Matusik Stanisław Bogdan (1947 – 2006) - Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu

In order to personalize content, adjust and analyse ads, and provide safer experience, we use cookies. By using this website, you agree to the collection of information by us. The details can be found at: Privacy policy.
There is no translation available.

Działacz i przewodnik PTTK, nauczyciel, muzyk

Spoczywa na cmentarzu Parafialnym w Żywcu
Lokalizacja: działka 09, rząd 03, miejsce 36

 

Matusik Stanislaw Bogdan small

 

Niezapomnianą postacią był Stanisław Bogdan Matusik, do którego wszyscy zwracali się pieszczotliwie Boguś. Urodził się 7 maja 1947 w Żywcu. Był synem Józefa Matusika i Julii z domu Ostafin. W 1966 roku ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Żywcu. W latach 1966-1968 odbył w Krakowie studia nauczycielskie na kierunku wychowania fizycznego i biologii. Wstąpił do Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Żywcu 8 marca 1968 roku. Tu rozwijał swoją fascynację turystyczną. Posiadał uprawnienia uzyskane 3 marca 1975 roku; na prawo prowadzenia wycieczek turystycznych po obszarze górskim: Beskidy Zachodnie po Przełęcz Sieniawską oraz Pogórze Karpackie. Wojewoda Śląski nadał mu uprawnienia przewodnika górskiego beskidzkiego klasy trzeciej: 9 listopada 2000 r, nr legitymacji 64. Jako przewodnika górskiego cechowała go duża wiedza merytoryczna i praktyczna oraz kultura osobista.

Pracował jako nauczyciel jako nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej w Kocierzu, a w latach 1992-2006 w Szkole Podstawowej w Leśnej. W ramach Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego, działającego przy Komisji Młodzieżowej, zaszczepiał młodym pokoleniom umiłowanie piękna ojczystego kraju. Pragnąc by jak najwięcej uczniów mogło wyruszać z nim na szlaki turystyczne, kupował im z własnych środków bilety na pociąg i autobus oraz posiłki. Był szczególnie wrażliwy na potrzeby dzieci. Pewnej śnieżnej zimy zauważył, że część jego wychowanków przestała chodzić do szkoły. Było to spowodowano brakiem odpowiedniej odzieży. Wraz z rodziną zebrał ciepłe ubrania i obuwie, które zostały przekazane potrzebującym uczniom.

W dniu 20 marca 1985 roku złożył egzamin przed Państwową Komisją Egzaminacyjną Departamentu Teatru i Estrady Ministerstwa Kultury i Sztuki dla artystów estradowych. Grał na gitarze basowej w zespole muzycznym w żywieckiej restauracji „Polonia”, a później w „Prezydencie” i „Magurze” w Bielsku-Białej. Był chodzącą encyklopedią, przeczytał setki książek, nie było krzyżówki, której by nie umiał rozwiązać. Będąc zapalonym modelarzem tworzył, stosując różne techniki, zadziwiające precyzją modele statków, samolotów, czołgów, latawców. Działając w Klubie Modelarskim Śrubka doczekał się licznych naśladowców wśród młodzieży, jej część po opanowaniu warsztatu, zajmowała wysokie lokaty w konkursach modelarskich. Warto zaznaczyć, że wiele zestawów modelarskich, które darował uczniom, zakupił z własnych pieniędzy. Zmarł w Żywcu 21 kwietnia 2006 roku. Był stanu wolnego.

Pamiętają o nim koledzy nauczyciele i byli uczniowie czego wyrazem jest opracowana pod kierunkiem Ireny Mikusek nauczycielki ze Szkoły Podstawowej w Leśnej kronika jego działalności. Do jej powstania przyczyniły się: Stanisława Wandzel i Ewa Piecuch. 21 marca 2015 roku został zorganizowany XXXII Rajd Powitania Wiosny – Marzanna dedykowany pamięci Stanisława Matusika.

 

 

Andrzej Szewczyk

Życiorys został ukazał się w publikacji 110 lat Oddziału Babiogórskiego TT PTT PTTK w Żywcu, pod redakcją Edmunda Zaiczka, PTTK Oddział Babiogórski w Żywcu, Żywiec 2015, s.179-180; w biografii zostały wykorzystane dane z archiwum rodzinnego Bogdana Matusika.

Share