OPŁATEK RÓŻ RÓŻANCOWYCH - Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

OPŁATEK RÓŻ RÓŻAŃCOWYCH

Prezentując fotorelację ze spotykania opłatkowego róż Żywego Różańca, warto przypomnieć o znaczeniu i roli modlitwy różańcowej w życiu Kościoła w przestrzeni dziejowej i obecnie.
Bractwa Różańcowe na których wzór powstało Stowarzyszenie Żywego Różańca, założone przez Paulinę Jaricot (1799-1862) w Lyonie w roku 1826, są bodajże najstarszą wspólnotą modlitewną osób wspierających apostolską działalność Kościoła. Tradycja ustanowienie Bractwa Różańcowego przypisuje św. Dominikowi (1170-1221). Miał on z natchnienia Matki Bożej stworzyć zarówno nabożeństwo różańcowe, jak i założyć pierwsze Bractwo, które początkowo nazywane było Braterstwem Maryi. Pewnym i udokumentowanym momentem początku Bractw Różańcowych jest jednak dopiero wiek XV i osoba bł. Alaina de la Roche, apostoła modlitwy różańcowej, który w 1470 roku, w Dounai, założył pierwsze Bractwo. W Polsce niedługo potem powstały najstarsze wspólnoty: we Wrocławiu – w 1481 r., w Krakowie – 1484 r., w warszawskim konwencie św. Jacka – 1604 r., w Gidlach – 1616 r. i w Poznaniu – 1630 r. Od początku opiekę nad Bractwami sprawowali dominikanie. Także prawo do ich zakładania posiadał wyłącznie generał dominikanów lub zakonnicy przez niego delegowani. Do 1589 roku Bractwa istniały tylko przy konwentach Zakonu Kaznodziejskiego. Dopiero później, po spełnieniu odpowiednich warunków, Bractwa mogły powstawać także przy parafiach diecezjalnych.
Już w 1608 roku zostało wprowadzone do kościoła żywieckiego Bractwo Różańca Świętego Najświętszej Maryi Panny a jego pierwszym prezydentem był żywczanin ks. Andrzej Kozatius. Bractwo to zainicjowało jedną z najstarszych pielgrzymek w Polsce na Jasna Górę do Częstochowy, która w liczbie około 1800 ludzi wyruszyła w święto Przenajświętszej Trójcy 29 maja 1611 roku, opisaną w Dziejopisie żywieckim Andrzeja Komunieckiego. Kolejna równie liczna pielgrzymka, również z inicjatywy Bractwa, wyruszyła z Żywca do Częstochowy 2 sierpnia 1668 roku w święto Nawiedzenia NMP dla uproszenia odwrócenia epidemii chorób jakie szerzyły się w mieście i okolicy. To historie początków aktywności wspólnoty różańcowej z naszego parafialnego podwórka. Jedynie Bogu wiadomo ile różnych łask spłynęło na tej przestrzeni dziejowej i nadal spływa na lud Boży przez modlitwę różańcową zarówno w wymiarze osobistym jak i całego Kościoła.
Wystarczy tu przypomnieć choćby takie interwencje Bożej Opatrzności jak obrona Europy przed zalewem islamu w zwycięskiej bitwie morskiej floty Ligi Świętej z inwazją przeważającej floty Imperium Osmańskiego pod Lepanto (1571 r.), kiedy na apel Ojca Świętego cały chrześcijański świat jednoczył się w modlitwie różańcowej o ocalenie, oddając się opiece Matce Bożej.
A na naszej polskiej ziemi objawienie się Matki Bożej w Gietrzwałdzie z orędziem o odmawianie różańca i nawrócenie, niechybnie przyczyniło się do odzyskanie upragnionej niepodległości, czego widocznym znakiem było również zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej i ochronienie Europy przed zalewem bezbożnej ideologii komunistycznej.
Tak samo jak w Austrii po II-giej wojnie światowej, na apel prymasa cały naród jednocząc się w modlitwie różańcowej by uchronić kraj przed okupacją sowiecką, uzyskał ocalenie.
