Wydarzenia - Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

WYDARZENIA

BUŁGARIA, SERBIA I RUMUNIA - PIELGRZYMKA

FILM - WIEŻA KONKATEDRY Z LOTU PTAKA Foto: ALFACAM

PIELGRZYMKA NA MALTĘ

BIURO PIELGRZYM Z RZESZOWA

Program pielgrzymki na Maltę śladami św. Pawła                          Data: 06.06 - 13.06.2020

Dzień I; zbiórka pielgrzymów na lotnisku Okęcie w Warszawie, odprawa ( transfer z Żywca i Cieszyna – płatny dodatkowo ok. 160 zł). Przelot liniami Air Malta na trasie Warszawa - Malta. Lądowanie samolotu na lotnisku Luqa. Przejazd do hotelu, w miejscowości Bugibba, położonej przy zatoce Św. Pawła, zakwaterowanie i obiadokolacja – nocleg. 

Dzień II; śniadanie godz. 7.30, całodniowa wycieczka do Sliemy oraz Rejs Grand Harbour  – Msza Święta w kościele pod wezwaniem Św. Maksymiliana Kolbe. Wypłynięcie statkiem firmy Capin Morgan, który zabierze nas na spacer  po Wielkim Porcie. Około 1,5 godziny. Podczas wycieczki po wodach Wielkiego Portu, przewodnik Państwa będzie opowiadał o historii Zakonu Maltańskiego, fortyfikacjach wybudowanych wokół obecnej stolicy Malty, po zakończeniu naszej żeglugi po wodach portu Marsamxett I Wielkiego Portu, dobijemy do Redy w mieście Sliema, gdzie będziemy mieli trochę czasu na spacer. Powrót autokarem do hotelu. 19:00 obiadokolacja – nocleg. 

Dzień III; śniadanie godz. 7.30,  wyjazd na zwiedzanie stolicy Malty Valletta – fortecy Zakonu Maltańskiego. O godz. 10.00 bierzemy udział we Mszy Świętej w pięknym kościele Św. Pawła Rozbitka. Zaczynamy zwiedzanie Valletty od wizyty w Ogrodzie Upper Bracca Garden, z którego rozciąga się wspaniały widok na Wielki Port (Grand Harbour) i leżące na drugim brzegu Trójmiasto, Vittoriosa, Senglea, Cospicua,  Kościół Zakonu Maltańskiego, czyli konkatedra Św. Jana Chrzciciela. Posadzka świątyni jest jednocześnie cmentarzem ponad 300 rycerzy maltańskich spoczywających pod niezwykle bogatymi marmurowymi płytami epitafijnymi.  Zwiedzanie kościoła obejmuje wizytę w Muzeum Katedralnym i wizytę  w oratorium kościoła, gdzie możemy podziwiać dwa arcydzieła włoskiego malarza Caravaggio; Ścięcie Św. Jana oraz mniejszy obraz Św. Hieronima, idąc dalej oglądamy zabytki Valletty; Bibliotekę Narodową oraz Pałac Wielkiego Mistrza (z zewnątrz) Biblioteka Narodowa Malty (z zewnątrz), Pałac Wielkich Mistrzów Zakonu Maltańskiego, Teatr Manuela (Manoel Theatre – z zewnątrz), przerwa obiadowa we własnym zakresie i czas wolny, powrót do hotelu ok. godziny 16.30, obiadokolacja o godz. 19.00, następnie nocleg. 

Dzień IV; śniadanie godz. 7.30,  wyjazd na zwiedzanie, całodniowa wycieczka do starej stolicy Malty MDINA; wizyta w Grocie Św. Pawła w mieście Rabat Mdina, Rabat, Mosta. Pierwszym obiektem naszej wizyty jest słynna rotunda w mieście Mosta jedna z największych kopuł w Europie, Msza w kościele Św. Pawła, Grota Św. Pawła w Rabat, znajduje się pod kościołem parafialnym pod wezwaniem Św. Pawła w Rabat. Według tradycji apostoł przebywał w niej po rozbiciu się na Malcie w roku 60, jak opisują to Dzieje Apostolskie, rozdział 27 i 28. W tej grocie modlił się również Św. Jan Paweł IIKatedra w starej stolicy Malty, Mdina (wraz z Muzeum Katedralnym). Katedra pod wezwaniem Św. Pawła i Piotra w Mdinie jest głównym kościołem biskupim archidiecezji Malty, przerwa na obiad, Centrum Rzemiosła i Rękodzieła na dawnym angielskim lotnisku wojskowym, znajdują się tu obecnie warsztaty produkująca lokalne wyroby. Maltańczycy chlubią się filigranami ze srebra; bardzo popularna pamiątka z wyspy jest krzyż maltański wykonany ze srebra właśnie w technice filigranowej oraz wyroby ze szkła, których tradycja sięga jeszcze epoki fenickiej; powrót do hotelu ok. godziny 16.30, obiadokolacja o godz. 19.00 – nocleg. 

