RYCERSTWO NIEPOKALANEJ - Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu

Z życia wspólnot Rycerstwa Niepokalanej „MI”

Stałym elementem w życiu wspólnot „Rycerstwa Niepokalanej” naszej diecezji są comiesięczne modlitewno-formacyjne dni skupienia, które z miesiąca na miesiąc gromadzą coraz szerszy krąg uczestników. Styczniowe spotkanie bieżącego roku odbyło się w kościele p.w. Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka na Oś. Karpackim w Bielsku-Białej w którym wzięła udział 19 osobowa grupa członków „MI” naszej parafii. Moderator i asystent diecezjalny „Rycerstwa Niepokalanej” o. Arkadiusz (OMFConv.) w wygłoszonej katechezie kontynuował cykl wykładów na temat modlitwy, postu i pokuty jako nieodłącznych elementów umacniania i trwania w łasce wiary. Tym razem była mowa o pokucie. Pokuta nie musi być kojarzona z postawą smutasa i cierpiętnika gdyż człowiek wierzący czyniąc ją z radością, poprzez wyrzeczenie się jakiś doraźnych pociech, przyjemności, ofiarując czas, modlitwę czy dobre uczynki bliźniemu, naśladując Chrystusa, jest miła Bogu. Tym samym uświęca swe życie i żyje nadzieją zbawienia. Tego uczy nas także Maryja, która z świadomością Matki Boga, obdarzona pełnią łask, cierpliwie znosiła wszystkie niedostatki życia ziemskiego obdarzając miłością i pomocą każdego będącego w potrzebie. Jej wzorem żył św. Maksymilian, który całkowicie oddał się Jej prowadzeniu, by przez Jej Niepokalane Serce zdobyć cały świat dla Chrystusa, który swoje życie oddał dla zbawienia świata. Także podczas Eucharystii nowo mianowany asystent kościelny tamtejszej wspólnoty „MI” ks. Piotr Iwanek, wywodzący się Żywca w swojej homilii podkreślił jak wielką rolę spełniła Maryja w dziele zbawienia i jak wielce jest nam pomocna w drodze do nieba.

Po mszy św. był czas uwielbienia Boga w Najświętszym Sakramencie, po czym wszyscy udali się na agapę zorganizowaną przez miejscową wspólnotę Rycerstwa Niepokalanej. Została w tym czasie także zaprezentowana statuetka „Matki Bożej zza drutów” będącą nagrodą za działalność ewangelizacyjną i apostolską. Za 2019 rok spośród nominowanych w gronie, których znalazła się również wspólnota „MI” z parafii Św. Maksymiliana w Oświęcimiu , została ona przyznana w dniu 5 stycznia aktualnej prezes Zarządu Diecezjalnego „MI” Pani Urszula Kraus,.

Z kolei w dniu 8 lutego w Centrum Św. Maksymilian w Harmężach, odbyły się wybory do zarządu diecezjalnego Stowarzyszenia Rycerstwa Niepokalanej diecezji Bielsko-Żywieckiej, którym przewodniczył prezes Zarządu Narodowego „MI” o. Stanisław M. Piętka . Na nową 5-cio letnią kadencję prezesem Zarządu została ponownie wybrana Pani Urszula Kraus z parafii Św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej Komorowicach. Przewodniczącą Komisji Rewizyjnej została wybrana prezes wspólnoty „MI” działającej przy naszej parafii Pani Teresa Juchniewicz. Najbliższe diecezjalne spotkanie modlitewno-formacyjne „MI” będzie miało miejsce w naszej parafii w dniu 29 lutego na które już teraz serdecznie zapraszamy wszystkich członków naszej wspólnoty „MI” i wszystkich pragnących się do niej czynnie przyłączyć.

Józef Smolicki