Wydarzenia - Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

WYDARZENIA

ŻYWIECKA PIESZA PIELGRZYMKA DO CZĘSTOCHOWY

67979456 3096869177020473 6764530060490702848 n copy copy

Marto, od ilu lat uczestniczysz w pielgrzymce i w jakim charakterze?

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Wydaje mi się, iż moja przygoda z pielgrzymowaniem trwa już 17-18 lat. Na początku tworzyłam pielgrzymkę jako „zwykły” pielgrzym. Jednak już w każdej kolejnej starałam się pomagać osobom ją organizującym. Teraz od kilkunastu lat (myślę, ze śmiało mogę powiedzieć, iż to już 13) dbam by pielgrzymka mogła się odbyć.

Wiem, że to Ty jesteś głównym organizatorem pielgrzymki. Na czym polega jej przygotowanie organizacyjne?

Tak, od kilkunastu lat dbam, by wszystko było zorganizowane na czas. Organizowanie pielgrzymki zaczyna się już w marcu, czyli kilka miesięcy przed wyruszeniem na pielgrzymkowy szlak. Wówczas rozpoczynają się przygotowania transportów (zarówno chodzi tu o zorganizowanie powrotu pielgrzymów z Częstochowy do Żywca, o przewóz bagaży, transport dla służb kwatermistrzowskich) – należy wysłać pisma do przewoźników i negocjować z nimi odpowiednią ofertę. To też czas kiedy przygotowuję pism do wszystkich urzędów, od których musimy uzyskać zgodę na pielgrzymowanie wskazanymi przez nas drogami. W momencie, kiedy otrzymujemy kosztorysy na wykonanie usług świadczonych przez firmy przewozowe, mogę strać się przygotować wstępną kalkulację wydatków związanych z pielgrzymką. Należy pamiętać, że opłata jaką uiszczają pielgrzymi zwiera w sobie koszty związane z transportem, z ubezpieczeniem, z lekami, z przygotowaniem plakatów informujących o pielgrzymce, z naprawą lub modernizacją nagłośnienia, itp.

Muszę pamiętać, by przygotować pisma do miejscowości, w których pielgrzymi maja postoje oraz do miejscowości, w których zatrzymujemy się na nocleg. To też wymaga wykonania dużej ilości telefonów i ustalenia wszystkiego osobiście.

Jakie służby biorą udział w pielgrzymce i jakie s ich najważniejsze zadania?

Pielgrzymka, to takie „małe przedsiębiorstwo”, w którym działa kilka wydziałów, grup, a wszystko to po to by pielgrzymi bezpiecznie i jak najlepiej dotarli na Jasną Górę.

Pierwszą grupę tworzą Księża, którzy przez cały czas są do dyspozycji pielgrzymów: wspólne Eucharystie, spowiedź, możliwość rozmowy na tematy z jakimi przychodzą pielgrzymi, itd..

Kolejną grupą jest grupa medyczna. To ludzie, którzy starają się pomagać pielgrzymom w momencie kiedy ci maja jakieś drobne dolegliwości (pęcherze, bóle mięśniowe, otarcia, tzw. alsfaltówki, itp.). Zawsze służą pomocą i radą, poświęcają swój wolny czas, aby nam nieść pomoc.

Grypa muzyczna – przez siedem dni pielgrzymowania dbają o to, by kilometry „uciekały” niepostrzeżenie. Z doświadczenia wiem, że kiedy idziemy i śpiewamy, to nie myślimy o tym ile jeszcze mamy do przejścia. Dodatkowo muzyczni przygotowują pogodne wieczory, nocne modlitwy w kościołach.

Bardzo ważną grupą są ludzie, którzy dbają o noclegi dla pielgrzymów. Kwatermistrze każdego dnia odjeżdżają od pielgrzymki i udają się do miejscowości, w jakiej jest zaplanowany nocleg. Chodzą od domu do domu i pytają, proszą by ludzie zgodzili się na przyjęcie pielgrzymów. To bardzo trudna praca i należy im się za to wielkie uznanie.

Są jeszcze techniczni. To osoby dbające o to by nas było słychać. Są odpowiedzialni za cały sprzęt nagłaśniający, jaki towarzyszy pielgrzymce. To wymaga wcześniejszego sprawdzenia wszystkich urządzeń oraz umiejętności ich naprawiania, gdyby zepsuły się w drodze. Przez cały czas kontrolują wszystkie parametry oraz dbają by pielgrzymi w zwartych kolumnach przemierzali drogę.