Dzień V; śniadanie godz. 7.30,  wyjazd do portu Cirkewwa, z którego przepływamy promem (około 30 min) na wyspę Gozo, mniejsza niż Malta, gdyż licząca zaledwie 70 km2. Całodniowa wycieczka na wyspę, na tropach tajemnic megalitów i religii prehistorycznych, pierwszym zabytkiem, który zwiedzimy jest świątynia megalityczna Ġgantija, jest to jeden z najważniejszych obiektów archeologicznych, wpisany w 1980 roku na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ġgantije to najstarsza wolnostojąca budowle sakralna Morza Śródziemnego, zbudowana w okresie 3600 – 2500 p.n.e. Msza święta  w sanktuarium pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Sanktuarium pielgrzymek Ta’ Pinu, nawiedzili papieże Św. Jan Paweł II w 1990 roku i Benedykt XVI w 2010 roku, podczas swoich wizyt pontyfikalnych na tej niewielkiej wyspie. Ta’ Pinu jest znane z powody objawień, których w 1889 doznała wieśniaczka z pobliskiej wsi Għarb, Carmena Grima. Zwiedzamy również stolice wyspy Victoria-Rabat, Katedrę Diecezji Gozo, pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Przerwę obiadową planujemy w zatoce Xlendi, niezwykle malowmiczym zakątku na południowym wybrzeżu. W tej zatoce również kręcono filmy, m in. fragmenty “Troi” z Bradem Pittem w roli Achillesa. Zawitamy również do Centrum Rękodzieła Gozytanskiego, gdzie możemy obejrzeć gozytańskie wyroby, z których słynie wyspa; koronki, ręcznie tkane swetry, kilimy i inne wyroby tekstylne.

Zaprosimy Państwa również na degustacje lokalnych przysmaków; gozytańskie wina, sery, słodycze, marmelady, likiery, po wizycie na wyspie Gozo, przeprawiamy się promem do portu Cirkewwa, następnie przyjeżdżamy do hotelu; obiadokolacja o godz. 19.00 oraz nocleg. 

Dzień VI;śniadanie godz. 7.30,  wyjazd na zwiedzanie trzech miast; Vittoriosa, Cospicua i Senglea. Wielkie Tureckie Oblężenie w 1565 Triumf rycerzy Zakonu Maltańskiego zwycięstwa nad Turkami. Msza święta, po mszy rozpoczniemy zwiedzanie Trzech Miast odbędzie się w kościele kolegialnym pod wezwaniem Św. Wawrzyńca (St Larentius) w Birgu. Najważniejszym dziełem sztuki znajdującym się w kościele jest obraz pędzla Mattia Pretti, 1613-99, przedstawiający męczeństwo Św. Wawrzyńca, Potężna forteca, Birgu (Cięta Vittoriosa) jest atrakcja turystyczna przyciągająca wielu zwiedzających, ta forteca odegrała decydującą role w czasie Wielkiego Tureckiego Oblężenia w 1565 roku. Przejedziemy przez miasto Cospicua (po maltańsku Bormla), forteca, Senglea, nazwana tak na cześć swego fundatora, Wielkiego Mistrza, Francuza, Claude de la Sengle (1494 – 1557). Wtedy to właśnie zbudowano potężny fort Św. Michała, który odegrał olbrzymią role podczas oblężenia fortecy przez Tuków w 1565 roku. Powrót do hotelu ok. godziny 16.30, obiadokolacja o godz. 19.00. Nocleg. 

