Biłyk Jan (1908 – 1970) - Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu

In order to personalize content, adjust and analyse ads, and provide safer experience, we use cookies. By using this website, you agree to the collection of information by us. The details can be found at: Privacy policy.
There is no translation available.

Nauczyciel, żołnierz

Spoczywa na cmentarzu Parafialnym w Żywcu
Lokalizacja: działka 09, rząd 03, miejsce 06

 


Urodził się 1 czerwca 1908 roku w Pasiecznej (woj. stanisławowskie). Był synem Aleksandra i Marii z domu Fik. W 1930 roku został absolwentem Seminarium Nauczycielskiego w Stanisławowie i rozpoczął pracę nauczyciela w Szkole Powszechnej w Prochowej. Później pracował w Złotym Potoku (powiat Buczacz), Niniwsze (powiat Borszczów), Słobudce Koszyłowieckiej (powiat Zaleszczyki). W 1932 roku ukończył szkolenie wojskowe w Szkole Podchorążych rezerwy w Rawie Ruskiej w stopniu podporucznika. W roku 1938 ukończył Wyższy Kurs Nauczycielski w Wilnie.
Brał udział w kampanii wrześniowej 1939 roku i został internowany pod Tarnopolem. Po ucieczce z miejsca internowania pracował jako nauczyciel w Komorowie i Stanisławowie. W styczniu 1945 roku powołano go do służby wojskowej w I Armii Wojska Polskiego (6 Dywizja 18 Pułku Piechoty). Po zakończeniu działań wojennych został przeniesiony na placówkę graniczną do Koszarawy (pow. Żywiec).
We wrześniu 1945 roku rozpoczął pracę w charakterze nauczyciela i kierownika Szkoły Podstawowej w Koszarawie. Tam też ożenił się z Janiną Gąsiorek. Od 1 września 1955 roku pracował w Żywcu jako kierownik Szkoły Podstawowej nr 4, a po jej likwidacji w 1969 roku pełnił funkcję zastępcy kierownika Szkoły Podstawowej nr 1 w Żywcu. Zmarł 1 października 1970 roku.


Odznaczony: Krzyżem Walecznych, Medalem Zwycięstwa i Wolności, Odznaką Grunwaldzką, Złotym Krzyżem Zasługi.

Bożena Husar
Bibliografia: Słownik Biograficzny Żywiecczyzny, t. I

Share