Pielgrzymka do Przyłękowa - Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu

In order to personalize content, adjust and analyse ads, and provide safer experience, we use cookies. By using this website, you agree to the collection of information by us. The details can be found at: Privacy policy.
There is no translation available.

Kolejnym Maryjnym miejscem do jakiego pielgrzymujemy jest Sanktuarium w Przyłęków. Tam od kwietnia do września, każdego 24 dnia miesiącapielgrzymujemy do Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych.

Historia objawienia i budowy kościoła przekazana została nam w zeznaniach mieszkańców Przyłękowa będących w jakiś sposób związanych z osobą Wojciecha Stefki, lub pamiętających początki kultu Matki Boskiej na wzgórzu zwanym Bugajem. Większość relacji dotyczy osoby samego Wojciecha Stefki, jego pobożności, ciężkiej, nieznanej choroby córki i jej cudownego uzdrowienia. Inne zeznania rzucają światło na proces budowy kapliczki, a potem kościoła. W każdej relacji jest mowa o nagłym pojawieniu się wody obok kapliczki i jej cudownych, uzdrawiających właściwościach. Mieszkańcy Przyłękowa i okolicznych wsi, a także coraz liczniej pojawiający się pielgrzymi nie mieli żadnych wątpliwości, że łąka na Górce, gdzie stanął kościół była wybrana przez Matkę Bożą. Wiarę tę potwierdzały ustawicznie, za Jej pośrednictwem doznane i wyproszone łaski.

Po wojnie kościół na górze objawień wzbogacono dzwonami, poświęconymi uroczyście w dniu 9 listopada 1947 roku. W dwa lata później dobudowano do kościoła zakrystię. Nowy etap w historii sanktuarium przyłękowskiego rozpoczął się w roku 1953 kiedy świątynię jako filię parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu, objęli księża salezjanie. Jednocześnie powierzano im pracę duszpasterską na terenie najbliżej położonym kościoła, obejmującym Przyłęków, Świnną, Komornik i Kiełbasów. W latach 1954 – 1955 ksiądz Andrzej Świda salezjanin, pierwszy kustosz sanktuarium przeprowadził akcję składania zaprzysiężonych zeznań wśród mieszkańców Przyłękowa jeszcze żyjących i pamiętających historię kultu Matki Boskiej na górze przyłękowskiej.

W roku 1964, 30 maja modlił się tu w kościele metropolita krakowski ks. Karol Wojtyła, gdy wizytował parafię Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu. Do ważnych dat w historii sanktuarium na górze przyłękowskiej należy dzień 2 lutego 1985 roku, kiedy decyzją metropolity krakowskiego ks. kardynała Franciszka Macharskiego erygowana została w Przyłękowie parafia. Księża salezjanie, którym powierzono duszpasterstwo na terenie tej parafii rozwinęli w znaczny sposób kult Matki Boskiej i ukierunkowali go ku czci Maryi Wspomożycielki Wiernych patronki swojego Zgromadzenia.

Ważniejsze wydarzenia

2 VII 1886 – objawienie się Matki Bożej Wojciechowi Stefko

1896 – poświęcenie kamienia węgielnego pod obecne sanktuarium

1898 – ustawienie więźby

1902 – ukończenie budowli, sprowadzenie figury Matki Bożej z Krakowa

1915 – pożar domku przy kościele, zniszczeniu uległy kroniki i akta źródłowe o początku objawień

9 IX 1947 – poświęcenie dzwonów

1949 – budowa i poświęcenie zakrystii

XII 1953 – przybycie pierwszych opiekunów salezjanów – ks. Andrzej Świda – utworzenie filli parafii Narodzenia NMP w Żywcu

30 V 1964 – wizytacja ks. kard. Karola Wojtyły – notatka osobista w księdze pamiątkowej

1984 – wizytacja ks. kard. Franciszka Macharskiego

2 II 1985 – erygowanie parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych

13 IX 1992 – poświęcenie przez ks. bpa ordynariusza Tadeusza Rokoczego, kaplicy filialnej pw. Krzyża Świętego w Świnnej

1993 – Budowa kaplicy filialnej pw. Świętej Rodziny w Świnnej – Komarniku

1998 – Nawiedzenie w parafii kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej

25 XII 1999 – 6 I 2001 – Rok Wielkiego Jubileuszu 2000 – sanktuarium było kościołem Jubileuszowym

8 XII 2008 – Dekretem Biskupa T. Rakoczego Przyłęków staje się Sanktuarium Diecezjalnym

Więcej informacji znaleźć można na stronie:

www.przylekow.sdb.org.pl

Share