To wydarzenia historyczne. Czas dzisiejszy niesie nowe wyzwania. Wyzwania przeciwstawienia się ideologii liberalizmu we wszystkich sferach życia również duchowego, relatywizmowi etycznymu, negacji istnienia Boga, ideologii gender, w myśl, której sam człowiek staje się kreatorem życia i decyduje o swojej tożsamości płciowej co uderza w istotę rodziny. Wszystko to jest pokłosiem rewolucji kulturowej (1968), mającej na celu obalenie porządku życia społecznego opartego na chrześcijaństwie czyli Ewangelii i nauczaniu Kościoła Katolickiego. Nauka Chrystusa jedynego Zbawiciela ludzkości jest na różne sposoby podważana, Kościół cierpi fizycznie prześladowania na niespotykaną skalę w milionach zabijanych nienarodzonych dzieci w klinikach aborcyjnych, czy zabijaniu nieprzydatnych społecznie schorowanych osób przez eutanazję, zamachach terrorystycznych. Cierpi duchowo, przez nachalną propagandę w mass mediach nienawiści i pogardy. Dlatego objawia się światu Matka Boża swym dzieciom w różnych miejscach i wzywa do nawrócenia, poprzez pokutę i odmawianie modlitwy różańcowej by ochronić świat przed zagładą a dusze przed potępieniem. Tak było w Fatimie, gdzie dzięki tej modlitwie niszczycielska moc II-giej wojny światowej ominęła ten kraj. Orędzie jest nadal aktualne, ponawiane także w Medziugorie i wielu innych miejscach świata. Wśród współczesnych zagrożeń narasta islamizacja Europy. I oto z Polski wyszła inicjatywa modlitwy o ocalenie w akcji „Różanie do granic”. Wymowna jest też data akcji. Różaniec do granic został zorganizowany w rocznicę bitwy pod Lepanto. Inne kraje również włączają się do tej akcji. Miejmy nadzieję, że nasza wielowiekowa kultura chrześcijańska na naszym kontynencie dzięki tej modlitwie ocaleje.
W Polsce Ceremoniał Żywego Różańca, został opracowany przez ojca Szymona Niezgodę OP w roku 1977 dla uczczenia stulecia objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie, zatwierdzony przez Prymasa Polski, Stefana kardynała Wyszyńskiego. Obowiązywał do początku XXI wieku. W 2015 roku opracowano nowy Ceremoniał. Na czele Stowarzyszenia stoi Konferencja Moderatorów Diecezjalnych, która wyłania Zarząd Stowarzyszenia kierowany przez Moderatora Krajowego. W parafii rodziną Żywego Różańca kieruje Moderator Parafialny. Stowarzyszenie Żywego Różańca podlega Konferencji Episkopatu Polski, która w 2012 roku zatwierdziła obowiązujący Statut Stowarzyszenia "Żywy Różaniec".
Członkowie Żywego Różańca mogą dostąpić odpustu zupełnego, pod zwykłymi warunkami, osiem razy w roku, mianowicie:
w dniu przyjęcia do Żywego Różańca,
Narodzenia Pana Jezusa (25 XII),
Ofiarowania Pańskiego (2 II),
Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie (25 III),
Zmartwychwstania Pańskiego (zgodnie z kalendarzem liturgicznym),
Wniebowzięcia Matki Bożej (15 VIII),
w święto Królowej Różańca świętego (w naszej Parafii w pierwszą niedzielę października)
oraz Niepokalanego Poczęcia Maryi (8 XII).
Zgodnie z Ceremoniałem, Żywym Różańcem kieruje Rada, którą tworzą zelatorzy, czyli kierownicy, wszystkich róż. Raz w miesiącu Żywy Różaniec dokonuje zmiany tajemnic różańcowych. Imiona nowo przyjętych członków wpisuje się do parafialnej Księgi Żywego Różańca. Wspólnota Żywego Różańca uczestniczy każdorazowo w pogrzebie zmarłego członka oraz w specjalnie zamawianej Mszy św. za spokój jego duszy. 

W naszej parafii ponad 200 soób modli się w Żywym Różańcu. 

Udostępnij

1000 Characters left