Dzień VII; śniadanie godz. 7.30,  wyjazd do Zatoki  Marsaxlokk, Lazurowa Grota, Południowe klify Malty. Trasa naszej podroży prowadzi do miejscowości Marsaxlikk, położonej na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy. Jest to typowa wioska rybacka, znana z odbywających się tu w każdą niedziele targów rybnych, tu znajdują się też dziesiątki zacumowanych łodzi rybackich z typowymi oczyma na burcie. Msza święta, odbędzie się w Kościele parafialnym pod wezwaniem Naszej Pani z Pompei (Tour Lady of Pompei) w zatoce Marsaxlokk,  po mszy przewidziany jest spacer na pięknym wybrzeżu lub oglądanie straganów z sówenirami na lokalnym targu. Dalsza podróż wiedzie nas do sławnej Lazurowej groty. Za dodatkowa oplata będzie możliwość popłynięcia łódkom, aby obejrzeć wnętrze groty, która jest dostępna jedynie od strony morza. Przerwa na obiad – we własnym zakresie. Po przerwie obiadowej, wyruszamy w drogę powrotna do naszego hotelu; obiadokolacja o godz. 19.00 – nocleg. 

Dzień VIII; śniadanie,  wykwaterowanie z naszego hotelu, Msza Święta w kościele w Bugibbie (jeżeli będzie możliwość) przejazd na lotnisko,  wylot z Malty  - przylot do Warszawy. Transfer autokarem do Cieszyna i Żywca.

Koszt 8 – dniowej pielgrzymki wynosi: 950 euro + 100 PLN  (bez kosztów transferu do i z lotniska + około 160 zł) 

Cena zawiera: Przeloty samolotem, transfer autokarami na Malcie, 7 nocy w hotelu *** z HB ( Śniadania i obiadokolacje ) napoje do kolacji w cenie, pokoje 2/3 os., bilety wstępów, przewodnicy lokalni, taxa klimatyczna, rejsy, opłata obowiązkowa na TFG, opiekę polskiego przewodnika podczas pielgrzymki, ubezpieczenie oraz tour guide.

INFORMACJE I WSKAZÓWKI DLA PIELGRZYMÓW udających się na Maltę 

 Organizator ponosi odpowiedzialność za własne usługi i świadczenia, zastrzega sobie możliwość zmiany programu i kosztów, terminu bądź odwołania pielgrzymki z przyczyn niezależnych od organizatora, tj. w przypadku braku odpowiedniej liczby uczestników, zmiany przepisów, działania siły wyższej. Radzimy zabrać ze sobą na pielgrzymkę: lekarstwa na własne potrzeby, strój kąpielowy i klapki, ręcznik, wygodne buty, pantofle, okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy, parasol, woreczek na dokumenty i pieniądze, aparat, ubiór stosowny do wejścia do kościoła (panie – zakrywający ramiona i kolana; panowie – długie spodnie).

Zachęcamy we własnym zakresie, do skorzystania z możliwości ubezpieczenia  kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej z przyczyn niezależnych / losowych od uczestnika – kontakt AXA Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji S.A. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; tel. +48 12 376 97 10; kom. + 48 662 190 749; fax. + 48 12 376 97 06

WAŻNE! Prosimy o:

  1. a)      podzielenie bagażu na główny (do 20 kg) i podręczny  (do 10 kg) wymiary 55x40x20. W podręcznym należy umieścić rzeczy najcenniejsze oraz przedmioty pierwszej potrzeby (na wypadek zagubienia bagażu głównego). Wszelkie przedmioty ostre, pojemniki z płynami i żelami należy umieścić w bagażu głównym.
  2. b)      zabranie osobistej apteczki (stosownie do stanu zdrowia i zaleceń lekarza);
  3. c)       nie zabieranie zbędnych dokumentów ani kosztowności oraz przedmiotów
  4. d)      punktualne przybycie na miejsce zbiórki.

Ubezpieczenie: Polisa obejmuje zwrot kosztów następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów ich leczenia za granicą oraz utraty bagażu. Ubezpieczenie to nie obejmuje zdarzeń wynikłych z chorób przewlekłych leczonych w Polsce ani zdarzeń zawinionych  umyślnie. Przypadki chorób przewlekłych radzimy ubezpieczyć dodatkowo we własnym zakresie.            
Uwaga! Porady medyczne w cenie 70 USD, klient płaci sam, pobiera fakturę i pieniądze odzyskuje w Polsce od ubezpieczyciela.

