Caputa Stanisław (1919 – 1969) - Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu

In order to personalize content, adjust and analyse ads, and provide safer experience, we use cookies. By using this website, you agree to the collection of information by us. The details can be found at: Privacy policy.
There is no translation available.

Sportowiec, więzień KL Auschwitz, działacz społeczny i zawodowy, członek ZBoWiD-u

Spoczywa na cmentarzu Parafialnym w Żywcu
Lokalizacja: działka 13, rząd 03, miejsce 01

 

Caputa Stanislaw

 

Pochodził ze starodawnego i zasiedziałego na Żywiecczyźnie rodu Caputów. Urodził się w Żywcu, dnia 21 sierpnia 1919 roku, jako syn Józefa i Marii z d. Rybarskiej.

W rodzinie był najstarszym spośród czworga dzieci – miał siostrę Eleonorę Wilgową i dwóch braci Kazimierza i Tadeusza. Szkołę podstawową ukończył w Żywcu - Zabłociu, po czym mieszkając w Siemianowicach Śląskich, uczęszczał do Liceum Handlowego w Sosnowcu, gdzie w 1939 roku złożył maturę.

W okresie przedwojennym zasłynął jako dobry sportowiec, amator, wybitny napastnik i bramkostrzelec w KS „Koszarawa” Żywiec, tak że nawet ligowy KS „Cracovia” Kraków starał się, by go pozyskać do swojej drużyny. Występował w pozycji lewego łącznika. Atletyczny i krępej postury potrafił być szybki i zwrotny. Sprytnie i taktycznie ustawiał się w pobliżu bramki, ogrywał obrońców i błyskawicznie oddawał silne i celne strzały.

W czasie okupacji hitlerowskiej pracował z rodzicami w zwalczanym przez Niemców indywidualnym handlu drobiem i owocami. 2 lipca 1941 roku został aresztowany przez gestapo i umieszczony w obozie koncentracyjnym Zwangsarbeitslager, w którym jako więzień przebywał kolejno w Klein Mangersdorf (od 2.07.1941), Rattwitz - Markstädt (od 10.01.1942), oraz w KL Auschwitz III Monowitz (od 25.6.1942) – w ramach Zwangsarbeitslager 50 – Schmelt-Polen. Od 9 marca 1944 roku Gestapo zmieniło status organizacyjny tego obozu z policyjnego na cywilny pod warunkiem podpisania deklaracji pozostania w dotychczasowym miejscu pobytu i pracy w IG-Farben. Jako więzień cały czas zmuszony był do pracy na rzecz okupanta w charakterze robotnika fizycznego. W okresie świąt Bożego Narodzenia 1944 roku i na skutek wieści o zbliżającym się froncie działań wojennych udało mu się zbiec i ukryć w domu rodzinnym w Żywcu. Wkrótce jednak został wytropiony przez Gestapo i z powrotem osadzony w KL Auschwitz III Monowitz. Umieszczono go tym razem już w „karnym bunkrze”, w którym przetrwał dzięki pomocy współwięźnia Czesława Szafrańskiego oraz wyzwoleniu obozu przez armię radziecką w styczniu 1945 roku.

Po wojnie kontynuował pracę w „Społem” jako kierownik piekarni w handlu, jednak w ograniczonych możliwościach. Był też działaczem Związku Bojowników o Wolność i Demokrację (ZBOWID).

W 1947 roku ożenił się z Ireną Stanisławą Doleżałek i ofiarnie wychował dwie córki Eleonorę i Marię Małgorzatę oraz syna Stefana Bolesława.

Przeżycia obozowe jednak poważnie nadwyrężyły jego zdrowie skracając mu życie do tego stopnia, że w wieku ok. 50 lat zmarł dnia 19 grudnia 1969 roku w Żywcu.

Towarzyski, dowcipny, wyróżniał się celnymi i dowcipnymi „powiedzonkami”, które pozostały w pamięci otoczenia po stracie ich autora.

 

 

Hieronim Woźniak

Bibliografia:

Jerzy Klistała,  Martyrologium mieszkańców Żywca, Czernichowa, Gilowic, Jeleśni, Koszarawy, Lipowej, Łękawicy, Łodygowic, Milówki, Radziechów, Rajczy, Stryszawy, Suchej, Węgierskiej Górki i innych – w latach 1939-1945. Słownik Biograficzny, Wyd. Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej, Żywiec 2009, ss. 447, (Caputa Stanisław, s. 91); Józef Karol Nowak,  Obozy organizacji „Schmelt”. Przyczynek do martyrologii młodzieży polskiej na terenach Żywiecczyzny. Wspomnienia osobiste więźnia, Gronie 2008, 5, s. 107-129; Kazimierz Andrzej Nowak – Genealogia Rodu Caputów z Grojca (opracowanie niepublikowane).

Share