Bagażowi – to oni dbają, by po dotarciu do miejscowości w której jest nocleg, pielgrzymi nie musieli zbyt długo czekać na swoje bagaże, a rano sprawnie je pakują na samochód ciężarowy.

O bezpieczeństwo pielgrzymów dba służba drogowa. To osoby posiadające uprawnienia do kierowania ruchem. Ich zadaniem jest bezpieczne przeprowadzenie pielgrzymów. To bardzo odpowiedzialne zadanie, które wymaga niesamowitej koncentracji i odpowiedzialności. I dlatego też ważne jest, by pielgrzymi zawsze bezwzględnie stosowali się do ich uwag.

Najmniejsza grupą jest grupa osób tworzących sekretariat. To osoby odpowiedzialne za prowadzenie zapisów, za wcześniejsze sprawdzenie trasy pielgrzymki (należy ją skontrolować pod względem możliwości przejścia, tzn. czy nie ma objazdów, zakazów ruchu, itp.).

Z tego widać, że pielgrzymkę „obsługuje” naprawdę cała rzesza ludzi, którym za to wszystko bardzo, bardzo dziękuję i mam nadzieję, że w przyszłym roku również będę mogła liczyć na ich bezinteresowną pomoc.

Co jest najtrudniejsze w przygotowaniu pielgrzymki?

Uważam, że najtrudniejszą sprawą jest ustalenie ceny pielgrzymki. Najtrudniej jest przewidzieć ilość osób uczestniczących w pielgrzymce, a co za tym idzie ustalenie ceny, jaką każdy z nas będzie musiał ponieść w momencie zapisywania się.  Trudne jest też na początku zebranie wszystkich służb, ale jak widać, każdego roku wszystko się udaje J.

Jak reagują ludzie, którzy są proszeni o przyjęcie pielgrzymów?

Reakcje ludzi są naprawdę różne. Czasami spotykamy się z odmową, z brakiem chęci otworzenia swoich domów. Na szczęście są tez rodziny, które bardzo chętnie przyjmują pod swój dach pielgrzymów. Często Gospodarze czekają na pielgrzymów, wypatrują swoich „stałych” gości. Dla tych ludzi to wielka radość i szczęście, kiedy mogą podzielić się tym co mają z innymi.

Jednak, to nie tylko gościna w miejscach noclegowych. Jesteśmy też serdecznie przyjmowani w miejscowościach, gzie odpoczywamy w ciągu dnia – ludzie częstują nas kawą, herbatą, ciastami, owocami, zupami. To naprawdę wielki dar ich ser dla pielgrzymów.

Jakie było hasło tegorocznej pielgrzymki?

W tym roku pielgrzymowaliśmy pod hasłem: „Każdy krok krokiem w wierze”. To było nasze świadectwo, nasze wyznanie wiary. Był to czas świadectw, rozważań, pytań i odpowiedzi związanych z wiarą.

Czy możesz podzielić się z nami swoimi przemyśleniami dotyczącymi sensu pielgrzymowania?

Dla mnie pielgrzymka jest niesamowitym przeżyciem. Każdy dzień to czas modlitwy, radości, wzruszeń, czas kiedy naprawdę mogę oderwać się od codzienności, od pędu życia. Piękne jest doświadczenie ciszy, kiedy wchodzimy do kościołów na trasie. Wówczas wszyscy milkną i oddają cześć Panu. Wieczorne modlitwy – to kolejna okazja na wyciszenie się, na swoją osobistą modlitwę. Pielgrzymka, to taki mój wyjątkowy czas. To wyraz odwagi do dawania świadectwa wiary. Tu wszyscy jesteśmy razem i razem dbamy o siebie. Dlatego dziękuję Wszystkim, którzy pielgrzymują z Żywca na Jasną Górę, dziękuję za to że są, bo to dzięki nim pielgrzymka żyje. I widocznie każdy z nas widzi sens pielgrzymowania, bo gdyby go nie było, to pielgrzymka by zanikła.

