ZŁOTY JUBILEUSZ KAPŁAŃSTWA KS. INFUŁATA WŁADYSŁAWA FIDELUSA - Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu

50 – lecie kapłaństwa

18 kwietnia 50 – lecie kapłaństwa obchodził ksiądz infułat Władysław Fidelus – proboszcz żywieckiej parafii konkatedralnej. Właściwie przez całe swoje życie kapłańskie związany jest z miastem Żywcem. Już od 47 lat jest kapłanem w kościele p.w.

NNMP. W 1968 roku ówczesny metropolita krakowski Karol Wojtyła skierował księdza Władysława Fidelusa do Żywca. W 1976 roku został proboszczem.18 kwietnia Burmistrz Żywca – Antoni Szlagor, Przewodniczący Rady Miejskiej – Krzysztof Greń złożyli Jubilatowi serdeczne życzenia. Za lata posługi duszpasterskiej dziękowali również między innymi: Starosta Andrzej Kalata, Poseł Stanisław Szwed, przedstawiciele stowarzyszeń kulturalnych i religijnych.

Podczas Mszy świętej z udziałem kilkudziesięciu księży z diecezji bielsko – żywieckiej i archidiecezji krakowskiej kazanie wygłosił ksiądz biskup senior Tadeusz Rakoczy. „Noblesse oblige” – szlachectwo zobowiązuje! – przypomniał w okolicznościowym kazaniu bp Tadeusz Rakoczy. – Nauka w tej samej szkole, do której uczęszczał przyszły papież, wiąże się z koniecznością dawania świadectwa” – mówił  biskup senior diecezji  bielsko-żywiecki. Biskup senior wspominał  przy okazji, że jego znajomość z jubilatem sięga czasów seminaryjnych.

Listy gratulacyjne dla jubilata przesłali biskupi Roman Pindel i Piotr Greger. Ich treść odczytał wiernym ks. prał. Stanisław Kozieł, niegdyś żywiecki wikariusz, obecnie proboszcz parafii św. Floriana w Żywcu-Zabłociu. W nabożeństwie uczestniczyła między innymi: Asysta Żywiecka, wystąpił solista Jan Kowalczyk wspólnie z żywieckim chórem „Lutnia”.

Ks. Fidelus jest jedynym proboszczem w diecezji bielsko-żywieckiej, którego na ten urząd wyniósł jeszcze kard Karol Wojtyła. Jest też najdłużej pełniącym posługę proboszczowską w jednej parafii.

opracowanie: Tomasz Terteka

Czcigodny Księże Jubilacie Władysławie!

Pan posłał Cię, abyś jako nauczyciel, kapłan i pasterz wypełniał swoje posłannictwo w Jego winnicy w naszym mieście Żywcu. 50 lat pracy kapłańskiej – to pół wieku historii. Ileż to przemian gospodarczych społecznych i kulturowych dokonało się w tym czasie w naszym mieście i naszej Ojczyźnie. Stawiały one przed Tobą nowe wyzwania w pracy duszpasterskiej. Pokonałeś wszystkie trudności i wytrwałeś.

50 lat to także dziesiątki tysięcy godzin zadumy nad brewiarzem, a ileż to godzin spędzonych w konfesjonale, ile odprawionych mszy św., wygłoszonych homilii, przeprowadzonych lekcji, ileż odbytych pielgrzymek do miejsc świętych, udzielonych sakramentów świętych, a ile wyprostowanych ludzkich ścieżek….

Za te lata długoletniej ofiarnej pracy w naszej parafii, wyrażając myśli i uczucia wszystkich mieszkańców – z całego serca Bogu i Tobie Czcigodny Księże Władysławie gorąco dziękujemy. Życzymy, by dobry Bóg udzielał Ci obfitych łask, błogosławił, wspierał i umacniał. Niech przedłuża lata Twego życia, darzy zdrowiem i pozwoli dalej służyć Kościołowi świętemu.

Szczęść Boże!