ŻYCZENIA KS. BISKUPA NA BOŻE NARODZENIE - Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu

In order to personalize content, adjust and analyse ads, and provide safer experience, we use cookies. By using this website, you agree to the collection of information by us. The details can be found at: Privacy policy.
There is no translation available.

ŻYCZENIA KS. BISKUPA NA BOŻE NARODZENIE

„Chwała Bogu na wysokości, a na ziemi pokój ludziom dobrej woli” (Łk 2, 8-14)

Gdzie tylko piecze się chleb, tam nie jest on tylko pokarmem. Jest niesiony i całowany, gdy przybywają dostojni goście. Znaczy się go krzyżem, zanim się przekroi, by podawać na stół. Gdy jego kawałek upadnie na podłogę, podnosi się go i całuje.

Chleb wyraża więcej niż pokarm najpierwszy człowieka. Nie mają na chleb, to znaczy, że już nic nie mają. Mawiano, że gospodarz mógł sobie posmarować kromkę z obu stron, by powiedzieć, że był bardzo bogaty. Kto w Biblii spożywa chleb radości, ten jest szczęśliwym człowiekiem.

Jezus urodził się w nieciekawym miejscu, ale za to o pięknej nazwie, w Bet-Lechem, czyli w domu chleba. Dom i chleb to dwa słowa, które najlepiej określają to, czego potrzebujemy w życiu. Z narodzin Jezusa w Betlejem czerpiemy nadzieję na lepsze jutro, na pokój, który od Boga pochodzi i na spotkanie z ludźmi dobrej woli, o których śpiewają aniołowie.

Niechaj te święta, które mają swój początek w Betlejem, sprawią, byśmy mieli swój dom, czyli takie środowisko, grono osób, bliskich, przyjaciół, z którymi czujemy się bezpieczni. Niech ten najbardziej prosty chleb, bo składający się tylko z mąki i wody, niech opłatek łamany z najbliższymi i innymi, będzie znakiem wszystkiego, czego nam potrzeba, by żyć godnie i z wiarą, a czego spodziewamy się od Ojca, który jest w niebie.

Na świętowanie Bożego Narodzenia i na Nowy Rok niech nam Bóg błogosławi.

Biskup Bielsko-Żywiecki Roman Pindel

Share

1000 Characters left