Janich Tadeusz (1892 – 1973) - Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu

In order to personalize content, adjust and analyse ads, and provide safer experience, we use cookies. By using this website, you agree to the collection of information by us. The details can be found at: Privacy policy.
There is no translation available.

Działacz harcerski i niepodległościowy, twórca żywieckiego skautingu, żołnierz Legionów gen. J. Hallera, powstaniec śląski, żołnierz AK, kolejarz, honorowy obywatel miasta Żywca,

Odznaczony: Złotym Krzyżem Niepodległości, Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Śląskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Legionowym

Spoczywa na cmentarzu Parafialnym w Żywcu
Lokalizacja: działka 01, rząd 01, miejsce 05_06

Tadeusz Janich urodził się 19 marca 1892 roku. w Tarnowie. Był synem Gustawa (1859-1939), sybiraka, inżyniera budownictwa kolejowego i Marii z d. Lachnit (1860- 1949). Miał braci: Henryka (1888-1920) inżyniera, który zmarł z odniesionych ran w obronie Lwowa (1920) i Zdzisława (1897-1939) absolwenta szkoły realnej w Żywcu, skauta, ekonomistę. Ojciec przenosił się wzdłuż trasy budowy mostów kolejowych, stąd rodzina mieszkała w Tarnowie, Jarosławiu, Stanisławowie i Stryju. Tadeusz uczęszczał do szkoły ludowej w Stryju, następnie w Jarosławiu, a szkołę realną ukończył w Żywcu.

Od dziecka jego pasją był sport, dlatego w 1910 roku w Żywcu wstąpił do Towarzystwa Gimnastycznego Sokół i ukończył kurs nauczycieli gimnastyki. Założył sekcję gimnastyki dla chłopców i dziewcząt, uczył tężyzny fizycznej i hartu ducha. Uczył patriotyzmu w dobie niewoli, sam przecież wywodził się z rodziny o tradycjach niepodległościowych. W 1911 r. ukończył kurs narciarski w Zakopanem. W 1914 r. zdobył mistrzostwo Żywca w kolarstwie, a także mistrzostwo Lwowa i Galicji.

W dniu 14 stycznia 1912 r. założył I Męską Drużynę Skauta im. Tadeusza Kościuszki, a 31 marca 1913 r. I Drużynę Harcerską Żeńską im. Emilii Plater. Ponadto w latach 1912-1914 założył drużyny skautowe męskie i żeńskie w Gilowicach, Milówce, Łodygowicach, Rybarzowicach. Tadeusz prowadził w nich jako drużynowy szkolenia strzeleckie, łączności, taktyki wojskowej i patrolowej. W 1914 r. ukończył kurs podoficerski. Jako komendant drużyn skautowych uczestniczył 30 czerwca 1914 r. w bitwie „nad Białką” w Bielsku z niemieckimi bojówkarzami. Po bitwie poszkodowanym udzielił pomocy sanitarnej. Był twórcą 2 Kompanii złożonej ze stałych Drużyn Polowych, skautowych i ochotników, która w liczbie 300 ludzi wyruszyła z Żywca do Legionów Polskich. 16 sierpnia 1914 roku w kościele parafialnym odprawiono mszę św. (ks. proboszcz Jan Satke), następnie na Rynku 2 Kompania złożyła przysięgę w obecności marszałka powiatowego Wiktora Idzińskiego i mieszkańców miasta – udała się na dworzec kolejowy. Wyjazd z Żywca nastąpił 16 sierpnia 1914 r. pociągiem przez Suchą i Skawinę do Wadowic. Wieczorem w Wadowicach na dworcu kolejowym komendantowi Janichowi panna Maria Marecka przypięła pamiątkę z medalikiem: Matkę Boską Królową Polski, z drugiej strony herb Polski i Litwy. 10 września 1914 r. Kompania odeszła pieszo z Wadowic do Skawiny, gdzie dotarła wieczorem (nocleg w stodołach koło fabryki). 13 września 1914 r. nastąpił odjazd do Wieliczki, gdzie zakwaterowano w szkole. 16 września 1914 r. przyjazd do Bochni i przemarsz przed kapitanem Kazimierzem Fabrycznym. 21 września 1914 r. Tadeusz Janich i jego ochotnicy odmówili złożenia przysięgi na wierność cesarzowi austriackiemu przed płk. Zygmuntem Zielińskim. Złożyli ją dopiero po zmianie roty przysięgi,. Za ten czyn Janich został zdegradowany do szeregowca i skierowany do 3 pułku piechoty.