KOROWÓD TRZECH KRÓLI I POŚWIĘCENIE WIEŻY KONKATEDRY

 

„To my musimy opowiadać innym o nowonarodzonym Jezusie. Ludzi zrezygnowanych, wątpiących, niewierzących, poszukujących mamy wokół siebie, wystarczy się dobrze rozglądnąć” – zachęcił bp Piotr Greger, który 6 stycznia br. przewodniczył Eucharystii w kościele pw. św. Floriana w Żywcu. Msza św. zainaugurowała tegoroczny Korowód Trzech Króli w mieście nad Sołą i Koszarawą.

 

W homilii biskup przypomniał, odnosząc się do odczytanego fragmentu Ewangelii o wędrówce mędrców do miejsca urodzenia Jezusa, że Pan Bóg prowadzi ludzi do siebie różnymi drogami. „Wyruszają w drogę i pokonują kolejne trudności, ale głęboko wierzą, że cel zostanie osiągnięty. Ich wędrówka stanowi doskonałe objawienie drogi naszej wiary” – zaznaczył i wskazał, że aby rozpoznawać  Bożą obecność rozumem i sercem, potrzeba „ogromnej pokory, ufności, wytrwałości, miłości i właściwego szacunku”.

Opisując mędrców, którzy „otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary”, kaznodzieja podkreślił, że spotkanie z Bogiem „rodzi żywą wiarę, sytuuje człowieka w nowej perspektywie, domaga się nieustannej ofiary”. Dodał też, że tajemnica Epifanii wzywa każdego człowieka wierzącego do troski, aby cała ludzkość stała się ludem Bożym. „Przyjście Jezusa na ziemię i Jego objawienie sprawia – o czym przypomina dziś św. Paweł – że poganie już są współdziedzicami obietnicy w Jezusie Chrystusie przez Ewangelię. Trzeba jednak, by ktoś im o Jezusie powiedział” – zachęcił i zauważył, że wszyscy są wezwani do tego zadania.

„Aby ewangelizować, wcale nie trzeba daleko wyjeżdżać. Ludzi zrezygnowanych, wątpiących, niewierzących, poszukujących mamy wokół siebie, wystarczy się dobrze rozglądnąć. My musimy im głosić Jezusa, który dla nas się narodził” – zaapelował.

 

Barwny Korowód przeszedł ulicami Żywca na Rynek Żywiecki. Tu jego uczestnicy oddali pokłon Świętej Rodzinie. Odbyło się wspólne kolędowanie. Na koniec nastąpiło oficjalne otwarcie wieży konkatedry z galerią widokową.

tekst: Robert Karp KAI

fot. Lucjusz Cykarski i Krzysztof Niemiec

 

Projekt finansowany był ze środków unijnych pochodzących z poddziałania dotyczącego zachowania Dziedzictwa Kulturowego  w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020

 

OPIS WYKONANYCH PRAC

1. Impregnacja więźby dachowej katedry i konstrukcji drewnianej wieży 2000m2                        

2. Naprawa konstrukcji wieży, schodów i podestów drewnianych. Schody mają 150 stopni i wysokość 27 m.

Konstrukcja schodów o ciężarze 9,5 tony została wykonana tak aby nie ingerować w istniejące elementy zabytkowe. Została wykonana w częściach, podana do wieży przez małe istniejące otwory okienne i skręcana w środku.

 

 

Informacje  dotyczące dni i godzin zwiedzania:

Od wtorku do soboty w godzinach od 9:00 do 16:00. W niedzielę od 13:30 do 16:00. Można wchodzić co pół godziny. 

 

Cennik:

Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 10 zł, dla studentów, młodzieży i dzieci od 7- 18 roku życia oraz dla emerytów i rencistów  5 zł. Dzieci do 6 lat wejście za darmo. Dla osób posiadających Kartę Dużej Rodziny wstęp dla każdej osoby 5 zł.)

 

  • Kontakt tel. 721302681 do kawiarenki Przystań dla rezerwacji wejść w godzinach 9:20

 

 

 

 

 

 ŻYCZENIA KS. BISKUPA NA BOŻE NARODZENIE

Od dzieci możemy nauczyć się przeżywania Bożego Narodzenia, oczekiwania najpierw, a później radości z tego, że Pan Jezus przyszedł – podkreślił bp Roman Pindel. Ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej w swych życzeniach na Boże Narodzenie 2019 zachęcił, byśmy z dziecięcą ciekawością i ufnością szukali rodzącego się Jezusa.

