Piwowarczyk Dariusz (1931 – 2008) - Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu

In order to personalize content, adjust and analyse ads, and provide safer experience, we use cookies. By using this website, you agree to the collection of information by us. The details can be found at: Privacy policy.
There is no translation available.

Lekarz, społecznik, goprowiec, działacz PTTK, narciarz

Spoczywa na cmentarzu Parafialnym w Żywcu
Lokalizacja: działka 06, rząd 14, miejsce 01

 

Urodził się 15 listopada 1931 roku w Porębie Górnej jako syn Jakuba i Stanisławy z Wrężlów. Oboje rodzice byli nauczycielami. Ojciec był kierownikiem szkoły powszechnej w Porębie Górnej. Działał w konspiracji, był porucznikiem Armii Krajowej. Zmarł tragicznie rozstrzelany w 1944 roku. Matka zmarła na gruźlicę. Pozostawili osieroconych dwoje małych dzieci.: trzynastoletniego Dariusza i czteroletniego Marka, które wzięła na wychowanie ciocia – siostra matki Józefa Łuszczkiewicz. Po śmierci ojca przebywali w Porębie Górnej aż do wyzwolenia. W 1945 roku przyjechali do Żywca, gdzie uczęszczali do szkoły podstawowej, a następnie do liceum ogólnokształcącego. Brat Marek zmarł nagle po powrocie z nart do Zwardonia. Dariusz z rodziną boleśnie odczuwa stratę brata.

W 1951 roku rozpoczął studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, które ukończył w roku 1956. Pierwszą pracę zawodową podjął w przychodniach zakładowych byłej „Lechii”, Garbarni, Futrzarni i Fabryki Wtryskarek w Żywcu. Równocześnie pracował i pełnił dyżury lekarskie w szpitalu powiatowym w Żywcu na oddziale wewnętrznym na stanowisku młodszego, a następnie starszego asystenta. Równocześnie uczy się i w 1967 roku zdobywa I stopień specjalizacji zawodowej w chorobach wewnętrznych. Awansował na stanowisko zastępcy ordynatora oddziału wewnętrznego. W roku 1977 uzyskał II stopień specjalizacji zawodowej, a od roku 1980 był ordynatorem wydziału chorób wewnętrznych szpitala powiatowego w Żywcu. Funkcję tę pełnił nieprzerwanie do chwili przejścia na emeryturę w roku 1996. Ponadto pracował jako lekarz internista w przychodni specjalistycznej i jako lekarz dyżurny w pogotowiu ratunkowym. Od 1997 roku jest ordynatorem oddziału szpitalnego dla przewlekle chorych z siedzibą w Jeleśni. Również na emeryturze prowadzi w domu prywatną praktykę lekarską.

 

Dariusz Piwowarczyk był szanowanym, cenionym i lubianym lekarzem nie szczędzącym troski, pociechy, a przede wszystkim fachowej opieki dla pacjentów. Żywczacy nazywali go po prostu Darek.

Pełniąc godnie swoją służbę lekarską, poświęcał się także służbie społecznej. Rozpoczął ją w Polskim Towarzystwie Turystyczno Krajoznawczym w Żywcu jako zawodnik sekcji narciarskiej w 1947 roku. Był zawodnikiem narciarskim w klubie „Unia Czarni” w Zabłociu, zdobywał nagrody i wyróżnienia m. in. Mistrza Polski w slalomie gigancie. W PTTK zetknął się z grupą pasjonatów krajoznawstwa. Nawiązał czynną i aktywną współpracę, która trwa do dziś. Przez dwie kadencje był członkiem zarządu Oddziału Babiogórskiego PTTK w Żywcu.

Góry, narciarstwo, a przede wszystkim potrzeba niesienia ludziom pomocy zrodziły w nim jeszcze jedną pasję, która wraz z predyspozycjami osobistymi i zawodem lekarz zdominowała życie Dariusza. A jest to Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Przez 30 lat od 1967 roku był kierownikiem sekcji operacyjnej GOPR w Żywcu. Funkcja ta obejmowała teren od Zwardonia po Koszarawę i Korbielów, W jego zasięgu działania były takie góry jak: Rachowiec, Skalanka, Grupa Wielkiej Raczy, Wielka Rycerzowa, Mała Rycerzowa, Przegibek, Będoszka, Lipowska, Boracza, Rysianka, Romanka, Pilsko aż po Przełęcz Jałowiecką.

GOPR to organizacja ochotnicza, a służba w nim to trudny i ofiarny wolontariat, który często wymaga narażenia zdrowia, a nawet życia. A więc akcje poszukiwawcze zagubionych turystów czy sportowców w ekstremalnych warunkach atmosferycznych zimą i latem. Brał udział w całorocznych dyżurach na Pilsku połączonych ze szkoleniami terenowymi, obsługą środków transportu w trudnym terenie, przeprawach wodnych, udzielaniu pierwszej pomocy, ściągani lotniarzy zawisłych na drzewach, ewakuacji zagrożonych w wyciągach górskich, poszukiwaniu zaginionych w jaskiniach.

Jego hobby to również myślistwo realizowane w kole łowieckim „Kuna”.

Długoletnia, nie licząca godzin, sumienna służba zawodowa ratująca zdrowie i życie ludzkie, spełnianie pasji życiowych w GOPR, w narciarstwie nie przeszkodziły mu w życiu rodzinnym.

W 1959 roku zawarł związek małżeński z Dorotą Głouszek. Doczekali się dwójki dzieci i wnucząt.

Dorobek życia rodziny Piwowarczyków to pięknie położony dom na Górze Burgałowskiej w Żywcu z widokiem na Jezioro Żywieckie. Tam spotykali się w gronie rodziny i przyjaciół by wspominać sportowe i goprowskie przygody w górach żywieckich.

W uznani zasług Dariusz Piwowarczyk uhonorowany został:

  • Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi
  • Odznaczeniem Zasłużony dla Województwa Bielskiego
  • Odznaczeniem Zasłużony dla Służby Zdrowie
  • Srebrnym i Złotym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju

Dariusz Piwowarczyk zmarł 3 września 2008.

 

Ewa Maultz

Bibliografia: Kronika GOPR na Pilsku; Kronika szpitala w Żywcu;  życiorys autorski.

Share