Śliż Jakub (1842 – 1932) - Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu

In order to personalize content, adjust and analyse ads, and provide safer experience, we use cookies. By using this website, you agree to the collection of information by us. The details can be found at: Privacy policy.
There is no translation available.

Powstaniec styczniowy, krawiec, odznaczony

Spoczywa na cmentarzu Parafialnym w Żywcu
Lokalizacja: działka 06, rząd 05, miejsce 25

 

 

Urodził się 24 czerwca 1842 roku jako syn Antoniego Śliża (rolnika) i Marianny Śliż z domu Chorzępa.

Z zawodu był krawcem. Brał udział w powstaniu styczniowym w 1863 roku w stopniu podporucznika. Werbował ochotników do oddziałów partyzanckich. Walczył z bronią w ręku pod Mielcem, gdzie został wzięty do niewoli przez Austriaków. Przebywał w więzieniu w Krakowie na Wawelu przez okres 8 miesięcy. Osadzony został w celi oznaczonej numerami Ne 14 i 17.

Brakuje pewnych informacji na temat jego żony. Wiadomo, że miał syna Jana Śliża, który spoczywa na cmentarzu parafialnym w Bielsku-Białej. Jego synowa Julia Śliż z d. Kucharska zmarła w 1943 roku i spoczywa na cmentarzu Przemienienia Pańskiego w Żywcu. Wnukiem Jakuba Śliża był Leon Śliż, żołnierz I i II wojny światowej, który też spoczywa na cmentarzu Przemienienia Pańskiego w Żywcu wraz żoną Michaliną. Leon, podobnie jak jego dziadek Jakub, też był z zawodu krawcem. Prawdopodobnie uczył się zawodu od dziadka. Prawnukami Jakuba Śliża byli: Jan Śliż, Tadeusz Śliż i Anna Śliż po mężu Górka (matka Leona i Michaliny). Prawnuki Jakuba Śliż przeprowadziły się do Krakowa i tam zostali pochowani.

Jakub Śliż był honorowym członkiem Powiatowego Związku Wojskowych Związku Strzeleckiego oraz członkiem Katolickiego Stowarzyszenia „Przyjaźń” i Cechu Krawieckiego.

Za udział w Powstaniu Styczniowym został odznaczony w 1930 roku medalem Niepodległości.

Jakub Śliż zmarł w Żywcu 11 listopada 1932 roku (niektóre źródła podają 12 listopada) w wieku 90 lat, chociaż napis na klepsydrze wskazuje, że miał 93 lata. W momencie śmierci był ostatnim żyjącym powstańcem styczniowym mieszkającym w powiecie żywieckim, dlatego jego pogrzeb był wielką manifestacją patriotyczną. Kondukt żałobny przeszedł przez żywiecki Rynek na cmentarz Przemienienia Pańskiego w Żywcu dnia 13 listopada 1932 roku.

 

 

Patryk Żyrek

Bibliografia:
Materiały archiwalne udostępnione przez rodzinę Jakuba Śliża oraz IPN;
Jerzy Maliszewski, Powstanie Styczniowe, Notatki biograficzne uczestników z oryginalnymi ilustracjami, Warszawa 1932

Share