BOŻE CIAŁO W ŻYWCU

W uroczystość Bożego Ciała mieszkańcy Żywca wzięli udział w procesji Eucharystycznej, która pod przewodnictwem dziekana ks. prał. Stanisława Kozieła i proboszcza konkatedry ks. kan. Grzegorza Gruszeckiego przeszła przez miasto z konkatedry do kościoła św. Floriana w Żywcu-Zabłociu. Wraz z tłumami wiernych w procesji szli członkowie Asysty Żywieckiej i orkiestry w tradycyjnych strojach mieszczan żywieckich, a wśród dziewczynek sypiących kwiaty przed Najświętszym Sakramentem wiele ubranych było w stroje z motywami regionalnymi.

tekst i zdjęcia Alina Świeży Sobel

Gość Niedzielny

 

PIKNIK W PARKU 

 

 

WYPRAWA ROWEROWA ROZPOCZĘTA

Grupa Rozkręć Wiarę wyruszyła 21 czerwca na IX Wyprawę Rowerową. W 12 osobowej grupie jadąc do dwóch miejsc związanych z objawieniami Maryjnymi w Medjugorie i Mariulind na Islandii pokona 4 tyś. kilometrów. W Boże Ciało wieczorem cała grupa otrzymała specjalne błogosławieństwo na czas wyprawy od bp. Piotra Gregera.

 

Zachęcamy do śledzenia relacji z każdego na Facebooku https://www.facebook.com/rozkrecwiare/?ref=bookmarks

DUCHOWA REWOLUCJA W ŻYWIECKIM AMFITEATRZE

Adoracja Jezusa eucharystycznego, rapowe wyznanie wiary w wykonaniu ks. Jakuba Bartczaka z Wrocławia, świadectwo życia przeplatane hip-hopem w wykonaniu Łukasza Bęsia i RYMcerzy, a także solidny chrześcijański rock zagrany przez zespół Let Him Run złożyły się 29 maja 2019 r. na spotkanie ewangelizacyjne z udziałem młodzieży w żywieckim amfiteatrze pod Grojcem. Było to ostatnie z cyklu tegorocznych wydarzeń, przygotowanych pod wspólnym hasłem „Duchowa rEwolucja”, które odbyły się w ciągu ostatnich miesięcy na Podbeskidziu.

Zebraną amfiteatrze młodzież przywitał burmistrz Żywca Antoni Szlagor. Samorządowiec wyraził radość, że młodzi ludzie stawiają na pozytywne wartości i chcą w ten sposób przemienić pełen nienawiści świat. Przypomniał, że hasłem tegorocznego spotkania jest wezwanie: „Niech nikt nie szuka własnego dobra, lecz dobra bliźniego”.

Proboszcz parafii konkatedralnej ks. Grzegorz Gruszecki podziękował uczestnikom ewangelizacji za to, że przyszli spotkać przede wszystkim  Pana Jezusa. „On zachęca nas do ciągłej przemiany. Jest gwarantem prawdziwego szczęścia. Życzę, żeby się wam udało Go tutaj spotkać, odkryć i z całego serca z nim zaprzyjaźnić” – podkreślił duchowny.

Adorację Najświętszego Sakramentu, która zainaugurowała spotkanie, poprowadziła wspólnota „Krzew Winny” z Jawiszowic.

Ks. Jakub Bartczak z Wrocławia opowiedział o swoich muzycznych pasjach i przy akompaniamencie „kozackich bitów” z komputera podzielił się świadectwem wiary.

„Przyznam się wam, że jestem zwykłym typkiem z osiedla” – wyznał i zapewnił, że gdyby nie spotkał Jezusa, jego rap byłby zupełnie inny. Kontynuował opowieść o swoim życiu, w którym nie zabrakło miejsca na dramatyczne momenty. Kapłan podkreślił, że uratowała go wiara, gdy po wypadku zmarł jego brat.

Wytłumaczył młodym uczniom żywieckich szkół, że istotą Kościoła jest sam Bóg. „My wszyscy jesteśmy Kościołem. Wy, będąc tu, teraz, możecie coś powiedzieć o Kościele – bo wy jesteście Kościołem najbardziej. Bo to, co jest między wami a Bogiem tworzy Kościół, każda sekunda, którą spędzacie przed Chrystusem” – dodał i zachęcił na koniec kilku młodych ludzi do szczerych wyznań na scenie.

