Uroczysta gala diecezjalnego konkursu literacko-religijnego o rodzinie - Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu

In order to personalize content, adjust and analyse ads, and provide safer experience, we use cookies. By using this website, you agree to the collection of information by us. The details can be found at: Privacy policy.
There is no translation available.

str 6.jpg

18 marca br. w auli im. Stanisława Pyjasa w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Żywcu odbyła się uroczysta gala, w trakcie której nagrodzono laureatów Diecezjalnego Konkursu Literacko-Religijnego o Rodzinie. Konkurs był adresowany do uczniów szkół podstawowych (VI-VIII) oraz ponadpodstawowych Diecezji Bielsko-Żywieckiej i odbył się pod honorowym patronatem Biskupa Ordynariusza Romana Pindla i Księdza Dziekana Grzegorza Gruszeckiego - proboszcza Parafii Narodzenia NMP w Żywcu. Głównym celem Konkursu,
w organizację którego oprócz I Liceum Ogólnokształcącego w Żywcu i parafii konkatedralnej, włączył się Domowy Kościół Diecezji Bielsko-Żywieckiej, było podkreślenie znaczenia rodziny w życiu człowieka oraz umożliwienie młodzieży przedstawienia swoich osobistych refleksji i wrażeń dotyczących rodziny. Zadaniem uczestników było napisanie wypracowanie, nawiązującego do słów Matki Teresy z Kalkuty: „Jeśli chcesz naprawić świat, to idź do domu i kochaj swoją rodzinę”. Uczniowie, w wybranej przez siebie formie literackiej, mieli odpowiedzieć na pytanie, czy przytoczona myśl jest aktualna w XXI wieku.

            Przewodniczący jury, ks. Grzegorz Guga – wikariusz Parafii Narodzenia NMP w Żywcu, dokonał podsumowania Konkursu. W swojej inspirującej mowie przybliżył uczestnikom ideę Konkursu, podkreślił istotną rolę rodziny w życiu każdego człowieka, odwołując się do młodzieżowej powieści pt. „Kwiat kalafiora” Małgorzaty Musierowicz. Poprzez przywołanie rodziny Borejków skłonił gości do refleksji nad istotą pielęgnowania relacji między najbliższymi.

            Jury w składzie: ks. Grzegorz Guga, pani Dominika Kamińska i ks. Jacek Moskal wyłoniło zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych.

            Uczniowie szkół podstawowych:

I miejsce – Paulina Hulbój ze Szkoły Podstawowej SPSK im. bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Żywcu

II miejsce – Antoni Białkowski ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Adama Mickiewicza w Żywcu

III miejsce – Kalina Janik ze Szkoły Podstawowej SPSK im. bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Żywcu

            Wyróżnienia:

Zofia Borak z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. ks. Jana Twardowskiego w Siennej

Kinga Krutak ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Milówce

Lena Miszczyk ze Szkoły Podstawowej im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach

Filip Rubys z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. ks. Jana Twardowskiego w Siennej

Emilia Szczypka ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ludwika Kobieli w Chybiu

            Uczniowie szkół ponadpodstawowych:

I miejsce – Julia Iskierka z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie
w Andrychowie

II miejsce – Ilona Rokowska z Zespołu Szkół nr 2 im. Jadwigi Królowej w Andrychowie

III miejsce – Wiktoria Pytlarz z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Marii Konopnickiej w Milówce

III miejsce – Sandra Furtak z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika
w Żywcu

            Wyróżnienie:
Dominika Ulrych z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Żywcu.

            Laureaci otrzymali dyplomy, karty podarunkowe i słodycze, a Opiekunowie, pod kierunkiem których powstały nagrodzone prace, zostali uhonorowani pamiątkowymi dyplomami i książkami. Nagrody w Konkursie ufundowali: Domowy Kościół Diecezji Bielsko-Żywieckiej i Parafia Rzymskokatolicka Nawiedzenia NMP w Żywcu.

            W swoich pracach uczniowie udowodnili, że rodzina jest fundamentem wszystkiego, co w życiu ważne. Paulina Hulbój napisała, że „Rodzina daje początek wszystkiemu... Pięknie to Pan Bóg wymyślił - taki niepozorny mały dmuchawiec - z wielością ziaren. Początek wszystkiego”. Osoby nagrodzone zostały zaproszone na środek, a każda z nich dostała słodki upominek, aby przekazać go rodzicom i powiedzieć, jak bardzo ich kochają i dziękują za trud włożony w wychowanie swoich dzieci.

            Pan dr Jacek Biłko - dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Żywcu podziękował organizatorom, młodzieży I Liceum Ogólnokształcącego, która zadbała o oprawę artystyczną uroczystości oraz  wszystkim, którzy pomogli w zorganizowaniu Konkursu. Pogratulował zwycięzcom, życząc dalszych sukcesów literackich. Głos zabrał również Ksiądz Dziekan Grzegorz Gruszecki, wyrażając wdzięczność za liczne zaangażowanie młodych ludzi w tematy związane z życiem rodzinnym. Serdecznie pogratulował zgromadzonym kunsztu i dojrzałości, która wybrzmiewa z napisanych tekstów. Zainspirowany cytatem pochodzącym z jednej z nagrodzonych prac, zwrócił uwagę na to, jak ważne jest budowanie i podtrzymywanie więzi rodzinnych. Ksiądz Dziekan podziękował inicjatorom Konkursu - ks. Jackowi Moskalowi  i pani Dominice Kamińskiej. Słowa wdzięczności skierował do Pary Diecezjalnej Domowego Kościoła Diecezji Bielsko-Żywieckiej – Państwa Jadwigi i Ryszarda Borowców, Dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego – Pana Jacka Biłki oraz  Przewodniczącego jury – ks. Grzegorza Gugi.

P5200685.JPGP5200682.JPGP5200676.JPGP5200673.JPGP5200663.JPGP5200661.JPGP5200659.JPGP5200653.JPGP5200643.JPGP5200639.JPGP5200629.JPGP5200626.JPGP5200621.JPGP5200618.JPGP5200612.JPGP5200607.JPGP5200602.JPGP5200585.JPGP5200575.JPGP5200570.JPGP5200566.JPGP5200564.JPGP5200559.JPGP5200555.JPGP5200553.JPGP5200549.JPGP5200544.JPGP5200536.JPGP5200531.JPGP5200526.JPGP5200523.JPGP5200521.JPGP5200504.JPGP5200493.JPGP5200492.JPGP5200489.JPGP5200690.JPGP5200687.JPG

fot. Urszula Rogólska

 

Share