Zakończenie Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej - Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu

W naszej parafii w Żywcu dobiegł końca Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w tym roku w sposób szczególny poświęcony XX rocznicy pobytu Jana Pawła II w naszym mieście i diecezji. W związku z tym zostały podjęte różnorakie przedsięwzięcia mające przybliżyć nauczanie Ojca

Św. i atmosferę wydarzeń sprzed dwudziestu lat.

Dziękujemy Klubowi Inteligencji Katolickiej za organizację bogatych spotkań o charakterze naukowym pt. „Wy też świadczycie”. Był to cały zestaw wykładów znanych  profesorów i filozofów popularyzujących zagadnienia z duchowości chrześcijańskiej, misji we współczesnym świecie oraz niektórych tematów biblijnych – między innymi „Dlaczego świat nie poznał, że Ty mnie poznałeś” w wykonaniu O. Macieja Zięby OP. Odbyła się także promocja książki ” Nie stracić wiary w Watykanie” w obecności autorów Stefana Frankiewicza i Cezarego Gawrysia. Odbył się także „Maraton Papieski”  czyli czytanie i rozważanie tekstów papieskiego przesłania ze Skoczowa, Bielska – Białej i z Żywca z czasu pamiętnej wizyty.

Na Grojec odbyła się uroczysta droga krzyżowa w intencji rodzin naszej parafii, a w kinie JANOSIK, dzięki życzliwości pani dyrektor, kilka razy prezentowano pełną wersję filmu Jerzego Dudy pt. „Na swojej ziemi” o przygotowaniach i przebiegu wizyty Papieża w naszym mieście. Film w sumie oglądnęło ponad tysiąc dwieście osób.

W piątek 22 maja o godz. 21.00 przy pomniku papieskim odbył się uroczysty apel przygotowany przez młodzież „To jest moje przesłanie do Żywca i Ziemi Żywieckiej”. Zaś w sobotę Piknik Rodzinny, którego głównym punktem stał się mecz piłkarski: księża kontra ojcowie rodzin  zakończony wygraną księży 5:1. Szczególnym podziękowaniem obejmujemy organizatorów tego wydarzenia: ks. Jerzego, siostrę Darię, ks. Łukasza,  Domowy Kościół oraz rzesze sponsorów i ludzi przychylnych, którzy okazali wsparcie i pomoc. Dziękujemy również panu burmistrzowi Antoniemu Szlagorowi oraz dyrektorowi Miejskiego Centrum Kultury Markowi Reglowi.

Dzieci klas III naszej Szkoły nr 5 odwiedziły w tym tygodniu wzgórze Kaplicówka w Skoczowie. W tym właśnie miejscu 20 lat temu Ojciec Św. wyniósł do godności świętego Jana Sarkandra, kapłana pochodzącego z naszej diecezji. Tam właśnie ponad stu osobowa grupa odmówiła modlitwę o łaski za wstawiennictwem naszego Papieża.

W niedzielę przed południem mogliśmy podziwiać wystawę zgromadzonych obrazów prezentujących postać św. Jana Pawła II, zaś o godzinie 16.00 w Urzędzie Rady Miasta w obecności Pana Burmistrza, Starosty Żywieckiego i zgromadzonych gości odbyła sie uroczysta sesja dotycząca XX rocz. wizyty Jana Pawła II w Żywcu.

Po jej zakończeniu już katedrze mogliśmy wysłuchać okolicznościowego koncertu Jana Kowalczyka, po którym odbyła się msza św. pod przewodnictwem ks. bpa Ordynariusza kończąca Tydzień Kultury Chrześcijańskiej.

Dodatkowo we wrześniu do Rzymu wyruszy dziękczynna pielgrzymka naszej parafii za dar obecności Jana Pawła II w Żywcu i o łaski dla rodzin naszej parafii poprzez Jego wstawiennictwo.

Wszystkim osobom prywatnym i organizacjom naszego miasta składamy serdeczne podziękowania za każdą pomoc i wsparcie w organizacji XX rocznicy pobytu Jana Pawła II w naszym mieście.

ks. RJ.

poniżej zdjęcia z koncertu pana Jana Kowalczyka i msza św.  na zakończenie TKCh