Raper Łukasz Bęś z Jeleniej Góry przybliżył środowisko, w którym wzrastał jako nastolatek – otoczony używkami i perspektywą niekończących się imprez. Jako osiemnastolatek trafił przez przypadek na Festiwal Młodych w Medjugorje. Tu przeżył nawrócenie. „Każdy z nas  jest wyjątkowy w oczach Boga, który – jeśli tylko człowiek chce – poprowadzi jego życie. Wybór Jezusa jako Pana i Zbawiciela był najlepszą decyzją w moim życiu. Bo jeśli Go wybierzesz, da ci wszystko – prawdziwych przyjaciół, rodzinę, wszystko, czego potrzebujesz” – zapewnił.

Koncert żywieckiej grupy Let Him Run, laureata Debiutu Roku 2018 i nagrodzonej przez publiczność festiwalu Chrześcijańskie Granie w Warszawie, zakończył spotkanie w amfiteatrze.

Głównym koordynatorem ewangelizacji w Żywcu był ks. Jerzy Łukowicz, który po adoracji Najświętszego Sakramentu udzielił uczestnikom spotkania eucharystycznego błogosławieństwa.

Było to ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie z cyklu „Duchowa rEwolucja”. Wcześniej podobne wydarzenia odbyły się w Czechowicach-Dziedzicach, Kętach, Oświęcimiu, Cieszynie i Bielsku-Białej.

fot. i tekst R. Karp

 

 

 

IMG 7550

Pomoc Kościołowi w Potrzebie – wieści z Białorusi

            W ostatnią niedzielę goszczący w naszej parafii ordynariusz diecezji pińskiej na

Białorusi ks. bp Antoni Dziemianko, głosząc podczas wszystkich mszy św. w naszej katedrze homilie, przedstawił nam również sytuację odradzającego się Kościoła Katolickiego w swojej diecezji. Numer „Wspólnoty” z  tej niedzieli opublikował także wywiad ks. biskupa udzielony tygodnikowi „Idziemy” z grudnia 2015 roku – o sytuacji Kościoła na Białorusi w którym jako sekretarz generalny Episkopatu Białorusi, scharakteryzował ogólną sytuacje Kościoła na Wschodzie, mówiąc o jego problemach i potrzebach, dając świadectwo solidarnej  „Pomocy Kościołowi w Potrzebie” jakiej doświadcza on na Białorusi.

            Niemal całe terytorium Białorusi leży na rubieżach dawnej  Rzeczpospolitej Obojga Narodów, stąd elementy polskości na tych ziemiach, pomimo upływu burzliwych czasów zachowały się nie tylko w postaci pozostałości materialnych dzieł kultury, lecz także duchowych wartości kultywowanych i przekazywanych przez kolejne pokolenia rodzin wyrosłych na gruncie wiary katolickiej.  To właśnie zachowana żywa wiara ludu, mimo prześladowań Kościoła i programowej ateizacji życia społecznego, stała się zaczynem odradzającego się po latach zniewolenia, Kościoła Chrystusowego na tych ziemiach.

            Białoruś zajmującą obecnie terytorium o powierzchni jak ¾ powierzchni Polski  zamieszkuje około 9,5 mln osób, stąd trzykrotnie jest tam mniejsza gęstość zaludnienia. Liczbę katolików szacuje się na około 1,5 mln wiernych. Przeważającą ilość wiernych stanowią chrześcijanie prawosławni  obrządku wschodniego oraz grekokatolickiego. Diecezja Pińska, jedna z czterech działających na Białorusi została utworzona w 1925 roku przez papieża Piusa XI  w ramach reorganizacji terytorium  Kościoła w Polsce. Po II-giej wojnie światowej całe terytorium Białorusi znalazło się w obrębie Związku Radzieckiego. Po rozpadzie ZSRR, Białoruska Republika Ludowa zaczęła funkcjonować jako samodzielne państwo.

            Przez całe powojenne dziesięciolecia, nie było tam biskupów katolickich, dopiero w roku 1989 Jan Paweł II mógł mianować pierwszego hierarchę w tym kraju w osobie ks. Tadeusza Kondrusiewicza,  jako  arcybiskupa archidiecezji mińsko-mohylewskiej i administratora apostolskiego diecezji pińskiej. 3 maja 2012 roku papież Benedykt XVI mianował ks. bp Antoniego Dziemianko biskupem pińskim i został on pierwszym po II wojnie światowej ordynariuszem tej diecezji. Obecnie ks. bp. Dziemianko jest również sekretarzem generalnym Konferencji Biskupów Katolickich Białorusi oraz przewodniczącym działających w niej Rad ds. Liturgii, Rodziny i Działalności Charytatywnej.

