Stawowczyk Helena Michalina (1899 – 1988) - Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu

In order to personalize content, adjust and analyse ads, and provide safer experience, we use cookies. By using this website, you agree to the collection of information by us. The details can be found at: Privacy policy.
There is no translation available.

Urzędniczka Starostwa Powiatowego, Pogotowie Ratunkowe w Żywcu

 

Spoczywa na cmentarzu Parafialnym w Żywcu
Lokalizacja: działka: 05, rząd: 06, grób: 09_10

Stawowczyk Helena Michalina

 

Helena Michalina Stawowczyk, z domu Golasik, urodziła się 8 sierpnia 1899 roku prawdopodobnie w okolicach Lwowa. Była córką Józefa i Marii z domu Gabriel.

Jej ojciec, Józef Golasik kupił ok. 100 hektarowe gospodarstwo rolne, najprawdopodobniej Rudne ok. 20 km od Lwowa, z dużymi sadami, młynem, sąsiadujące z posiadłościami Dzieduszyckich (?) i tam urodziła się Helena. Helena wielokrotnie wspominała Hrabinę Dzieduszycką i organizowane przez sąsiadów bale. Jej matka, Maria Golasik, pochodząca z rodziny Gabrielów – mieszczan żywieckich, chcąc rejestracji narodzin córki w Żywcu, wkrótce po porodzie wybrała się z dzieckiem w podróż do miasta swoich rodziców. W trakcie drogi, podczas przesiadki na dworcu kolejowym w czasie wjazdu pociągu podobno doszło do jakiegoś zamieszania. Z opowieści rodzinnych i różnych domysłów przekazywanych ustnie wynika podejrzenie, że w trakcie przesiadki mogło dojść do przypadkowej zamiany dzieci.

Majątek Rudne został sprzedany z powodu obawy rodziny przed nadchodzącą rewolucją 1917, a rodzina Golasików przeprowadziła się do Żywca. Niedługo później ojciec Heleny, Józef, razem z synami Robertem, Franciszkiem i Bolesławem wyemigrował do Paragwaju w Ameryce Południowej i na dziesiątki lat słuch po nich zaginął. Helena uczyła się w Prywatnej Powszechnej Szkole Ludowej Św. Hildegardy w Białej. W 1917 roku Helena ukończyła Jednoroczny Handlowy Kurs Żeński w Krajowej Szkole Kupieckiej w Białej. Później pracowała w Starostwie Powiatowym w Żywcu.

W lipcu 1923 roku poślubiła Stanisława Stawowczyka, urzędnika Starostwa Powiatowego w Żywcu. Zamieszkali w nowym domu wybudowanym na obrzeżach Żywca za Gazownią żywiecką. Po śmierci męża w obozie koncentracyjnym w Mauthausen-Gusen w 1940 roku samotnie wychowywała córkę Henrykę i syna Tadeusza. W czasie wojny została wysiedlona z własnego domu, w którym zamieszkał urzędnik III Rzeszy Niemieckiej. Po wyzwoleniu w 1945 roku odzyskała dom. Pracowała przez wiele lat w Pogotowiu Ratunkowym w Żywcu jako dyspozytor.

Była osobą bardzo elegancką, pogodną, ciepłą, śpiewającą piosenki przy pracach domowych.

Zmarła 10 marca 1988 roku w Żywcu.

 

 

Beata Kucharczyk

Share