Około pół tysiąca osób dotarło w 407. Pieszej Pielgrzymce Żywieckiej do Jasnej Góry. W wędrówce uczestniczyły m.in. osoby niepełnosprawne ze wspólnoty „Wiara i Światło” w Żywcu oraz ze Stowarzyszenia „Dzieci Serc” w Radziechowach. Pielgrzymi na trasie pamiętali o modlitwie w intencji Ojczyzny z okazji jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz dziękowali za jubileusz 750-lecia Żywca. Na błoniach jasnogórskich pielgrzymów powitał biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel. Obecny był także burmistrz Żywca Antoni Szlagor.Jak wyjaśnił ks. Tomasz Wala, przewodnik grupy żywieckiej, pielgrzymka żywiecka ma długą tradycję. Z zachowanych dokumentów historycznych wynika, że po raz pierwszy pątnicy wyszli na szlak w roku 1611. „Pierwsze zapiski, które mówią o tym, że mieszkańcy Żywca i Żywiecczyzny idą do Maryi, to jest 1611 rok. To są pierwsze zapiski zorganizowanej pielgrzymki w Dziejopisie Komonieckiego. Natomiast trzeba zauważyć, że to musiało być już trochę wcześniej, skoro 1611 rok to jest zapis o zorganizowanej pielgrzymce” – powiedział ks. Wala.Od lat 90. ub. wieku pielgrzymkę tworzą trzy grupy pątników, które pielgrzymują na Jasną Górę różnymi drogami. Pierwsza tzw. grupa młodzieżowa wyrusza z Żywca 23 sierpnia pokonując trasę ok. 170 km w czasie 7 dni. 26 sierpnia wychodzą pątnicy z Myszkowa. Pokonują ok. 70 km wędrując szlakiem sanktuariów maryjnych przez Leśniów, św. Annę i Gidle. Trzecią grupę stanowią pielgrzymi przybywający na Jasną Górę autokarami.W tym roku tematem przewodnim grupy żywieckiej było pytanie „Jesteś głodny?”. Natomiast grupa z Myszkowa maszerowała pod hasłem: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”.„Od kilku lat już przeżywamy tematy związane z sakramentami, i w tym roku akurat jest sakrament Eucharystii. Ponieważ jesteśmy głodni tego pokarmu, który daje nam to życie prawdziwe tu na ziemi, to dlatego pytanie ‘Jesteś głodny?’, i na to pytanie próbowaliśmy sobie odpowiedzieć. Mieliśmy tematyczne Msze św. z kazaniem, konferencje i wieczorne nabożeństwa” – opowiedział ks. Tomasz Wala.
„Jacy są pielgrzymi z Żywiecczyzny? Wspaniali!” – podkreślił ks. Tomasz. „Pełni wiary, entuzjazmu, czasem wielkiej zadumy, również pokuty, byli tacy, którzy szli całą drogę boso” – dodał.
Przed Cudownym Obrazem Matki Bożej została odprawiona Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił bp Roman Pindel. Ordynariusz bielsko-żywiecki mówił o pielgrzymowaniu jako czasie rozpoznawania łaski od Boga i życzył, by umieć być świadkiem tego doświadczenia w codziennym życiu.
Tekst i zdjęcia R. Karp KAI i Biuro Prasowe Jasnej Góry