MODLITWA ZA ZMARŁYCH - Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Zabytkowe okazałe grobowce i proste krzyże sąsiadują tu ze sobą od ponad trzystu lat. Pierwsi mieszkańcy Żywca spoczęli tu już na początku XVIII wieku. Są tu i symboliczne płyty, upamiętniające pomordowanych w Katyniu, Miednoje, Auschwitz i poległych na polach bitew. Tablice na murach kościoła Przemienienia Pańskiego przypominają dawnych żywieckich proboszczów... Cmentarz z każdej strony przypomina nam o śmierci i jej nieuchronności. Jednak wiara podpowiada nam, że od chwili zmartwychwstania Jezusa, nasze cmentarze są ziemią zasianą ziarnem, które obumierając wydają plon. Paradoks cmentarza to jego eksplozja życia. 

W Dzień Zaduszny Mszę św. w intencji zmarłych pochowanych w żywieckiej katedrze oraz wokół niej odprawił biskup Roman Pindel. Po Eucharystii przy krypcie Habsburgów odbyło się specjalne nabożeństwo za dusze zmarłych, które celebrował biskup ordynariusz. W tej krypcie spoczywają Habsburgowie, jest to miejsce pochówku śp. księżnej Marii Krystyny Habsburg.

45294733 1675209702582954 4449073613093470208 n

 

Pamiętajmy o modlitwie za zmarłych, którzy czekają na chwałę nieba. Przy tej okazji przypominamy jak można pomóc naszym bliskim. 

 

Jakie są warunki uzyskania odpustu zupełnego za zmarłych w dniach 1-8 listopada?

 

1. Wierni, którzy nawiedzą kościół, kaplicę publiczną lub półpubliczną 1 listopada od południa i przez cały Dzień Zaduszny, mogą dostąpić odpustu zupełnego za zmarłych. Można go uzyskać tylko jeden raz w ciągu dnia.

2. Wierni, którzy nawiedzą cmentarz i pomodlą się mogą uzyskać odpust za zmarłych. Odpust jest zupełny od 1 do 8 listopada, natomiast w inne dni roku jest cząstkowy.Warunki uzyskania odpustu są następujące:


1. Wykonanie powyższych czynności obdarzonych odpustem.
2. Wykluczenie wszelkiego przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego (jeżeli jest brak pełnej dyspozycji wykluczenia upodobania do jakiegokolwiek grzechu, odpust będzie tylko cząstkowy)
3. Spełnienie trzech warunków: - spowiedź sakramentalna lub bycie w stanie łaski uświęcającej - przyjęcie Komunii Świętej - odmówienie Ojcze nasz.... Wierzę... i modlitwy w intencjach Ojca Świętego.


WAŻNE:

Trzy warunki: spowiedź, Komunia św. i modlitwy mogą być dopełnione w ciągu wielu dni przed lub po wypełnieniu danej czynności nagradzanej otrzymaniem odpustu, ale musi być między nimi łączność. Po jednej spowiedzi sakramentalnej można uzyskać wiele odpustów zupełnych, a po jednej Komunii św. i jednej modlitwie można uzyskać tylko jeden odpust zupełny.

 

 

zdj. A. Świeży-Sobel

Udostępnij

1000 Characters left