś symbol lub zbieraj przedmioty, który będą przypominały Ci o podpowiedziach Przyjaciół.

22 grudnia przynieście swoje pamiętniki adwentowe, a 23 grudnia otrzymacie je z powrotem wraz z nagrodami.

Wasi Księża

 

REKOLEKCJE ADWENTOWE

 

Plan rekolekcji adwentowych: 

 

Sobota 5 grudnia 

18:00 - Msza z nauką rekolekcyjną dla wszystkich 

 

Niedziela 6 XII 

Msze jak w każdą niedzielę z nauką rekolekcyjną dla wszystkich: 

6.00, 7.30, 8.45, 10.00, 

11.15 – szczególnie dla rodzin z dziećmi, 

12.30, 16.00, 18.00. 

19:15 - Msza z nauką rekolekcyjną dla młodzieży 

 

Poniedziałek 7 XII 

6.00 – Msza z nauką rekolekcyjną dla wszystkich 

7.00 – Msza z nauką rekolekcyjną dla wszystkich 

9.00 Święty Krzyż – Msza z nauką rekolekcyjną dla wszystkich 

18.00 – Msza dla dzieci, po niej nauka rekolekcyjna dla dorosłych 

 

Wtorek 8 XII 

6.00 – Msza z nauką rekolekcyjną dla wszystkich 

7.00 – Msza z nauką rekolekcyjną dla wszystkich 

9.00 Święty Krzyż – Msza z nauką rekolekcyjną dla wszystkich 

16.00 - Msza z nauką rekolekcyjną dla wszystkich 

18.00 – Msza dla dzieci, po niej nauka rekolekcyjna dla dorosłych 

 

Środa 9 XII 

6.00 – Msza z nauką rekolekcyjną dla wszystkich 

7.00 – Msza z nauką rekolekcyjną dla wszystkich 

9.00 Święty Krzyż – Msza z nauką rekolekcyjną dla wszystkich 

18.00 – Msza dla dzieci, po niej nauka rekolekcyjna dla dorosłych

 

WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH - SŁOWO PROBOSZCZA DO CAŁEJ PARAFII

RÓŻANIEC DO GRANIC NIEBA

Nasza parafia włącza się w modlitwę, każdego dnia o 17.30 w konkatedrze. Prosimy by każdy włączył się do tej modlitwy: szczegóły znajdują się pod tym linkiem:

https://www.rozaniecdogranic.pl/

 

ZAMKNIĘCIE CMENTARZA

31 października, 1 i 2 listopada zgodnie z rozporządzeniami cmentarz będzie zamknięty.

 

Wypominki za zmarłych można składać w zakrystii kościołów do 8 listopada. Wypominki za zmarłych będą przyjmowane także przy budynku zarządcy cmentarza od wtorku 3 listopada do piątku 6 listopada w godz. 15.00 do 18.00.

 

Z racji zamknięcia cmentarzy intencje mszy św., które zostały zamówione w Kościele Przemienienia Pańskiego zostaną odprawione w Katedrze w następującym porządku:

 

niedziela 1.11.20 – WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

 

godz. 6:00 – śp. Aniela Barzycka

 

godz. 7:30:

1)    śp. Aniela Pastor w 13 r. śm.

2)    śp. Jan i Michalina Pal

 

godz. 8:45:

1)    śp. Paweł Skóra

2)    śp. Jan Korczak

 

godz. 10:00:

1)    śp. Zbigniew Pawełek

2)    śp. Władysław Kupczak

 

godz. 11:15:

1)    śp. Franciszek i Władysława Piecha

2)    śp. Maria Mądracka w 5 r. śm

 

godz. 12:30 – śp. Franciszek i Julia Małko z synem Piotrem i Aleksandrem oraz Józef Stasica

 

godz. 16:00:

1)    śp. Danuta Kiser

2)    śp. Urszula Kubik

 

godz. 18:00:

1)    śp. Maria Szafrańska w 10 r. śm.

