SPRAWOZDANIE PROBOSZCZA ZA ROK 2019 - Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu

In order to personalize content, adjust and analyse ads, and provide safer experience, we use cookies. By using this website, you agree to the collection of information by us. The details can be found at: Privacy policy.
There is no translation available.

Sprawozdanie księdza Proboszcza za rok 2019

 

 1. Parafia i ludzie

Nasza parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny liczy około 12 tysięcy wiernych. W obszarze parafii mamy m.in. 5 kościołów (Konkatedra Narodzenia NMP, św. Krzyża, Przemienienia Pańskiego, św. Marka i Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Kocurowie), 6 przedszkoli, 3 Szkoły Podstawowe, 5 szkół średnich, szpital i DPS. Posługę duszpasterską w tych miejscach pełni ks. Proboszcz, 8 księży Wikariuszy i ks. Kapelan. Dla poprawnego funkcjonowania całej parafii zatrudnionych jest ponad 20 pracowników: zakrystianie, organiści, pracownicy cmentarza, praconiece kuchni, osoby sprzątające i pracownicy administracyjni.

Cieszymy się powołaniami do służby kapłańskiej. W tym roku przeżywaliśmy podwójne prymicje diakona Piotra Iwanka i diakona Michała Byrtka. W Seminarium Krakowskim na czwartym roku studiuje kleryk Łukasz Raczek, a zagranicą w Niemczech kleryk Piotr Więckowski. W zeszłym roku również Dziewicą Konsekrowaną została nasza parafianka Kinga Kościelniak.

 

 1. Grupy parafialne

 

W naszej parafii działają grupy dla dorosłych, młodzieży i dzieci, w których można wzrastać w wierze i służbie dla innych. W spotkaniach poniższych grup uczestniczy kilkuset parafian:

 • Grupy dziecięce: Dzieci Maryi, Oaza Dzieci Bożych, Świetlica Parafialna, Ministranci
 • Grupy Młodzieżowe: Ruch Światło - Życie (OAZA), Młodzież Maryi, Świetlica parafialna, Wiara i Światło (niepełnosprawni), Lektorzy, Młodzieżowy wolontariat misyjny oraz Rodzice adopcyjni
 • Grupy dla dorosłych: Odnowa w Duchu Św., Wj 12, Rycerze Niepokalanej i grupy maryjne, Kręgi biblijne, Wincenty a Paulo, Róże Różańcowe, Poradnia dla narzeczonych, Radio Maryja, Klub Inteligencji Katolickiej, Akcja Katolicka, Domowy Kościół, Apostolstwo Dobrej Śmierci, Chór Parafialny, Grupa Uwielbienia Serca Pana Jezusa, Duszpasterstwo nauczycieli, Grupa Rozkręć Wiarę, Grupa teatralna dla Pasji Beskidzkiej. Wspólnotę ewangelizacyjną Galilea
 • Siostry Serafitki z wielkim zaangażowaniem prowadzą przedszkole

 

 1. Życie Sakramentalne

 

W 2019 roku Chrzest przyjęło 100 dzieci: 52 chłopców i 48 dziewczynek. 54% tych dzieci przyszło na świat w małżeństwach sakramentalnych, w porównaniu do poprzedniego roku jest to spadek o 1%. Co trzecia para rodziców prosi o chrzest dziecka, a stanowczo odmawia zawarcia sakramentu małżeństwa mimo braku jakichkolwiek przeszkód. 36 par zawarło Sakrament Małżeństwa przed Bogiem, w zeszłym roku było 37, a 2 lata temu 58. Do 2010 r. było zawieranych co roku ok. 100 małżeństw.

Pogrzebów było 174, rok temu 171. Jeżeli porównamy liczbę chrztów do pogrzebów to widzimy, że jest nas mniej o 74 osoby.

Udzielono w minionym roku 300 tys. Komunii Świętych. Do bierzmowania przystąpiło 236 młodych osób, a rok temu 134. Do I Komunii Świętej przystąpiły 78 osoby, rok temu 184.

Ogólnie uczęszczających regularnie na Msze Święte było około 50% naszych parafian.

 

 1. Caritas

 

W parafii ma miejsce wiele inicjatyw charytatywnych, ukierunkowanych na pomaganie tym, którzy potrzebują naszego wsparcia. Wszelkimi działaniami kierują Siostry Miłosierdzia. Aktywnie działa 20 wolontariuszy. W okresie Wielkanocy i Bożego Narodzenia dostarczyliśmy po ok. 400 paczek. Dwa razy w tygodniu ze świetlicy parafialnej, prowadzonej przez Siostry, korzysta ponad 60 dzieci w wieku od 5 do 17 lat. Parafia finansuje obiady dla dzieci, które najbardziej potrzebują wsparcia. W ramach działania świetlicy zorganizowano zimowisko dla dzieci oraz półkolonie.

Ruch Wiara i Światło w szczególny sposób pomaga osobom niepełnosprawnym. Kilkanaście osób ubogich korzysta ze stałej pomocy materialnej, m.in. polegającej na wykupowaniu lekarstw.