Służył w 2 Brygadzie Legionów Józefa Hallera, jako plutonowy. Przeszedł kampanię w Karpatach Wschodnich. Walczył w bitwie pod Rafajłową, Nadwórną, Mołotkowem. Nadwórnę zajęto 24 października 1914 roku. Po kryzysie przysięgowym w lipcu 1917 roku został internowany i przebywał w obozie jenieckim w Beniaminowie i w Marmaros-Sziget na Węgrzech. Następnie osadzono go w obozie jenieckim we Włoszech, skąd zbiegł i w listopadzie 1918 r. wstąpił do Armii Polskiej Józefa Hallera, w której służył do 1919 roku.

Po powrocie do kraju włączył się w ruch narodowy na Śląsku, walczył w II i III Powstaniu Śląskim (w oddziale wywiadowczym POW). Mieszkał w Żywcu i miał problemy ze znalezieniem pracy. Żona Jadwiga dorabiała szyciem. Po wielu staraniach znalazł pracę w Bielsku i podjął pracę jako magazynier kolejowy. Aktywnie działał w ruchu sokolim i harcerskim. Należał do Związku Legionistów. Od 1934 roku pracował na kolei w Krakowie jako magazynier. W okresie okupacji niemieckiej mieszkał w Krakowie i działał w konspiracji Armii Krajowej pod pseudonimem „Krzywy”. Organizował dywersję i sabotaż na kolei. Prowadził także nasłuch radiowy. W konspiracji uczestniczyły jego córki Janina i Ewa. W 1949 roku przeniósł się do Żywca i zamieszkał w małym domku w dzielnicy Zabłocie przy ul. Browarnej 17 (dom już nie istnieje). Pracował jako magazynier PKP.

Jego żoną była Jadwiga z d. Weinert- Furmankiewicz (1897-1989), instruktorka harcerska, honorowa obywatelka miasta Żywca. Mieli trzy córki: Janinę, Ewę i Kazimierę. Tadeusz należał do Związku Zawodowego Kolejarzy. Pozostawił po sobie bogate zbiory dokumentów, fotografii i rysunków „Teki Janicha”. Posiadał zdolności rysunkowe.

Był odznaczony: Złotym Krzyżem Niepodległości, Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Śląskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Legionowym, Medalem za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Był honorowym obywatelem miasta Żywca. W 1972 roku otrzymał awans do stopnia podporucznika.

Potrącony przez motocyklistę nie odzyskał już zdrowia. Tadeusz Janich zmarł 4 grudnia 1973 roku. Pogrzeb odbył się 7 grudnia o godz. 14.00. spoczywa na cmentarzu pw. Przemienienia Pańskiego w Żywcu. Żywiecczyzna straciła wybitnego patriotę, skromnego i prawego człowieka.

W dniu 8 kwietnia 1983 roku Młodzieżowy Dom Kultury w Żywcu otrzymał Jego imię (obecnie Miejskie Centrum Kultury, dawny budynek „Sokoła”). Na ścianie budynku odsłonięto tablicę ku czci Tadeusza Janicha. W dniu 11 listopada 1989 roku na ścianie dworca PKP w Żywcu odsłonięto tablicę wymarszu II kompanii do legionów.

Dnia 23 października 2023 roku na cmentarzu pw. Przemienienia Pańskiego w Żywcu odbyła się patriotyczno-religijna uroczystość. Pośmiertnie Tadeusz Janich otrzymał status „Powstańca Śląskiego” nadany przez IPN – oddział Katowice. Przy grobie Powstańca zebrali się: Rodzina (wnuczka i prawnuczka), harcerze, uczniowie, nauczyciele szkół żywieckich, ksiądz proboszcz Grzegorz Gruszecki, władze samorządowe z burmistrzem Antonim Szlagorem, wiceburmistrzem Markiem Czulem Anną Tuleją dyr. Muzeum Miejskiego, Grzegorzem Szafrańskim prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej. Przedstawiciel IPN odznaczył grób Janicha plakietką z Orłem i napisem: „Tobie Polsko. Grób Powstańca Śląskiego”. Odmówiono modlitwę za spokój duszy św. pamięci Tadeusza Janicha, złożono kwiaty i zapalono znicze. Odśpiewano Hymn Polski i Rotę.

Bo: „Ojczyzna to ziemia i groby”. Narody, tracąc pamięć, tracą życie.

 

 

Zdzisław Dzikowski

Życiorys ukazał się w „Nad Sołą i Koszarawą”, nr 12, 2023.

Share