Hołowińska Urszula (1911 – 2007) - Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu

In order to personalize content, adjust and analyse ads, and provide safer experience, we use cookies. By using this website, you agree to the collection of information by us. The details can be found at: Privacy policy.
There is no translation available.

Bibliotekarka w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żywcu, odznaczona

Spoczywa na cmentarzu Parafialnym w Żywcu
Lokalizacja: działka 09, rząd 25, miejsce 05

 

Holowinska Urszula

 

 

Urodziła się 7 września 1911 roku w Suchej Beskidzkiej w rodzinie Heleny i Antoniego Białkowskich. W 1930 roku zdała egzamin dojrzałości gimnazjalny zwyczajny w Gimnazjum Państwowym im. T. Kościuszki w Łucku. W latach 1933- 1937 studiowała na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie 23 listopada 1937 roku otrzymała tytuł magistra prawa. W 1938 roku zawarła związek małżeński z Antonim Hołowińskim, również absolwentem Wydziału Prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. W styczniu 1950 roku rozpoczęła pracę w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żywcu na stanowisku instruktora ds. metodycznych.

28 czerwca 1956 roku zdała biblioteczny egzamin państwowy uprawniający do pracy w bibliotekach publicznych. Przez 32 lata pracowała w żywieckiej bibliotece publicznej na różnych stanowiskach bibliotecznych. Zajmowała się czytelnictwem dorosłych, a przede wszystkim odpowiedzialna była za politykę gromadzenia i opracowania zbiorów. Zajmowała się uzupełnianiem zbiorów bibliotecznych w bibliotece żywieckiej oraz w bibliotekach na terenie powiatu. Udzielała tym bibliotekom pomocy fachowej. Posiadała rozległą wiedzę na temat bibliografowania książek, z czym dzieliła się ze swoimi pracownikami. Przyczyniła się do rozwoju bibliotek i czytelnictwa na Żywiecczyźnie.

Z dniem 1 listopada 1982 roku przeszła na emeryturę, ale w miarę swoich możliwości utrzymywała kontakty ze środowiskiem bibliotekarzy.

W 1976 roku odznaczona została odznaką Zasłużony działacz Kultury, medalem XXX-lecia PRL i Wyzwolenia Miasta Żywca, a z okazji jubileuszu 115-lecia biblioteki otrzymała Medal Pamiątkowy Miasta Żywca.

Zmarła 7 grudnia 2007 roku. Pochowana jest na Cmentarzu Przemienienia Pańskiego w Żywcu.

 

Hieronim Woźniak

Share