            W imieniu redakcji naszej „Wspólnoty” poprosiłem ks. bp o rozmowę i udzielenie wywiadu z którego moglibyśmy bliżej  poznać zadania  i aktualne  problemy przed jakimi stoi  tamtejszy  Kościół.

            Red. Proszę nam przybliżyć Ekscelencjo Księże Biskupie otoczenie w jakim odradza się po burzliwym i bolesnym dla chrześcijan Kościół katolicki na Białorusi ?

            Ks. bp: W naszym mieście w którym rezyduję jako biskup diecezjalny Pińsku, który liczy blisko 140 tyś mieszkańców za czasów Związku Radzieckiego była jedna parafia katolicka i jedna parafia prawosławna. Obecnie jest sześć parafii prawosławnych, dwie parafie katolickie a trzecia jest w stanie organizacyjnym. Jest również 18 parafii protestanckich i też wiele wspólnot żydowskich. Widzimy jak to po pieriestrojce wiele się zmieniło. O relacjach między kościołami i wyznawcami tych religii mogę powiedzieć, że każdy podejmuje działania na miarę swoich możliwości. Prowadzą one katechezę, działalność ewangelizacyjną i charytatywną. Jedni bardziej dynamicznie, inni mniej dynamicznie ale ponieważ mieszkamy w jednym mieście to w różnych sytuacjach z posługi jednych drudzy korzystają.

            Red. Zapewnie długo oczekiwana przez wiernych wizyta Ojca Świętego na Waszej ziemi dałaby ożywczy impuls wzmocnienia wiary i nadziei z niej płynącej. Jak uważa ks. bp, czy przeszkody na tej drodze są do przezwyciężenia ?

            Ks. bp: Jeśli chodzi o podróż apostolską Ojca Świętego na Białoruś, to my katolicy bardzo byśmy chcieli by Ojciec Święty zagościł na naszej ziemi. Wszystkie sąsiednie kraje gościły już Ojca Świętego. Nam pozostaje już tylko cierpliwie czekać na okazję kiedy to nastąpi. Także najwyższe nasze władze państwowe będąc w Watykanie rozmawiały o tym. Są jednak jakieś przeszkody, które nie pozwalają na przybycie do nas na spotkanie z wiernymi Ojca Świętego. Ojciec Święty także wyraził takie życzenie, by spotkać się z wiernymi na Białorusi, przecież tymi, którzy w tak nieodległej przeszłości tak wiele wycierpieli.

              Red. W homilii głoszonej w naszym kościele, ksiądz biskup powiedział, że nie byłoby możliwe takiego ożywienia wiary po okresie programowej ateizacji społeczeństwa w okresie komunizmu, gdyby nie przekaz i świadectwa życia wiarą w rodzinach.  Myślę, że dużą rolę odegrała na tym polu diaspora polskich rodzin, które tam pozostały kultywując przywiązanie do kościoła katolickiego. Jak to obecnie wygląda  ?

               Ks. bp: Do 1990 roku w kościołach na Białorusi katolicy modlili się tylko w języku polskim. Później zaczęły się pojawiać tłumaczenia tekstów liturgicznych w języku białoruskim. Teraz używamy w kościołach obu języków, częściej jednak dla doskonalenia liturgii języka białoruskiego. Nadal korzysta się z tłumaczeń tekstów polskich, szczególnie jeśli chodzi o terminy religijne, przez co język białoruski rozwija się.        

            Red. Jak liczne są powołania do stanu duchownego i czy potrzeby te są przez Wasze Seminaria zabezpieczane ?

               Ks. bp: Jak w okresie międzywojennym, tak i po pierestrojce liczba kandydatów do seminarium się zmieniła. I teraz coraz więcej mamy księży wykształconych na Białorusi. Potrzeby kościoła w tym zakresie zawsze będą aktualne.

            Red. Jak układa się współpraca z kościołem grekokatolickim ?