2)    śp. Maria Sanetra

3)    za zmarłych Chórzystów

 

godz. 8:00 św. Krzyż – śp. Aniela i Stefan Kłusak z córkami

 

godz. 11:00 św. Krzyż –  śp. Maria, Józef, Krystyna i Zbigniew Marszałek

 

godz. 9:00 Kocurów – śp. Karol i Karolina Haczek z dziećmi

 

godz. 9:30 św. Marek – śp. Longina Kwiecińska

 

 

poniedziałek 2.11.20 DZIEŃ ZADUSZNY

 

godz. 6:00:

1)     śp. Jerzy Krzywicki

godz. 7:00 – śp. Jan Barzycki z s. Tadeuszem

godz. 8.00:

1)      śp. Stanisława i Józef Kudzia;

śp. Józefa i Michał Rutowicz

2)     śp. Władysława Prochot

3)     śp. Grażyna Pawełek

godz:16.00:

1)     śp. Adam Łoboda, Stanisław Małysiak, Kazimiera i Władysław Gibas

2)     śp. Ludwik i Katarzyna Szymik z synami

godz. 9:00 św. Krzyż – śp. Krystyna Piątek z m. Antonim

godz. 18:00:

1)     śp. Bożena Mamrowska

2)     śp. Maria i Stanisław Skórzak z s. Edwardem i Lesławem

 

OGŁSZENIA PARAFIALNE I DYSPENSA

W związku z aktualną sytuacją epidemiczną od soboty 17 października 2020 r. obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa sanitarnego. W kościołach może przebywać 1 osoba na 7 m2 powierzchni. W związku z tym W Konkatedrze może przebywać jednocześnie 120 osób, w kościele Św. Krzyża 70 osób, w kościele Św. Marka 20 osób, w kościele Przemienienia Pańskiego 30 osób a w Kocurowie 50 osób. Wszyscy obecni w kościele – oprócz sprawującego liturgię – mają obowiązek pełnego zasłaniania nosa i ust stosując maseczkę. W Kościele prosimy o zachowanie bezpiecznej odległości.

Biskup Bielsko-Żywiecki udziela aż do odwołania dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy świętej dla wszystkich wiernych Diecezji i przebywających na terenie Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Zachęcamy do uczestnictwa we Mszy świętej poprzez transmisje on-line, środki masowego przekazu oraz wspólną modlitwę w rodzinach. W sposób szczególny o skorzystanie z dyspensy prosimy osoby starsze, przewlekle chore i te, dla których infekcja stanowi wysokie ryzyko;

EPIDEMIA - OGŁOSZENIA Z DIECEZJI

Sytuacja, w której się znajdujemy jest dla nas wszystkich wezwaniem do odpowiedzialności i miłości bliźniego. Zasady sanitarne oraz wprowadzane obostrzenia mają nam pomóc zatroszczyć się o zdrowie i życie nasze i naszych bliskich. Dlatego bardzo prosimy wszystkich Wiernych naszej diecezji o przyjęcie ze zrozumieniem i przestrzeganie poniższych zaleceń.

Od soboty 17 października 2020 r. obowiązują nowe zasady epidemiczne:

W strefie żółtej (miasto Bielsko-Biała i powiat bielski):

W kościołach może przebywać 1 osoba na 4m2 powierzchni. Nie wolno się gromadzić wokół kościoła.

W strefie czerwonej (powiaty: cieszyński, oświęcimski, wadowicki i żywiecki):

W kościołach może przebywać 1 osoba na 7m2 powierzchni. Nie wolno się gromadzić wokół kościoła. Obowiązuje zakaz organizowania wesel i innych spotkań (chrzciny, I Komunia św., stypy).