KOROWÓD TRZECH KRÓLI I OTWARCIE WIEŻY KONKATEDRY

Zapraszamy już teraz na IV Żywiecki Korowód Trzech Króli, który 6 stycznia przejdzie ulicami naszego miasta. Rozpocznie się o 12:00 Mszą Świętą w kościele św. Floriana w Żywcu Zabłociu. Zakończenie ok 14:00 na Rynku. Prosimy o stosowne przebranie, zwłaszcza u dzieci i młodzieży. Następnie będzie otwarcie odrestaurowanej wieży konkatedry z galerią widokową. Od 7 stycznia będziemy mogli z wysokości wieży podziwiać panoramę Żywca i okolic.

78989398 1476204249221789 3098385949885726720 o

 

BŁOGOSŁAWIONYCH ŚWIĄT, POKOJU NARODZONEGO BOGA, DOŚWIADCZENIA WSPÓLNOTY RODZINNEJ ŻYCZĄ WSZYSTKIM PARAFIANOM I GOŚCIOM DUSZPASTERZE ŻYWIECKIEJ KONKATEDRY 

 

Msza Święta "Pasterka” będzie odprawiona w Katedrze pod przewodnictwem biskupa Romana Pindla o 24:00. Również o północy będzie Msza Święta w kościele

św. Krzyża. W Kocurowie natomiast o 22:00. W kaplicy szpitalnej o 22.00. Ofiara z Pasterki przeznaczona jest na Fundusz Ochrony Życia.

W Boże Narodzenie i św. Szczepana porządek Mszy świętych jest taki sam jak w każdą niedzielę. W pierwszy dzień świąt nie będzie spowiedzi świętej 

w konfesjonałach. W Boże Narodzenie Mszę Świętą o 12:30 za naszych darczyńców i dobrodziejów którzy zangażowali się w akcję Caritas odprawi i wygłosi

homilię biskup ordynariusz Piotr Greger.

PEREGRYNACJA RELIKWII ŚW. MELCHIORA GRODZIECKIEGO W ŻYWCU KONKATEDRZE

Nawiedzenie relikwii Św. Melchiora Grodzieckiego rozpoczo się w piątek 13 grudnia wprowadzeniem relikwii do Konkatedry o godz. 19:30 i Mszą Św. koncelebrowaną przez księży dekanatu Żywieckiego pod przewodnictwem biskupa Tadeusza Rakoczego.

REKOLEKCJE ADWENTOWE

 

Niedziela 8 XII

 

Msze jak w każdą niedzielę z nauką rekolekcyjną dla wszystkich:

6.00, 7.30, 8.45, 10.00,

11.15 – szczególnie dla rodzin z dziećmi,

12.30, 16.00, 18.00. 

 

Poniedziałek 9 XII

 

6.00 – Msza z nauką rekolekcyjną dla wszystkich

7.00 – Msza z nauką rekolekcyjną dla wszystkich

9.00 Święty Krzyż – Msza z nauką rekolekcyjną dla wszystkich

18.00 – Msza dla dzieci, po niej nauka rekolekcyjna dla dorosłych

19.30 – Msza dla młodzieży z nauką rekolekcyjną  

 

Wtorek 10 XII

 

6.00 – Msza z nauką rekolekcyjną dla wszystkich

7.00 – Msza z nauką rekolekcyjną dla wszystkich

9.00 Święty Krzyż – Msza z nauką rekolekcyjną dla wszystkich

18.00 – Msza dla dzieci, po niej nauka rekolekcyjna dla dorosłych

 

Środa 11 XII

 

6.00 – Msza z nauką rekolekcyjną dla wszystkich

7.00 – Msza z nauką rekolekcyjną dla wszystkich

9.00 Święty Krzyż – Msza z nauką rekolekcyjną dla wszystkich

18.00 – Msza dla dzieci, po niej nauka rekolekcyjna dla dorosłych

 

Rekolekcje poprowadzi ks. Piotr Borgosz - proboszcza z parafii Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Bielska-Białej. Zachęcamy wszystkich aby wykorzystali okazję, by jak najlepiej przygotować się dzięki tym spotkaniom na zbliżające się święta. Pamiętajmy w modlitwie o Księdzu Rekolekcjoniście.