Hechelska Antonina (1904 – 1990) - Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu

In order to personalize content, adjust and analyse ads, and provide safer experience, we use cookies. By using this website, you agree to the collection of information by us. The details can be found at: Privacy policy.
There is no translation available.

Krawcowa, instruktor Związku Strzeleckiego, działaczka społeczna

Spoczywa na cmentarzu Parafialnym w Żywcu
Lokalizacja: działka 06, rząd 04, miejsce 20

 

 

Urodziła się 4 maja 1904 roku w Żywcu. Była córką Wincentego Jamborka i Antoniny z domu Wrężlewicz. W 1917 roku ukończyła w Żywcu Powszechną Szkołę Ludową Żeńską st. II. Następnie w warsztacie ojca i w Uzupełniającej Szkole Przemysłowej w Żywcu uczyła się zawodu krawieckiego. W 1921 roku otrzymała świadectwo nauki zawodu jako krawcowa.
Od 1923 roku należała do Związku Strzeleckiego w Żywcu. W latach 1925-1926 odbyła przeszkolenie w zakresie Przysposobienia Wojskowego i Wychowania Fizycznego uzyskując uprawnienia instruktora. Związek małżeński z Marianem Hechelskim zawarła 2 czerwca 1926 roku. W 1928 roku była instruktorem wychowania fizycznego na ogólnopolskim kursie Związku Strzeleckiego w Przyborowie Brześciu. Od 1929 roku w Związku Strzeleckim w Żywcu prowadziła Referat Przysposobienia Wojskowego i Wychowania Fizycznego Kobiet. W 1931 roku została Komendantem Oddziału Żeńskiego Związku Strzeleckiego. W latach 1932-1933 ukończyła kursy ratownictwa, przeciwgazowy i narciarski. Była współorganizatorką i działaczką Stowarzyszenia Służba Obywatelska zajmującego się organizowaniem kursów i praktyk dla kobiet i przygotowaniem ich do pracy w administracji wojskowej. Działała w Lidze Obrony Przeciwlotniczej Państwa. Uczestniczyła w pracach Komitetu Budowy Domów, Organizacji Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej oraz Strzelca w gminie Isep. Od 1936 roku organizowała zbiórkę pieniędzy na Fundusz Obrony Narodowej oraz działała w Powiatowym Komitecie Ziemi Żywieckiej na rzecz dozbrojenia armii. Należała do Towarzystwa Sportowego Soła popularyzując lekką atletykę wśród dziewcząt.
Po zakończeniu II wojny światowej kierowała Gminną Kuchnią Opieki Społecznej w Żywcu. W 1949 roku pracowała w punkcie Opieki nad Młodzieżą i Dziećmi przy Zarządzie Miejskim w Żywcu, a następnie w referatu Opieki Społecznej przy Miejskiej Radzie Narodowej w Żywcu. W latach 1953-1955 zajmowała stanowisko sekretarza i gospodarza Powiatowego Domu Kultury Rad Narodowych w Żywcu. W latach 1959-1969 pracowała w Dziale Socjalnym i Kultury Wielobranżowej Spółdzielni Pracy Żywczanka.
Ponadto opiekowała się chórem mieszanym Żywczanka, zespołem taneczno-teatralnym Spółdzielni Przemysłu Ludowego i Artystycznego Chałupnik, a także teatrem Spółdzielń w Żywcu. Od 1946 roku była kierowniczką biura Zarządu Powiatowego Ligi Kobiet w Żywcu. Była współorganizatorem Mieszczańskiego Zespołu Pieśni i Tańca Ligi Kobiet. W 1966 r. z ramienia Ligi Kobiet została powołana do struktur Powiatowej Rady Kobiet.
Zmarła 19 czerwca 1990 roku w Żywcu.


Bożena Husar
Bibliografia: Słownik Biograficzny Żywiecczyzny, t. I

Share