Sroka Jadwiga (1918 – 1990) - Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu

In order to personalize content, adjust and analyse ads, and provide safer experience, we use cookies. By using this website, you agree to the collection of information by us. The details can be found at: Privacy policy.
There is no translation available.

Nauczycielka księgowości, członkini Stronnictwa Demokratycznego

Sroka JadwigaSpoczywa na cmentarzu Parafialnym w Żywcu
Lokalizacja: działka 01, rząd 06, miejsce 03

Urodziła się 23 czerwca 1918 roku w Żywcu jako córka pracownika Urzędu Skarbowego Józefa Oleara i Heleny z Miodońskich. Po ukończeniu 7-klasowej szkoły powszechnej w Żywcu we wrześniu 1931 roku została przyjęta do 4 klasy Państwowego Koedukacyjnego Gimnazjum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Żywcu, w którym złożyła egzamin dojrzałości w czerwcu 1936 roku. Po wysłuchaniu w latach 1936-1939 pierwszego, drugiego i trzeciego roku studiów na Akademii Handlowej w Krakowie na Wydziale Rachunkowości łącznie z kursem pedagogicznym, złożyła wszelkie obowiązujące egzaminy, a tym samym uzyskała dyplom uczelni akademickiej. W ciągu studiów odbyła praktykę w wydziale buchalterii Towarzystwa Kopalni i Zakładów Hutniczych Sosnowieckich S.A. w Sosnowcu.

W czasie okupacji niemieckiej od 1 marca 1941 do 20 stycznia 1945 roku pracowała jako księgowa w Miejskich Zakładach Przemysłowych w Żywcu, obejmujących gazownię, elektrownię i cegielnię. W dniu 20 kwietnia 1945 roku rozpoczęła pracę zawodową w charakterze nauczycielki księgowości w Miejskim Koedukacyjnym Gimnazjum i Liceum Handlowym w Żywcu. W roku 1948 wyszła za mąż za Antoniego Srokę i miała z nim 2 córki – Małgorzatę i Ewę. Mieszkali w jej domu rodzinnym przy ulicy Paderewskiego. W 1949 roku otrzymała dyplom uprawniający do nauczania organizacji i techniki handlu, księgowości i arytmetyki handlowej w szkołach zawodowych. W roku 1950 ukończyła kurs rachunkowości dla nauczycieli szkół handlowych. Po upaństwowieniu gimnazjum miejskiego kontynuowała pracę w technikum finansowym, w technikum ekonomicznym, a następnie w liceum ekonomicznym zawsze na stanowisku nauczycielki księgowości. W tej jednej szkole o różnych co prawda nazwach przepracowała całe życie do 1976 roku na pełnym etacie, a później po przejściu na emeryturę do roku 1988 w niepełnym wymiarze godzin. W roku 1985 po przepracowaniu w szkole 40 lat otrzymała przewidzianą Kartą Nauczyciela nagrodę jubileuszową.

Specjalizowała się w rachunkowości budżetowej. Spod jej ręki wyszło kilkaset bardzo dobrze przygotowanych do pracy księgowych, którzy bardzo mile wspominają swoją profesorkę. Była to nauczycielka o wysokich kwalifikacjach zawodowych i etycznych - „filar szkoły”. Solidna, zawsze dobrze przygotowana, wymagająca od siebie oraz od swoich wychowanków. Nie była zwolenniczką tanich poklasków. Uczniów oceniała surowo, ale zawsze sprawiedliwie. Pedantyczna w zawodzie, ale także w sposobie bycia i ubierania się. Pod tym względem była dla młodzieży wzorem do naśladowania. „Wreszcie profesor Jadwiga Olear obecnie Sroka, w tych latach młoda, urocza postać, skupiająca na sobie zainteresowania uczniów, nie tylko jako pedagog mistrzowsko wtłaczający wiedzę z zakresu księgowości. To jej zasługa, że wielu absolwentów szkoły zaraz po jej ukończeniu podejmowało pracę na stanowisku głównych księgowych i dobrze radziło sobie w praktyce” – wspomina jej wychowanek Franciszek Gustyn: „W tajniki księgowości wprowadzała nas profesor Srokowa. Elegancka, modna, ale patrząca na nas z góry. Stąd respekt jaki czuliśmy do niej przez tamte lata w Technikum.” (Maria Sporek-Ziobrowska).

Była członkiem założycielem od 1945 roku Stronnictwa Demokratycznego w Żywcu. Z tego tytułu uczestniczyła w licznych zebraniach, sympozjach i prelekcjach. W szkole zainteresowana była prawidłowym funkcjonowaniem Spółdzielni Uczniowskiej i samorządu uczniowskiego. Należała do ludzi na wskroś uczciwych, sprawiedliwych, solidnych, a jako nauczycielka dbała o walory etyczne i wysoki poziom przygotowania zawodowego wychowanków. Dziś określamy to mianem profesjonalizmu. Jako jej młodszy kolega ze szkoły, z dystansu czasu patrząc powiem, że była to wysokiej klasy profesjonalistka, a spod jej ręki wyszła cała plejada wysokiej klasy księgowych, którzy być może czasem z sentymentem wspomną swoją profesorkę Jadzię. Zmarła 25 stycznia 1990 roku. Pochowana jest na Cmentarzu Przemienienia Pańskiego w Żywcu.

 

Hieronim Woźniak

Bibliografia:

Dokumenty Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Żywcu;
1886 - 1936 - 50 lat Zespołu Szkół Ekonomiczno Gastronomicznych w Żywcu, Żywiec 1986.

Share