Itzeli Antoni (1927 – 2001) - Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu

In order to personalize content, adjust and analyse ads, and provide safer experience, we use cookies. By using this website, you agree to the collection of information by us. The details can be found at: Privacy policy.
There is no translation available.

Nauczyciel, radiomechanik

Spoczywa na cmentarzu Parafialnym w Żywcu
Lokalizacja: działka 06, rząd 04, miejsce 24_25

Itzeli Antoni

 

Urodził się 28 lipca 1927 roku jako syn Julii i Czesława Itzelich. Ukończył Szkołę Przemysłową w Bielsku. Po wojnie przez kilka lat był nauczycielem w szkole zawodowej w Sporyszu.
Z zamiłowania i zawodu radiomechanik. Przez całe życie trudnił się radiotechniką i krótkofalarstwem. Zaraz po wojnie, gdy wieś żywiecka nie była jeszcze w pełni zelektryfikowana wraz z podobnymi radiomechanikami Augustyńskim i Popiołkiem zajmował się ładowaniem akumulatorów do lampowych radioodbiorników, a następnie ich naprawą.
Przez kilkanaście lat był kierownikiem Radioklubu Ligi Przyjaciół Żołnierza. Radioklub ten organizował szkolenie radiotechniczne i krótkofalarskie dla amatorów. Posiadał własną klubową radiostację o znaku SP9KBH i służył radą i pomocą zrzeszonym w klubie radioamatorom. Brał udział w zawodach krótkofalarskich i tym podobnych imprezach organizowanych przez LPŻ. Przez kilka lat był kierownikiem sklepu radiowo-telewizyjnego w Żywcu.
W czasie gdy powstawała polska telewizja był jej propagatorem, pomagał w instalowaniu telewizorów, był ich serwisantem w domach i własnym przydomowym warsztacie radiowo-telewizyjnym. Po wybudowaniu przekaźnika RTV na górze Grojec był jego konserwatorem i serwisantem jako osoba w Żywcu najbardziej w tym temacie kompetentna. Przez całe swoje życie podnosił swoje kwalifikacje przez samokształcenie.
Ożeniony był z Jadwigą Bednarz. Mieli syna Piotra. Zmarł 27 lipca 2001 roku.

Hieronim Woźniak
Bibliografia: Hieronim Woźniak, „Kto kim był i kto kim jest na Żywiecczyźnie”, Kraków, Żywiec 2015

Share