Wydarzenia - Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu

ZMARŁA S. MATEA - SERAFITKA.

We wtorek zmarła w wieku 93 lat siostra Matea- Serafitka, która ponad 20 lat posługiwała w naszej parafii. Pogrzeb odbędzie się w kaplicy na cmentarzu Salwator w Krakowie w najbliższy piątek o godzinie 11:00. Wieczne odpoczywanie racz Jej dać Panie.

NAUKI PRZEDMAŁŻEŃSKIE ODWOŁANE

W związku z koranawirusem decyzją Kurii i duszpasterstwa rodzin, nauki przedmałżeńskie wraz z poradnią zostają odwołane do września. Poradnia przedmałżeńska działa online w duszpasterstwie rodzin na stronie kurii diecezji bieslko żywieckiej  https://diecezja.bielsko.pl/

NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA - SŁOWO KS. PROBOSZCZA

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE - WIELKANOC 2020

JAK UZYSKAĆ ŁASKĘ UŚWIĘCAJĄCĄ. SPOWIEDŹ PRZEZ AKT ŻALU DOSKONAŁEGO - NABOŻEŃSTWO POKUTNE PRZED ŚWIĘTAMI

Konferencja wielkopostna wygłoszona przez ks. prob. Grzegorza Gruszeckiego w parafii konkatedralnej p/w Narodzenia NMP w Żywcu. Nauka rekolekcyjna pomaga przygotować się na przyjęcie Łaski Uświęcającej bez konieczności odbycia spowiedzi w sposób tradycyjny. Przeżyjemy rachunek sumienia oraz dowiemy się również o historii tej praktyki w Kościele Katolickim.

DROGA KRZYŻOWA W CZASIE EPIDEMII

Droga Krzyżowa przedstawia sąd, mękę i śmierć Jezusa Chrystusa, dramat Judasza oraz nawrócenie Piłata. Spektakl jest tak skonstruowany, aby każdy mógł się odnaleźć w tym dramacie. Każdy bywa Judaszem, każdy bywa Piłatem. Droga Krzyżowa wymaga mocnego skupienia i przeprowadzenia stosownej refleksji. Nie jest to łatwe, jak niełatwa jest droga Jezusa. Nadzieja płynąca z tej Pasji jest taka, że człowiek nie musi zakończyć jak Judasz, a może zakończyć jak Piłat. Jedna z najbardziej wymownych scen to spowiedź Judasza. Pokazuje ona, że nie można rozmawiać z Szatanem. Choćby nie wiem, jak bardzo tragiczna byłaby twoja moralna sytuacja - idź do Jezusa. Droga Krzyżowa powstała w trudnych warunkach epidemii. Każdy aktor nagrał swoją scenę osobno w studio. Następnie wszystko zostało zmontowane w jedną całość. Wirtualna Droga Krzyżowała powstała z inspiracji Grupy Rozkręć Wiarę, a scenariusz powstał 28 lat temmu. Jego autorami są Piotr Kierpiec i Wacław Front.

W Misterium wykorzystano utwory ze zbiorów:

Montaż i realizacja: http://www.pryzmat-studio.pl/

RELACJA NA ŻYWO

RELACJA TRANSMITOWANA PRZEZ STUDIO - WYSOKA JAKOŚĆ

KLIKNIJ TUTAJ: https://parafiazywiecka.net/transmisja-on-line-oltarz-glowny/18-transmisje/522-specjalna-transmisja-nabozenstw

Plakat Wielki Tydzien 2

WIELKI TYDZIEŃ ONLINE W KONKATEDRZE W ŻYWCU

W Wielkim Tygodniu transmisje na żywo będą dostępne w wysokiej jakości dzięki profesjonalnemu STUDIO PRYZMAT

Plakat Wielki Tydzien

KS. PROBOSZCZ NA NIEDZIELĘ PALMOWĄ 2020

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO Z WIEŻY KONKATEDRY W CZASIE EPIDEMII

Od dzisiaj codziennie, tuż przed Godziną Miłosierdzia, duszpasterze konkatedralnej parafii Narodzenia NMP w Żywcu będą się wspinać po 218 schodach, by z balkonu na wieży kościoła błogosławić mieszkańców miasta Najświętszym Sakramentem.

Ksiądz proboszcz Grzegorz Gruszecki z Najświętszym Sakramentem w monstrancji, a także ks. Grzegorz Kierpiec i kleryk Łukasz Raczek, dzisiaj po raz pierwszy wspinali się na wieżę konkatedry Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, by na jej balkonie odmówić Koronkę do Bożego Miłosierdzia i w czasie epidemii umocnić mieszkańców Żywca, błogosławiąc miasto na cztery strony świata. Tak będzie już codziennie o 15.00 aż do dnia ustania epidemii.

- Ta wieża jest symbolem Żywca - jest najwyższą budowlą. Jednocześnie pokazuje nam kierunek naszego życia - wskazuje na niebo, na nasz cel. Pokazuje, że Pan Bóg jest ponad tym wszystkim, że On jest i Alfą, i Omega, że jest silniejszy niż zło i choroba - mówi ks. Grzegorz Gruszecki. - Wieża jest symbolem bliskości i wielkości Pana Boga, ale też symbolem obronności. Jest też pięknym punktem widokowym, skąd widzimy cały Żywiec i okolice, nawet aż po Tatry. Mamy świadomość, że kiedy błogosławimy Najświętszym Sakramentem, Chrystus błogosławi tym wszystkim - dodaje im otuchy, dodaje im siły. Błogosławieństwo jest szczególnym znakiem bliskości Boga. Papież Franciszek zachęcał, byśmy się nawzajem także błogosławili...

Jak mówi ks. Gruszecki, duszpasterze także boleśnie przeżywają fakt, że kościół nie może służyć tak, jak służył wcześniej: - Nie może być na oścież otwarty, nie możemy od rana do wieczora adorować w nim Pana Jezusa. Ale chcemy w ten sposób zaznaczyć, że jesteśmy duchowo razem, jesteśmy obecni, jesteśmy jedną rodzina. Teraz przeżywamy moment rozłąki, tęsknoty, ale myślę, że one spotęgują miłość, kiedy przyjdzie ten czas, że wrócimy tu ze świadomością ogromnej wdzięczności, że Jezus zawsze jest z nami.

Jak dodaje żywiecki proboszcz, inspiracją dla pomysłu błogosławieństwa z wieży były krakowskie Łagiewniki. Z wieży sanktuarium także księża błogosławią Najświętszym Sakramentem. - To inicjatywa z potrzeby serca, że jesteśmy blisko, jesteśmy wspólnotą, mimo że na razie rozłączoną.

Duszpasterze uśmiechają się, że codzienne pokonywanie 218 stopni będzie też okazją do tego, by wzmocnić ciało!

Dzięki zainstalowanej w konkatedrze kamerze, codziennie na stronie parafii można uczestniczyć we Mszach św., a także w nabożeństwach wielkopostnych w piątki i niedziele, a o 20.30 każdego dnia w Różańcu, odmawianym przez księży z parafii - by choć w ten sposób budować jedność.

Wieża konkatedry została udostępniona zwiedzającym w uroczystość Objawienia Pańskiego - Trzech Króli, 6 stycznia tego roku. Od początku oglądanie miasta z wysokości 37,5 m cieszyło się ogromnym zainteresowaniem mieszańców i turystów.

tekst i foto: U. Rogólska Gość Niedzielny

film: Wiktor Martosz Beskid Live