            Ks. bp: Kościół grekokatolicki za czasów Unii Brzeskiej kiedy powstawał był mocny. Czas prześladowań zrobił swoje. Po pierestrojce brakowało kapłanów tak jak i u nas. Teraz przez te ostatnie 20 lat również wykształcili własnych księży i jak liczny jest to stan, dokładnie nie jestem w stanie powiedzieć. Współpraca Kościołów istnieje. Zawsze wizytator grekokatolików uczestniczy na Konferencji Biskupów Episkopatu Białorusi. Także na wiele uroczystości zapraszamy grekokatolików tak, że mogą modlić się razem z nami.

            Red. Czy młode pokolenie społeczeństwa białoruskiego ulega współczesnym  

trendom cywilizacyjnym negującymi tradycyjny model rodziny, narzucającymi neoliberalny kapitalizm lub opartymi o wzorzec neomarksistowskiej ideologii gender?

            Ks. bp: Niebezpieczne trendy wchodzą również do nas. Tak, że różnie to bywa, tak jak i w innych krajach. Kontakty ze światem niosą również zagrożenia dla tradycyjnych wartości, bo weźmy choćby taki przykład jak zapłodnienie in vitro. Są miejsca u nas gdzie to robią i też tak samo te procedury państwo dofinansowuje. Białoruś już nie jest taka zamknięta jak to było za czasów Związku Radzieckiego. Bez problemu każdy obywatel otrzyma paszport. Są przedstawicielstwa wszystkich państw i można otrzymać wizę na podróżowanie po świecie. W czasach obecnych przy takim rozwoju nauki i techniki, trudno zamknąć człowieka oraz ograniczyć go w działaniu i poruszaniu się. I tak jest również na Białorusi. Ktoś zostaje, ktoś wyjeżdża, opuszcza kraj na krótko by zarobić na życie, lub na dłużej kiedy widzi, że może mu być tam lepiej.

            Red. Na koniec co może nam ks. biskup przekazać do czego zachęcić ?

            Ks. bp: Chciałbym życzyć pogody ducha i nadziei jaką daje nam wiara katolicka. Macie piękny kościół katedralny, dobrze zorganizowane duszpasterstwo, macie wspaniałych księży i życzę Wam, aby Boże błogosławieństwo na Was dalej spoczywało. Żeby parafia mogła dalej się rozwijać, żeby rodziny stawały się bardziej święte, żeby każdy parafianin poczuwał się do odpowiedzialności za Kościół, żeby parafialne wydawnictwo również się dalej rozwijało.

 

                                                                                   Rozmawiał: Józef Smolicki

           

MARSZ DLA ŻYCIA

 

„W sprawach dotyczących poszanowania ludzkiego życia nie ma miejsca na żadne kompromisy” – podkreślił bp Piotr Greger, rozpoczynając 9 czerwca III Marsz dla Życia i Rodziny w Żywcu. Po modlitwie w świątyni konkatedralnej ulicami miasta nad Sołą i Koszarawą przeszedł rozśpiewany, kolorowy pochód, w którym nie zabrakło przedstawicieli miejscowych wspólnot ewangelizacyjnych, przedstawicieli władz miejskich, samorządowych i mieszkańców Żywca.
Trzeci w historii Żywca Marsz dla Życia i Rodziny, którego organizatorami były wspólnoty z żywieckich parafii – Galilea, Służebnica Ducha, Damaszek, diakonia Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, Francesco Team, Talitha Kum i OdNowa Żywiec – rozpoczął się od Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji Piotra Gregera.
Jak zaznaczył na wstępie ks. Grzegorz Gruszecki, proboszcz konkatedralnej parafii, niedzielny marsz ma być przede wszystkim modlitwą. „Tej modlitwy dziś bardzo potrzebujemy” – dodał.
Sygnał do wymarszu dał dźwięk góralskiej trombity. Kilkukilometrową trasę do żywieckiego amfiteatru pokonały liczne rodziny z małymi dziećmi. Rozśpiewany, kolorowy pochód dotarł pod Grojec, gdzie rozpoczął się pełen atrakcji festyn rodzinny, zakończony wspólną modlitwą uwielbienia.

zdjęcia: Krzysztof Niemiec i R. Karp
 tekt: R. Karp

ZMARTWYCHWSTAŁ PAN ALLELUJA

Aby Zmartwychwstały Chrystus obudził w nas to, co jeszcze uśpione, ożywił to, co już martwe; niech światło Jego słowa prowadzi nas przez życie do wieczności. Radosnych Świąt w gronie rodzinnym życzą Duszpastarze Parafii Konkatedralnej

 Wielki Tydzień w Parafii Konkatedralnej


Spowiedź:

 

Wielki Czwartek 6.15 – 8.00 i 15.00 – 17.45,


Wielki Piątek 6.15 – 17.45,


Wielka Sobota 6.15 – 17.00.