Organizujemy i dofinansujemy wyjazdy dla dzieci i młodzieży ze wspólnoty Wiara i Światło, dla osób uczęszczających do świetlicy parafialnej oraz dla lektorów i ministrantów. Pomogliśmy również misjonarzom i misjonarkom oraz osobom będącym w szczególnej potrzebie materialnej przekazując podczas zbiórek przed kościołami w sumie kwotę przekraczającą 100 tys. złotych.

 

 1. Wydarzenia Parafialne

 

 • W styczniu w Korowodzie Trzech Króli wzięło udział kilka tysięcy osób.
 • W maju zorganizowano ewangelizacyjne spotkanie młodzieży szkół ponadpodstawowych pt: Duchowa rEwolucja
 • W czerwcu odbył się Marsz dla Życia i Rodziny, w którym uczestniczyło około tysiąca osób.
 • W sierpniu ponad 400 osób uczestniczyło w kolejnej Żywieckiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę i w pielgrzymce z Myszkowa, w maju do Łagiewnik , w czerwcu pielgrzymka młodzieży do Lednicy
 • W nadzwyczajnym miesiącu misyjnym w październiku zorganizowano oprócz niedzieli misyjnej pielgrzymkę śladami błogosławionego o. Michała Tomaszka z Rychwałdu do Łękawicy którą zorganizowała siostry Serafitki wraz z wolontariatem misyjnym i rodzicami adopcyjnymi
 • Wolontariat misyjny i rodzice adopcyjni pod przewodnictwem sióstr Serafitek zorganizowali również kolędowanie misyjne
 • Co miesiąc od wiosny do jesieni miały miejsce pielgrzymki do Rychwałdu i Przyłękowa.
 • Zorganizowaliśmy kilka specjalnych pielgrzymek parafialnych, m.in do: Armenii i Gruzji, Koszyc.
 • Wystawiliśmy IV Pasję Beskidzką w Żywieckim Amfiteatrze.
 • Zorganizowaliśmy kilkanaście koncertów religijnych w Konkatedrze i kawiarence "Przystań".
 • Regularnie organizowane są wyjazdy do filharmonii i opery.
 • Po raz kolejny odbył się Tydzień Kultury Chrześcijańskiej, gdzie można było posłuchać ciekawych prelekcji oraz uczestniczyć w koncertach.
 • Kolejna wyprawa rowerowa o charakterze ewangelizacyjnym "Rozkręć Wiarę", tym razem z Żywca do Medjugorie i Islandię.

 

 1. Sprawy gospodarcze

 

Aby zapewnić poprawne funkcjonowanie parafii i móc na odpowiednim poziomie spełniać naszą posługę realizujemy wiele projektów i działań związanych z infrastrukturą. Między innymi:

Korzystając z funduszy Unijnych i waszej ofiarności wykonaliśmy:

 • • remont wieży i udostępnienie jej dla zwiedzających,
 • • wymianę ogrzewania w Katedrze,
 • • nowy system wentylacji,
 • • remont zakrystii w Katedrze i wymiana mebli,
 • • montaż urządzeń przeciwpożarowych w Katedrze,
 • • impregnacja i naprawa części drewnianych,
 • • renowacja tynków,
 • • konstrukcję nowych schodów metalowych o wysokości 27 m.

Dodatkowo dzięki Waszej ofiarności udało się zrealizować w 2019:

 • • remont dachu i części parterowej w kamienicy Rynku 12 i przygotowanie dwóch pomieszczeń dla poradni Caritas
 • • budowę ogródka letniego przy kawiarence Przystań
 • • zredukowanie korony drzew w celu zapewnienia bezpieczeństwa przy Katedrze,

     w kościele św. Krzyża i św. Marka

 • • na cmentarzu Przemienienia Pańskiego ustawiono nowe pojemniki celem

     segregacji śmieci i likwidacja starych silosów,

 • wokół Konkatedry zostały wycięte drzewa zagrażające zabytkowi,
 • w Kościele Św. Krzyża uszyto poduszki na siedziska ławek,
 • zostało wykonanych również wiele tematów czysto technicznych dzięki którym budynki parafialne będą mogły służyć nam i kolejnym pokoleniom.
 • parafia co tydzień wydaje kolorowy tygodnik w nakładzie ok. 400 egzemplarzy.
 • przygotowano nową zakrystię w kościele w Kocurowie

Dzięki Waszej ofiarności Drodzy Parafianie mogliśmy wykonać wszystkie te prace i zachować płynność finansową

 

 1. Projekty na rok 2020

 

W bieżącym roku planujemy zrealizować kolejne projekty m.in.:

 • Przygotowanie instalacji przeciwpożarowych w kościele Św. Krzyża
 • Przebudowa schodów w kościele Przemienienia
 • Uporządkowanie obejścia wokół Konkatedry
 • Kolejne remonty pomieszczeń w Domu Katolickim

Share

1000 Characters left