Pietraszko Kazimierz (1926 – 1998) - Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu

In order to personalize content, adjust and analyse ads, and provide safer experience, we use cookies. By using this website, you agree to the collection of information by us. The details can be found at: Privacy policy.
There is no translation available.

Nauczyciel, wieloletni dyrektor Technikum Rolniczego w Łodygowicach, działacz społe-czny, odznaczony

 

Spoczywa na cmentarzu Parafialnym w Żywcu
Lokalizacja: działka: 15, rząd: 02, grób: 03_04

 

Urodził się 2 5 września 1926 roku w Pietrzykowicach jako syn Józefa i Joanny. Tu ukończył szkołę powszechną. W czasie okupacji niemieckiej sam dokształcał się i pomagał rodzicom w pracy na gospodarstwie. W 1945 r. rozpoczął naukę w Liceum Ogólnokształcącym, a następnie studiował w Wyższej Szkole Gospodarstwa Wiejskiego w Cieszynie. Ukończył ją w 1949 roku, uzyskując tytuł inżyniera rolnictwa. Dalej studiował na Wydziale Rolniczo-Leśnym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie w 1951 roku uzyskał tytuł magistra nauk agrotechnicznych.

Pracę zawodową rozpoczął w 1949 roku jako nauczyciel w Liceum dla Dorosłych w Czechowicach. W 1950 roku przeniósł się do Państwowego Technikum Hodowlanego w Łodygowicach. Po likwidacji tego Technikum, w 1959 roku został zatrudniony w Państwowym Technikum Rolniczym w Moszczanicy na stanowisku nauczyciela przedmiotów zawodowych. W 1962 roku służbowo przeniesiono go na stanowisko dyrektora Technikum Rolniczego w Dąbrowicy pod Krakowem. Tu rozbudował szkołę, ale równocześnie czynił starania o reaktywowanie szkoły w Łodygowicach. Starania przyniosły efekt. W 1964 roku zostało otwarte Technikum Rolnicze w Łodygowicach, a Kazimierz Pietraszko został powołany na stanowisko dyrektora. Rozpoczął adaptację na szkołę i internat dawnego pałacu barona von Klobusa, rozbudował obiekt, zmodernizował gospodarstwo szkolne, które wkrótce stało się jednym z najlepszych w ówczesnym województwie krakowskim. W 1965 roku był współorganizatorem pierwszego w kraju Zaocznego Technikum Rolniczego oraz jego filii w Wieprzu pod Andrychowem.

Największy rozwój szkoły przypada na lata 1 971-1975. Powstają nowe specjalistyczne klasopracownie: chemii, mechanizacji, produkcji roślinnej, produkcji zwierzęcej. Zbudowano nowoczesną salę gimnastyczną na skraju starego, zabytkowego parku rozmieszczono boiska do piłki siatkowej, koszykowej i nożnej. Te zmiany wpłynęły na utworzenie w 1975 roku Zespołu Szkół Rolniczych.

W 1987 roku przeszedł na emeryturę.

Kazimierz Pietraszko wniósł duży wkład pracy w rozwój i upowszechnianie oświaty rolniczej. Był człowiekiem pogodnym i życzliwym, łubianym przez pracowników i młodzież.

Za pracę zawodową i społeczną otrzymał m.in.: Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Odznakę Za Zasługi dla Ziemi Krakowskiej, Odznakę Za Zasługi dla Województwa Bielskiego, Medal Komisji Edukacji Narodowej, a także Nagrodę Pierwszego Stopnia Ministra Oświaty i Wychowania oraz Wyróżnienie „Nauczyciel Roku".

Zmarł 29 września 1998 roku. Pochowany na cmentarzu Przemienienia Pańskiego w Żywcu.

 

 

Władysław Suchoń

Życiorys został opublikowany w Słowniku Biograficznym Żywiecczyzny, t. III.

Share