Pasterka w Konkatedrze
Podczas Mszy Świętej Pasterskiej, celebrowanej w naszej świątyni, ks. Biskup Piotr Greger przypomniał iż: „Prawda Bożego Narodzenia, z tą niezwykłą miłością Boga, pragnie zagościć w sercach ludzi, przebija się ogromną mocą prowadząc jednych ludzi do drugich. Boże Narodzenie to zatem czas, w którym człowiek może doświadczyć, że nie jest samotny, bezdomny czy opuszczony, bo Miłość Boża pragnie być blisko każdego z nas. (…) Nie brakuje nam trudności, mamy swoje problemy i kłopoty, ale mocą tej Miłości możemy je przetrwać, przezwyciężyć, aby z nadzieją przeżywać kolejne dni. Jest jednak jeden warunek – jak zawsze, miłość się nie narzuca, nie jest zaborcza, nikogo nie zniewala, taka jest jej natura; ona w swojej cierpliwości potrafi długo czekać, ale musi być przez człowieka przyjęta, nie ma innej drogi, inaczej się nie da. Miłość narodziła się z tęsknoty Boga za człowiekiem, tęsknoty dziwnej, a zarazem takiej zwyczajnej. Bóg będąc Miłością zawsze pragnie być dla drugiego, staje się jeszcze bardziej dostępny, spogląda na nas oczyma Jezusa, można zobaczyć Jego twarz, spotkać się w dziecięcej bezradności wigilijnego wieczoru i klimacie świętej nocy narodzenia. Od czasu Betlejem ta historia tak właśnie wygląda”
Boże Narodzenie
Mszę Świętą 25.12 celebrował w naszej konkatedrze ks. ks. Marek Studenski – wikariusz generalny naszej diecezji. W swoim słowie nawiązywał do papieża Franciszka, ukazując prawdę, że Bóg w Jezusie Chrystusie otworzył drzwi – „Jezus to szeroko otwarte drzwi ”. Celebrans podobnie jak minionej nocy ksiądz biskup, mocno akcentował, że miłością Bóg akceptuje człowieka z wszystkimi jego słabościami i porażkami. Trzeba jednak reakcji także z naszej strony, w postaci serca otwartego na Jego Miłość, jak również gotowości do oddania Bogu swoich problemów, niepowodzeń i trosk, aby przychodzący Jezus mógł je przemieniać.
Inauguracja Roku Świętego
„Życie bez nadziei to siedzenie po tej stronie kraty, gdzie nie ma klucza; bezsens życia to ta strona kraty, gdzie nie ma Jezusa” – powiedział bp Piotr Greger, który przewodniczył 29 grudnia 2024 r. Mszy św. w konkatedrze w Żywcu w ramach uroczystości inauguracji Roku Świętego w diecezji bielsko-żywieckiej. Przed Eucharystią do świątyni został wniesiony krzyż jubileuszowy, który pozostanie w niej przez cały Rok Święty. Wszystko zainaugurował obrzęd w pobliskim kościele Świętego Krzyża. Następnie wszyscy procesyjnie udali się do konkatedry.
Wyjaśnił, że nadzieja to centralny temat Roku Jubileuszowego, którego hasłem jest „Pielgrzymi nadziei”. Duchowny porównał chrześcijan do pielgrzymów zmierzających przez życie ku ostatecznemu spotkaniu z Bogiem. Podkreślił, że życie na ziemi nie jest celem samym w sobie, ale drogą, która nabiera sensu w perspektywie wieczności. „Chrześcijańska nadzieja jest siłą, która pozwala przetrwać trudności, nawet w najbardziej mrocznych chwilach, ponieważ opiera się na obietnicach Boga”
Przywołał opowiadanie o czterech świecach: Pokoju, Wiary, Miłości i Nadziei. Trzy pierwsze świece gasną, co oznacza utratę tych wartości we współczesnym świecie. Zwrócił uwagę, że nadzieja jednak pozostaje płonąca, ponieważ daje możliwość odbudowy utraconego pokoju, wiary i miłości.
Cytując papieża Franciszka, biskup wskazał, że prawdziwe szczęście nie pochodzi z posiadania dóbr materialnych ani pozycji społecznej, lecz z miłości i relacji z Bogiem i ludźmi. W tym kontekście zaakcentował, że Rok Jubileuszowy jest czasem odnowienia tych relacji, zarówno w wymiarze duchowym, jak i międzyludzkim. „Jest to także szansa na uzdrowienie zranionych relacji i umocnienie tych, które są stabilne”