  

TRIDUUM PASCHALNE


WIELKI CZWARTEK

Katedra

Msza Wieczerzy Pańskiej – 18.00
Adoracja- od Liturgii do 22.00

Święty Krzyż


Msza Wieczerzy Pańskiej – 16.00
Gorzkie Żale – 20.00
Adoracja do 21.00


WIELKI PIĄTEK


Katedra


Adoracja w Ciemnicy od 6:15 do Liturgii
Droga Krzyżowa – 11.00
Liturgia Męki Pańskiej – 18.00
Gorzkie Żale – 21.00
Droga Krzyżowa – 22.00
Adoracja w Bożym Grobie przez całą noc:
20:00 Chór Katedralny Lutnia,
23:00 Małżeństwa,
24:00 Mieszkańcy oś. 700-lecia i Pod Grapą,
01:00 Mieszkańcy oś. Parkowego i ul. Komorowskiego,
02:00 Mieszkańcy oś. Młodych i Paderewskiego,
03:00 Mieszkańcy oś. Rudzy i ul. Sienkiewicza,
04:00 Mieszkańcy oś. Na Wzgórzu, ul. Beskidzka, Jodłowa,
05:00 Mieszkańcy ul. Kocurowa, Dębowa, Jaworowa, Topolowa
06:00 Adoracja wspólna


Święty Krzyż


Adoracja w Ciemnicy od 9:00 do Liturgii
Droga Krzyżowa  – 9.00
Liturgia Męki Pańskiej  – 15.00
Adoracja w Bożym Grobie do 22:00

Droga Krzyżowa Grojec – 15.00

 

WIELKA SOBOTA


Katedra


Adoracja w Bożym Grobie przez całą sobotę do Liturgii
Poświęcenie pokarmów: 9.00 – 15.30
Liturgia Wigilii Paschalnej – 19.00


Święty Krzyż


Adoracja w Bożym Grobie od 8:00 do Liturgii
Liturgia Wigilii Paschalnej  – 19.00
Kocurów Poświęcenie pokarmów 12.30

 

W Wielkanoc i Poniedziałek Wielkanocny Msze w naszych Kościołach jak w każdą niedzielę.

ZIEMIA ŚWIĘTA: Izrael i Palestyna - PIELGRZYMKA 


PIELGRZYMKA DO ZIEMI ŚWIĘTEJ
IZRAEL
SAMOLOTOWO-AUTOKAROWA

 

Koszt: 500 USD+ 1950 PLN

Termin: 14 - 21 styczeń 2020 r. 

pielgrzymka ziemia swieta 02 2019 1024x456 copy

 

PROGRAM RAMOWY


1 dzień: Wyjazd autokarem z parafii na lotnisko, odprawa. Odlot do Tel Awiwu Obiadokolacja i nocleg w Betlejem.

2 dzień: Śniadanie. Przejazd do Mamre – miejsce zawarcia przymierza Abrahama z Jahwe, [jeżeli sytuacja polityczna pozwala przejazd do Hebronu, gdzie znajdują się groby patriarchów oraz grób Abrahama i Sary], przejazd do Herodionu – forteca z czasów Heroda Wielkiego, następnie Betlejem: Bazylika Narodzenia Pana Jezusa, grota św. Hieronima, Grota Mleczna, Pole Pasterzy. Obiadokolacja i nocleg w Betlejem.

3 dzień: Po śniadaniu wyjazd autokarem do Jerozolimy: Betfage, Góra Oliwna – zwiedzanie kościoła Pater Noster, nawiedzenie kościoła Dominus Flevit tj. miejsca gdzie Pan Jezus zapłakał nad Jerozolimą. Zwiedzanie Ogrodu Getsemani – bazyliki Agonii Pana Jezusa, kościoła Grobu NMP. Przejście pod Ścianę Płaczu [jeżeli pozwala na to sytuacja polityczna], Góra Syjon: zwiedzanie Wieczernika i bazyliki Zaśnięcia NMP. Kościół św. Piotra – In Gallicantu. Obiadokolacja i nocleg w Betlejem.

