PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM MARYI - Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu

Miesiąc październik, jest szczególnie poświęcony Matce Boskiej Różańcowej, dlatego nasza Wspólnota Róż Żywego Różańca zorganizowała wyjątkową uroczystość. Na nasze spotkanie przyjął zaproszenie ksiądz Leszek Dyląg z parafii Sułkowice w archidiecezji krakowskiej.

Najpierw uczestniczyliśmy w Katedrze w modlitwie różańcowej i we

Mszy Świętej.  Ksiądz Łukasz poprowadził modlitwę różańcową w intencji naszej wspólnoty, o jej rozwój, za chorych, którzy nie mogą przychodzić na spotkania, a także za zmarłych członków Róż Różańcowych. Na Mszy świętej w czasie kazania ksiądz Leszek przypomniał, że w Litanii Loretańskiej mamy nowe wezwanie do Matki Boskiej Miłosierdzia. Kapłan podkreślił także, że dzień 5 października, w którym się spotykamy to wspomnienie świętej Faustyny Kowalskiej Apostołki Bożego Miłosierdzia. Matka Boża Miłosierdzia i św. Faustyna wskazują na miłosierdzie  Boże.

Podczas Mszy świętej na ołtarzu głównym towarzyszyła nam tajemnicza figurka Matki Boskiejo ciemnych rysach, o której historii dowiedzieliśmy się już na spotkaniu w auli. Ksiądz Leszek miał możliwość uczestniczenia w Światowych Dniach Młodzieży w Brazylii. Nawiedził wtedy Bazylikę Matki Boskiej z Aparecida i stąd właśnie ta figura Matki Boskiej pojawiła się na naszym spotkaniu.  Kapłan przedstawił nam historię kultu Maryi, a następnie zaprezentował zdjęcia z tego pięknego miejsca.

Początki kultu Matki Bożej sięgają XVIII wieku, kiedy to ludność z miejscowości Guoratinguta została zawiadomiona o przyjeździe gubernatora. Na cześć tak dostojnego gościa zdecydowano się przygotować ucztę z dań rybnych. Zadanie, złowienia odpowiedniej ilości ryb, powierzono trzem doświadczonym rybakom. Niestety nie udało im się nic złowić. Kiedy zrezygnowani postanowili wrócić do domów nagle w sieci pojawiła się figurka bez głowy. Zarzucili więc ponownie sieci i udało im się wyłowić głowę, która, tak dobrze pasowała do wyciągniętej wcześniej figurki, że złączyła się z nią nierozerwalnie. Kolejna zarzucona sieć zaobfitowała ogromnym połowem ryb. To cudowne zakończenie pracy rybacy przypisali łasce Matki Bożej. Wieść o tym wydarzeniu szybko obiegła okolice i przyczyniła się do rozpowszechnienia kultu Matki Bożej. Początkowo figurę umieszczono w domu jednego z rybaków, ale dzięki zwiększającej się liczbie pątników, postanowiono wybudować kaplicę, a sto lat później wybudowano kościół. !6 lipca 1930 roku naród brazylijski złożył hołd Matce Bożej z Aperecido. Było to uroczyste poświęcenie Brazylii Matce Bożej i ogłoszenie Jej patronką tego kraju. W 1955 roku rozpoczęto budowę bazyliki, która obecnie jest drugą największą bazyliką na świecie, zaraz po Bazylice św. Piotra w Rzymie.

Bardzo ciekawe i bogate w treści spotkanie na pewno przyczyniło się do wzrostu naszej formacji. Serdecznie dziękujemy księdzu Łukaszowi za zaproszenie tak miłego gościa, księdzu Leszkowi, że znalazł czas i przyjechał do Żywca. Dziękujemy także wszystkim uczestnikom spotkania, a szczególnie tym, którzy uczestniczyli pierwszy raz za zainteresowanie i zapraszamy za miesiąc.