W związku z powyższym bardzo prosimy wszystkich Wiernych o zapoznanie się i przestrzeganie poniższych zasad (zgodnie ze strefą, w której znajduje się parafia):

1. Biskup Bielsko-Żywiecki udziela aż do odwołania dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy św. dla wszystkich wiernych Diecezji i przebywających na terenie Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Zachęcamy do uczestnictwa we Mszy św. poprzez środki masowego przekazu oraz wspólną modlitwę w rodzinach. W sposób szczególny o skorzystanie z dyspensy prosimy osoby starsze, przewlekle chore i te, dla których infekcja stanowi wysokie ryzyko;

2. Zachęcamy, w miarę możliwości, do uczestniczenia we Mszy św. w tygodniu, zachowując wszystkie zalecenia sanitarne;

3. Do odwołania zostaje zawieszone udzielanie sakramentu bierzmowania;

4. Do odwołania zostają odwołane wszystkie wizytacje kanoniczne;

5. W kościołach i kaplicach nie korzystamy z posługi chóru i scholi;

6. Liczba osób mogących przebywać w kościele podczas Mszy św. i nabożeństw będzie podana na drzwiach kościołów i na stronach internetowych parafii;

7. Wszyscy obecni w kościele (kaplicy) – oprócz sprawującego liturgię – mają obowiązek pełnego zasłaniania nosa i ust (maseczka);

8. Maseczki obowiązkowo powinni nosić również posługujący w czasie liturgii (służba liturgiczna, kościelny);

9. Obowiązek noszenia maseczek obowiązuje na cmentarzu – dotyczy wszystkich, oprócz sprawującego posługę;

10. Obowiązek noszenia maseczek obowiązuje również w czasie ślubów i chrztów – dotyczy wszystkich oprócz sprawujących posługę;

11. Zachęcamy wiernych do przyjmowania Komunii świętej na rękę. W czasie każdej Mszy świętej i nabożeństwa należy umożliwić wiernym przyjmowanie Komunii świętej zarówno na rękę jak i do ust (jeżeli Komunii świętej udziela jeden ksiądz najpierw udziela na rękę, później do ust, jeżeli Komunii świętej udziela więcej szafarzy należy określić miejsca i sposób udzielania);

12. Pogrzeby organizujemy zachowując przepisy dotyczące ilości wiernych w kościele. Nie ma przeciwskazań do wnoszenia trumny z ciałem osoby zmarłej (w tym na Covid19) do kościoła;

13. Sakrament małżeństwa: prosimy narzeczonych, którzy w najbliższym czasie mają zawierać związek małżeński o skontaktowanie się z parafią, aby ustalić dalsze postępowanie (przeniesienie ślubu, bądź jego sprawowanie ze świadomością zakazu organizowania wesela);

14. Uroczystość Wszystkich Świętych: Bardzo prosimy, aby cmentarze nawiedzać w dni poprzedzające i po uroczystości, o zrezygnowanie z wyjazdów na cmentarze w innych miejscowościach i o nie organizowanie spotkań rodzinnych. W Uroczystość Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny nie organizujemy procesji na cmentarze i Mszy św. polowych na cmentarzach. Nabożeństwo za zmarłych można zorganizować w kościele zachowując obowiązujące przepisy dotyczące ilości wiernych w kościele.

Na ten trudny czas przyjmijmy również słowa Przewodniczącego KEP, Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego:

„Aktualna sytuacja epidemiczna i nałożone restrykcje są trudne dla nas wszystkich, ale musimy pamiętać, że ich celem jest troska o życie i zdrowie nasze i naszych Rodaków.

W tych trudnych okolicznościach niech nam towarzyszy ufna modlitwa, zwłaszcza w intencji chorych oraz tych, którzy stracili swoich najbliższych. Pamiętajmy także o tych osobach, które poświęcają swoje życie i zdrowie w służbie społecznej – za pracowników służby zdrowia, służb mundurowych, w tym wojska, policji i straży pożarnej.

Ludzi młodych, zaangażowanych w duszpasterstwa parafialne i akademickie, prosimy o bezpieczną pomoc osobom starszym i potrzebującym. Nie zapominajmy o tym, że zwykła rozmowa telefoniczna może dać pociechę i nadzieję.

Niech udział w Eucharystii, spowiedź, adoracja, modlitwa Słowem Bożym, również w ciągu tygodnia – z zachowaniem wszelkich wymogów bezpieczeństwa sanitarnego – staną się dla nas źródłem odwagi i duchowej siły.”