Miękiński Józef (1931 – 2018) - Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu

In order to personalize content, adjust and analyse ads, and provide safer experience, we use cookies. By using this website, you agree to the collection of information by us. The details can be found at: Privacy policy.
There is no translation available.

Dyrektor PKO BP O. Żywiec, samorządowiec

Spoczywa na cmentarzu Parafialnym w Żywcu
Lokalizacja: działka 12, rząd 01, miejsce 32

Urodził się 6 marca 1931 roku w Lipowej pow. Żywiec jako syn Jana i Anny. Edukację w zakresie szkoły podstawowej ukończył w roku 1947, zaś w zakresie szkoły średniej w 1951 roku.

Pierwszą pracę zawodową podjął z nakazu pracy w dniu 1 lipca 1951 roku w Obwodowym Urzędzie Pocztowo Telekomunikacyjnym w Prudniku. W okresie od 16. 11. 1951 roku do 27.10. 1953 roku odbywał zasadniczą służbę wojskową.

W roku 1965 już jako pracownik Wydziału Finansowego Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Żywcu podjął studia zaoczne na Wydziale Prawa i Administracji UJ w Krakowie. Studia te ukończył w 1971 roku i otrzymał tytuł magistra w zakresie administracji.

Jego największe osiągnięcia wiążą się z pracą w bankowości  oraz pracą społeczną w samorządach.

W okresie od 1 lipca 1970 roku do 30 września 1997 roku był dyrektorem Oddziału PKO w Żywcu. W latach 1974-1976 dzięki pomocy ówczesnych władz powiatowych i wojewódzkich (bankowych) w Krakowie i Bielsku-Białej zrealizować od dawna oczekiwaną inwestycję w postaci nowego budynku bankowego w Żywcu w Rynku. Ta inwestycja zapoczątkowała dynamiczny rozwój Oddziału PKO w Żywcu. Wśród uwarunkowań, w jakich prowadzona była działalność bankowa, trzeba wskazać na okres lat 1975- 1987 w którym Powszechna Kasa Oszczędności była zintegrowana z Narodowym Bankiem Polskim (decyzja byłego premiera Piotra Jaroszewicza). Wyodrębnienie z NBP nastąpiło dopiero 1 listopada 1987 roku. Opracowana nowa strategia PKO w zakresie usług bankowych dostosowywana do stal rosnących potrzeb klientów zaczęła przynosić znaczące efekty w zdecydowanej większości jednostek organizacyjnych tego Banku. Żywiecki Oddział z niewielkiej jednostki stał się oddziałem średniej wielkości zatrudniającym ponad trzykrotnie więcej pracowników niż na początku lat siedemdziesiątych. Dynamiczny rozwój zmusił kierownictwo Oddziału do pozyskania dodatkowych pomieszczeń biurowych, gdyż warunki obsługi rzeszy klientów były coraz gorsze.

Za zgodą Centrali PKO zakupiono budynek w Żywcu przy ulicy Komorowskich 35. Po zakończeniu robót adaptacyjno-remontowych w miesiącu sierpniu 1995 roku oddano do użytku drugi budynek bankowy w pełni dostosowany do obowiązujących wówczas wymogów. Ta inwestycja pozwoliła na znaczne rozszerzenie oferty usług bankowych. W budynku tym uruchomiono ekspozyturę z obsługą kasową, kredytową i różnego rodzaju rozliczeniami. Do wolnych pomieszczeń na piętrze przeniesiono z Oddziału obsługę kredytów mieszkaniowych oraz dział księgowości. Lokalizacja nowej placówki została bardzo przychylnie oceniona przez klientów.

Osiągnięcia Józefa Miękińskiego w zakresie pracy społecznej wiążą się z pełnieniem funkcji radnego Miejskiej Rady Narodowej w Żywcu w latach 1984-1990. Był przewodniczącym komisji finansów i członkiem prezydium Rady. W latach 1998-2002 był radnym Rady Powiatu w Żywcu i pełnił obowiązki zastępcy przewodniczącego komisji budżetu i finansów.

Odznaczenia i odznaki:

  • Brązowy Krzyż Zasługi (1973)
  • Złoty Krzyż Zasługi (1986)
  • Za Zasługi dla Finansów PRL (1976)
  • Za Zasługi dla Województwa Bielskiego (1980)
  • Medal Za Zasługi dla Miasta Żywca (1985)

Zmarł 4 października 2018 roku.

Władysława Klinowska

Bibliografia: Historia powstania Oddziału PKO w dwutygodniku „Nad Sołą i Koszarawą” w roku 2002.

Share