Poświęcenie Krzyża - Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Poświęcenie krzyża

Na początek trochę historii. W pobliżu skrzyżowania ulic Jaworowej i Kasztanowej stoi drewniany krzyż z Chrystusem wyciętym z blachy. Niestety nikt z okolicznych  mieszkańców nie zna fundatora ani daty postawienia krzyża. Wiadomo tylko, że krzyż w latach trzydziestych naszego stulecia stał pomiędzy dwoma kasztanami. W czasie II wojny światowej w 1945 roku Niemcy ścięli oba kasztany oraz znajdujący się pomiędzy nimi krzyż ( dokonali tego z przyczyn strategicznych – kasztany i krzyż zasłaniały pole ostrzału). Po zakończeniu wojny nowy krzyż wykonał i odnowił wizerunek Chrystusa  pan Stefan Prochot. Zrekonstruowany krzyż zawiesił na lipie. Potem piekę nad krzyżem przejęła rodzina Widzyków z ulicy Jaworowej, pradziadek Franciszek Widzyk, a potem dziadek Józef Widzyk. W latach siedemdziesiątych został wykonany nowy krzyż i odnowiony wizerunek Chrystusa. W 2002 roku lipa uschła i pan Mirosław Stach, z ulicy Topolowej, zdemontował sfatygowany krzyż, a lipę ściął. Obok ściętej lipy zamontował konstrukcję, do której przymocował nowy krzyż z ponownie odnowionym Chrystusem. Początkiem listopada tego roku, na skutek działań atmosferycznych, krzyż uległ zniszczeniu. Pan Szczepan Biegun z ulicy Jaworowej poprosił sąsiadów o pomoc i tak : Władysław Marszałek wykonał krzyż, Anna Kołodziejczak odnowiła wizerunek Chrystusa, Szczepan Biegun z Emilem Pawlikiem i Leszkiem Widzykiem pomalowali krzyż, wykonali prace przy wzmocnieniu konstrukcji  i zamontowali krzyż. W dniu 4.12.2018r. o gody. 12.00, uroczyście, ks. Grzegorz Pal, też sąsiad, poświęcił krzyż, a dość duża grupa mieszkańców z ulic: Jaworowa, Topolowa, Kasztanowa, Jodłowa, Wierzbowa, Akacjowa, odmówiła pod krzyżem modlitwę Anioł Pański. Zebrani swoją obecnością podkreślili, że obowiązkiem jest zachowanie dla przyszłych pokoleń pamiątek, którymi się szczycimy i które odzwierciedlają wiarę naszych przodków.

 

                                                                                                          Domowy Kościół

 

"Ksiądz proboszcz w imieniu wszystkich duszpasterzy bardzo dziękuje inicjatorom, fundatorom oraz wykonawcom tego przedsięwzięcia, za troskę, aby nasza święta wiara poprzez najważniejsze symbole była obecna w przestrzeni publicznej.
Dziękujemy również za zaangażowanie, księdzu rodakowi ks. Grzegorzowi Palowi za dokonanie aktu podobnego poświęcenia. 

Przy okazji prosimy parafian, obok których posesji znajdują się: krzyże, figury, kapliczki o troskę i uszanowanie tych poświęconych znaków wiary.
Jeżeli te zabytki mają więcej niż 100 lat, to przypominamy, że trzeba konsultować ich renowacje z konserwatorem zabytków nawet kiedy są położone na prywatnej posesji.
Wszelkie inicjatywy związane z odnawianiem tych pamiątek naszej wiary prosimy konsultować z parafią. Chętnie służymy radą i pomocą. Troska o należyty szacunek dla tych symboli wiary jest jednym z zadań proboszcza. "

zdjecie2 copy

 zdjecie1 copy copy

Udostępnij