Bogacz Teresa (1936 – 2010) - Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu

In order to personalize content, adjust and analyse ads, and provide safer experience, we use cookies. By using this website, you agree to the collection of information by us. The details can be found at: Privacy policy.
There is no translation available.

Nauczycielka, działaczka Związku Nauczycielstwa Polskiego

Spoczywa na cmentarzu Parafialnym w Żywcu
Lokalizacja: działka 06, rząd 04, miejsce 33_34

Bogacz Teresa

 

 

Urodziła się 22 grudnia 1936 roku w Żywcu. Szkołę podstawową i średnią ukończyła w Żywcu, a następnie studiowała biologię i naukę o ziemi na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Uczyła się pilnie, była uczennicą i studentką wzorowo wykonującą swoje obowiązki. Została nauczycielką, dyrektorką i prezeską Ogniska Związku Nauczycielstwa Polskiego w Szkole Podstawowej nr 3 w Żywcu Sporyszu.
Była kobietą otwartą, inicjatywną, kreatywną i energiczną? Szkoła wkrótce stała się dla niej za ciasna, dlatego wychodziła z inicjatywami poza jej ramy, co otwierało dla niej wyjście na szersze wody. Przestrzenią dla takiej działalności był Związek Nauczycielstwa Polskiego. Była w nim najpierw prezesem Ogniska w macierzystej szkole, a następnie prezeską Zarządu Oddziału ZNP w Żywcu, a po utworzeniu w 1975 roku województwa bielskiego prezeską Zarządu Wojewódzkiego ZNP w Bielsku Białej.
Tam stała się współzałożycielką Nauczycielskiego Ruchu Pokoju, twórczynią Nauczycielskich Dni Pamięci i Pokoju. Była współorganizatorką i uczestniczką Marszu Żywych przy Muzeum KL Auschwitz. Współorganizowała ruch Nauczycielskiego Dnia Pamięci i Pokoju w Oświęcimiu, gdzie powstała inicjatywa uczczenia i wyniesienia „na ołtarze” historii i pamięci męczeńskiej śmierci nauczyciela Mariana Batki. Będąc członkiem Komisji Oświaty przy ówczesnej Miejskiej Radzie Narodowej czyniła starania o rozszerzenie bazy przedszkoli i szkół, zorganizowania Ogrodu Jordanowskiego. Zabiegała o przydział mieszkań dla nauczycieli. Do końca swoich dni aktywnie działała w ZNP.
Za aktywną działalność związkową i pracę zawodową została odznaczona Złotą Odznaką ZNP; Medalem ZNP w Służbie Narodu i Szkole; Krzyżem Kawalerskim OOP; Złotym Krzyżem Zasługi; Brązowym Krzyżem Zasługi; Odznaczeniem Zasłużony Nauczyciel PRL; Srebrną Odznaką Za Zasługi Dla Ziemi Krakowskiej; Medalem Komisji Edukacji Narodowej; Medalem Za Zasługi dla Województwa Bielskiego; Medalem XXX-lecia Miasta Żywca; Odznaczeniem Honorowego Prezesa ZNP.
Zmarła 15 kwietnia 2010 roku.

Hieronim Wożniak

Share