Wystawa „Od Franciszka do błogosławionych z Pariacoto” - Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu

Wernisaż wystawy „Od św. Franciszka do błogosławionych z Pariacoto” odbędzie się w niedzielę, 20 grudnia w siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej w Żywcu.

w programie:   zobacz  pdfafisz

godz. 16.00 Msza św. w Konkatedrze Narodzenia Pańskiego Najświętszej Maryi Panny w Żywcu

godz.

16.50 Część artystyczna – Muzeum miejskie w żywcu

godz. 17.30 Otwarcie wystawy oraz spotkanie z artystami przy kawie i ciastku – Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej

Jednym z najbardziej lubianych tekstów literatury chrześcijańskiej jest utwór Świętego Franciszka znany pod dwoma różnymi tytułami: „Pieśń słoneczna” bądź „Pochwała stworzeń”. Biedaczyna z Asyżu wzywa w nim świat ożywiony i nieożywiony do oddawania chwały Bogu i do dziękczynienia: „Pochwalony bądź, Panie mój, ze wszystkimi Twymi stworzeniami (…). Chwalcie i błogosławcie mojego Pana i dziękujcie Mu (…)”. Podobnie Kościół, wynosząc na ołtarze swoich członków, za najważniejszy cel beatyfikacji bądź kanonizacji stawia sobie oddanie chwały Bogu. Wielka rodzina franciszkańska na przestrzeni ośmiu wieków zrodziła ponad pół tysiąca świętych i błogosławionych. Ostatni z nich to błogosławieni pierwsi polscy misjonarze-męczennicy – o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek. Od momentu ich męczeńskiej śmierci w dniu 9 sierpnia 1991roku w Pariacoto po dzień dzisiejszy na różne sposoby i przy użyciu rozmaitych środków oddaje się chwałę Bogu za ich życie: słowem mówionym (kazania, referaty, świadectwa); słowem pisanym (książki, artykuły); obrazem (filmy, reportaże); czy muzyką (hymny, pieśni, msze wokalno-instrumentalne, teledyski). Również przez inne dzieła artystyczne, takie jak rzeźba czy malarstwo.

images2