Plewa Zbigniew Kpt. (1924 – 1947) - Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu

In order to personalize content, adjust and analyse ads, and provide safer experience, we use cookies. By using this website, you agree to the collection of information by us. The details can be found at: Privacy policy.
There is no translation available.

Żołnierz I Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki i Wojsk Ochrony Pogranicza

Spoczywa na cmentarzu Parafialnym w Żywcu
Lokalizacja: działka: 03, rząd: 23, grób: 10

 

Plewa Zbigniew Kpt

 

Urodził się 8 sierpnia 1924 roku w Rakowcu pod Tarnopolem, na Kresach. W chwili wybuchu II wojny światowej miał ukończone dwie klasy liceum handlowego. W 1940 roku wraz z rodziną wywieziony został w głąb Rosji na Syberię, gdzie pracował jak tysiące innych Polaków Kresowiaków przy wyrębie lasu.

W maju 1943 roku zgłosił się wraz z bratem Kazimierzem do obozu w Sielcach nad Oką, gdzie formowała się I Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, dowodzona później przez generała Zygmunta Berlinga. W październiku 1943 roku otrzymał przydział do 6 baterii 1 Pułku Artylerii Lekkiej (1 pal). Wkrótce wyruszył na front i wziął udział w bitwie pod Lenino, która odbyła się 12 i 13 października 1943 roku. Po bitwie dywizja została wycofana na tyły, a Zbigniew Plewa skierowany został do pułkowej szkoły podoficerskiej, którą ukończył w stopniu plutonowego. Niedługo po tym już jako żołnierz 3 Pułku Artylerii Lekkiej skierowany został na 6 miesięczny kurs moździerzystów w szkole oficerskiej w Riazaniu, po ukończeniu której awansowany został do stopnia podporucznika. Jesienią 1944 roku skierowany został do 10 Dywizji Piechoty II Armii Wojska Polskiego na stanowisko dowódcy plutonu w 1 Kompanii Moździerzy 27 Pułku Piechoty. W jej szeregach walczył na szlaku Rzeszów, Kraków, Wrocław, Nysa, Drezno i Budziszyn na ziemi czeskiej. Za bohaterską walkę, męstwo i odwagę dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych oraz srebrnym i brązowym Medalem Zasłużony na Polu Chwały.

Po zakończeniu wojny jeszcze przez rok służył w 27 Pułku na terenie Dolnego Śląska. W pierwszych dniach czerwca 1946 roku skierowany został do 32 Pułku 8 Dywizji Piechoty, który prowadził ciężkie walki z bandami Ukraińskiej Powstańczej Armii i odczuwał dotkliwy brak ludzi. Nie dotarł jednak na miejsce przeznaczenia., którym jechał do Sanoka, został w nocy z 6/7 czerwca 1946 roku napadnięty przez grupę uzbrojonych ludzi. W chwili zatrzymania pociągu kpt. Plewa próbował zorganizować opór i stanął na czele kilku jadących w wagonie żołnierzy. W nierównej walce został ciężko ranny w brzuch, po czym nastąpiły długie miesiące leczenia w szpitalu, po opuszczeniu, którego nie było sanatorium ani urlopu.

W styczniu 1947 roku kpt. Zbigniew Plewa skierowany został na stanowisko dowódcy Strażnicy Wojsk Ochrony Pogranicza w Rycerce Kolonii. On potrzebował spokoju, a tu było niespokojnie, grasowały oddziały Kopika, Bartka i Sztubaka. Jeden z mieszkańców Rycerki tak go wspomina: „Kpt. Zbigniew Plewa po objęciu strażnicy WOP mieszkał u starego Czanieckiego w Rycerce Kolonii w tzw. Borze, miał pokój na górze. Był kawalerem. Jeździł na siwym koniu ze strażnicy. Był katolikiem. Za jego panowania – dowodzenia strażnicą, pluton, grupa wojaków z karabinami chodzili na msze do kościoła w Rycerce. Karabiny ustawiali w „kozły” przed kościołem. Jeden żołnierz pilnował reszta szła się modlić do kościoła. Po mszy zabierali karabiny i szli na strażnicę. Cieszył się dużym szacunkiem i uznaniem wśród miejscowych ludzi. Na strażnicy zapanował porządek i ład. Wojsko przestało pędzić ‘bimber’. Rodzice go na kwaterze odwiedzali”.

W mroźny zimowy dzień 10 lutego 1947 roku kapitan Plewa wraz z trzema żołnierzami wyruszyli na nartach na kolejny obchód odcinka strażnicy. W tym to dniu rozegrała się tragedia. W zasadzce zorganizowanej i dowodzonej przez Stanisława Kopika rozstrzelani zostali kpt. Zbigniew Plewa i towarzyszący mu żołnierze st. szer. Stanisław Kozieł i szeregowy Stanisław Duda. Wszyscy trzej pochowani zostali na Cmentarzu Przemienienia Pańskiego w Żywcu.

W 1964 roku w pobliżu Placówki WOP w Rycerce stanął pomnik im poświęcony, Placówka WOP i Szkoła Podstawowa w Rycerce nosiły jego imię, żywieckie organizacje Liga Obrony Kraju, Związek Młodzieży Socjalistycznej i ZHP oraz Batalion WOP organizowały co roku na Wielkiej Raczy zawody biathlonowe pod nazwą „Memoriał Plewy”.

W 2018 roku pomnik ten w ramach tzw. dekomunizacji został rozebrany, ale byli rezerwiści, żołnierze tej Placówki postawili na tym miejscu nowy pomnik, poświęcony uroczyście w roku 2022.

 

 

Hieronim Woźniak

Share