Bury Władysław (1907 – 1977) - Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu

In order to personalize content, adjust and analyse ads, and provide safer experience, we use cookies. By using this website, you agree to the collection of information by us. The details can be found at: Privacy policy.
There is no translation available.

Stolarz, prezes Powiatowego Związku Cechów w Żywcu

Spoczywa na cmentarzu Parafialnym w Żywcu
Lokalizacja: działka: 04, rząd: 04, grób: 04_05

 Bury Wladyslaw

Władysław Bury urodził się 11 sierpnia 1907 roku w Żywcu. Był synem Ludwika i Katarzyny z domu Bydlińskiej. Miał siostrę Antoninę, po mężu Otto, zamieszkałą w Krakowie.

Całe życie spędził w Żywcu. Tu uczęszczał do szkół, m.in. do Liceum Realnego. Z zawodu – tak jak i ojciec – był stolarzem. W 1927 roku zdał egzamin na czeladnika stolarskiego, a w 1932 roku uzyskał kartę rzemieślniczą na samodzielne prowadzenie warsztatu. W 1934 roku złożył egzamin mistrzowski i uzyskał prawo używania tytułu mistrza stolarskiego.

Pracował w zawodzie 52 lata i wyuczył zawodu 49 uczniów. Pierwszy warsztat, który prowadził przy ul. Jagiellońskiej, został upaństwowiony. Gdy ponownie mógł podjąć własną działalność założył warsztat w wybudowanym przez siebie domu rodzinnym przy ul. Sienkiewicza.

W latach 1929-1932 pracował w Sądzie Grodzkim w Żywcu.

Po II wojnie światowej nauczał w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Żywcu – Zabłocie. Aktywnie działał w żywieckim cechu stolarzy, gdzie przez 15 lat pełnił obowiązki starszego cechu stolarzy, a przez 3 lata był prezesem Powiatowego Związku Cechów, a następnie pierwszym zastępcą starszego cechu. Przez 22 lata był przewodniczącym Komisji Egzaminacyjnej Czeladników, a także przewodniczącym Komisji Czeladników Mistrzowskich.

Otrzymał srebrne i złote odznaczenie Zasłużonego Rzemieślnika.

Poślubił pochodzącą z żywieckiej Rudzy Ludwikę Minkińską. Doczekali się trójki dzieci – syna Jerzego i dwóch córek – Jadwigi i Renaty.

Zmarł 16 lipca 1977 roku w Żywcu.

 

 

Na podstawie życiorysu opracowanego przez Tadeusza Trębacza
oraz informacji przekazanych przez Renatę Juraszek.

Share