4 dzień: Po śniadaniu wyjazd autokarem do Jerozolimy: zwiedzanie Starego Miasta. Kościół św. Anny, Ecce Homo oraz Litostrotos – miejsce sądu Pana Jezusa. Via Dolorosa – Droga Krzyżowa, bazylika Grobu Świętego na Kalwarii – Golgocie. Obiadokolacja i nocleg w Betlejem.

5 dzień: Po śniadaniu przejazd przez Pustynię Judzką nad Morze Martwe z możliwością kąpieli. Zwiedzanie Masady – twierdzy, będącej symbolem heroicznej walki Izraelitów. Nahal David – wodospady w Parku Narodowym Ein Gedi. Obiadokolacja i nocleg w Betlejem.

6 dzień: Po śniadaniu nawiedzenie miejsca pierwszego cudu w Kanie Galilejskiej, gdzie uczestnicy mogą odnowić śluby małżeńskie. Przejazd do Nazaretu: Bazylika Zwiastowania, wyjazd na Górę Tabor, zwiedzanie kościoła Przemienienia Pańskiego. Obiadokolacja i nocleg w Tyberiadzie lub Nazarecie.

7 dzień: Po śniadaniu wyjazd do Cezarei Filipowej: zwiedzanie źródeł rzeki Jordan – odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, przejazd w okolice jeziora Genezaret: Góra Błogosławieństw, Kafarnaum – dom św. Piotra, Tabga – miejsce cudownego rozmnożenia chleba i ryb. Nad jeziorem możliwość zakupienia obiadu – ryby św. Piotra. Rejs po jeziorze. Obiadokolacja i nocleg w Betlejem.

8 dzień: Po śniadaniu wyjazd przejazd na lotnisko do Tel Awiwu, odprawa. Przylot. Transfer autokarem do parafii.

 

Informacje dodatkowe:


W programie przewidziana jest codzienna Msza święta i czas na osobistą medytację.
W zależności od miejscowych uwarunkowań (np. święta żydowskie itp.) lub godziny przylotu samolotu kolejność odwiedzanych miejsc może być inna niż opisana w ramowym programie pielgrzymki.
Miejsce oraz godzina wylotu może ulec zmianie.

 

Cena pielgrzymki obejmuje:


• Transfer klimatyzowanym autokarem z parafii na lotnisko i z lotniska,
• Przelot samolotem w obie strony,
• 7 noclegów w pokojach dwuosobowych w hotelach***,
• Wyżywienie w postaci śniadań (7), obiadokolacji (7),
• Kawa lub herbata do kolacji,
• Przejazdy w Ziemi Świętej klimatyzowanym autokarem,
• Opieka pilota,
• Opłaty lotniskowe i dopłaty do paliwa,
• Ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance (KLiA) do kwoty 30.000 EUR – w tym ubezpieczenie CP (choroby przewlekłe),
• Ubezpieczenie NNW do kwoty 4.000 EUR,
• Ubezpieczenie BP (bagażu) do kwoty 400 EUR,
• Ubezpieczenie OC (odpowiedzialność cywilna) do kwoty 50.000 EUR.

 

Cena pielgrzymki nie obejmuje:


• Biletów wstępu, obowiązkowych zwyczajowych napiwków, sytemu Audio guide (160 USD),
• Koszty fakultatywne: ryba św. Piotra (20 USD).
Dopłata do pokoju jednoosobowego (800 PLN).
Wpłaty na pielgrzymki: do uzgodnienia z organizatorem.
Paszport musi posiadać ważność minimum 6 miesięcy od daty powrotu z pielgrzymki.
Paszport nie może zawierać pieczątek libijskich oraz syryjskich.

 

Kontakt: 

ks. Grzegorz Kierpiec
tel. 501 652 468
ORBI
ul. 11 Listopada 60-62 lok. 303 43-300 Bielsko-Biała
Renata Juraszek Tel.: 601 706 984 Marcin Kwaśny Tel.: 603 808 599