Sroka Antoni (1912 – 1990) - Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu

In order to personalize content, adjust and analyse ads, and provide safer experience, we use cookies. By using this website, you agree to the collection of information by us. The details can be found at: Privacy policy.
There is no translation available.

Nauczyciel, działacz Stronnictwa Demokratycznego

Spoczywa na cmentarzu Parafialnym w Żywcu
Lokalizacja: działka 01, rząd 06, miejsce 03_04

 

Urodził się 20 kwietnia 1912 roku w Żywcu jako syn Ignacego - restauratora i Marii z Chołdów. Po ukończeniu 8-klasowej szkoły powszechnej w Białej Krakowskiej wstąpił do Państwowego Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Żywcu. Egzamin dojrzałości złożył w VI Państwowym Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie w roku 1934. W roku 1939 ukończył 3 lata studiów na Akademii Handlowej w Krakowie. Po wojnie dokończył studia i w roku 1950 zdał egzaminy magisterskie oraz uzyskał potrzebne kwalifikacje pedagogiczne do nauczania w szkołach zawodowych organizacji i techniki handlu, arytmetyki i ekonomii politycznej. To on wpajał uczniom zawiłości wiedzy o spółkach akcyjnych, papierach wartościowych, koncernach, trustach i kartelach.

W czasie okupacji pracował w Hurtowni Kolonialno-Spożywczej w Żywcu. Po wyzwoleniu Żywca spod okupacji hitlerowskiej w dniu 20 kwietnia 1945 roku podjął pracę w charakterze nauczyciela w Miejskim Koedukacyjnym Gimnazjum i Liceum Handlowym w Żywcu, w której to szkole występującej później pod różnymi nazwami, ale o tym samym profilu kształcenia przepracował całe życie. W roku 1976 odszedł na emeryturę, ale w niepełnym wymiarze godzin pracował jeszcze do roku 1984. W szkole przez długie lata był opiekunem Spółdzielni Uczniowskiej „Tęcza”, która była przodującą spółdzielnią w powiecie. W tym zakresie współpracował z Powiatowym Związkiem Gminnych Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” i Powszechną Spółdzielnią Spożywców „Społem” w Żywcu, które zaopatrywały spółdzielnię w towary i wyposażenie techniczne. W latach 60. zorganizował pierwszą w powiecie pracownię do nauczania przedmiotu „organizacja i technika handlu”. Wypracowane zyski spółdzielnia przeznaczała na wsparcie finansowe uczniów biednych, a dla aktywu spółdzielczego urządzał wycieczki w tym również wycieczki zagraniczne. Był również angażowany przez PZGS, PSS i MHD do prowadzenia kursów zawodowych dla pracowników handlu i do ich egzaminowania. Za jego m.in. pośrednictwem w latach 60. szkoła otworzyła kształcenie w zawodzie sprzedawca, a później sprzedawca-magazynier w typie liceum zawodowego.

Antoni Sroka „Tonio” należał do grupy czołowego aktywu społeczno-politycznego w mieście. Przez kilka kadencji pełnił funkcję radnego Miejskiej Rady Narodowej w Żywcu. Był też członkiem założycielem Stronnictwa Demokratycznego. W Stronnictwie pełnił funkcję sekretarza PK, przewodniczącego koła nauczycielskiego i zastępcy przewodniczącego PK SD. Z ramienia Stronnictwa pracował w Miejskim Komitecie Frontu Jedności Narodu i w Obywatelskim Komitecie Obchodów 700-lecia Miasta Żywca w 1968 roku.

Tonek Sroka był człowiekiem zawsze pogodnie usposobionym, obytym towarzysko - nieocenionym w funkcjach reprezentacyjnych. Wśród kolegów i wychowanków pozostawił po sobie opinię człowieka dobrego, życzliwego.

Za pracę zawodową i społeczną odznaczony był złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz wieloma innymi odznakami i dyplomami.

Zmarł 10 listopada 1990 roku. Pochowany jest na Cmentarzu Przemienienia Pańskiego w Żywcu.

Hieronim Woźniak

Bibliografia: 60 lat Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Żywcu, Żywiec 1986; dokumentacja szkolna.

Share