Ząbecki Wiesław (1932 – 1996) - Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu

In order to personalize content, adjust and analyse ads, and provide safer experience, we use cookies. By using this website, you agree to the collection of information by us. The details can be found at: Privacy policy.
There is no translation available.

Nauczyciel, działacz harcerski, działacz społeczny, członek ZMP i PZPR

Spoczywa na cmentarzu Parafialnym w Żywcu
Lokalizacja: działka 05, rząd 13, miejsce 29

 

 

Urodził się 21 października 1932 roku w miejscowości Taraska, powiat Opoczno w województwie kieleckim w rodzinie chłopskiej.

Szkołę podstawową ukończył w 1946 roku w Dąbrowie nad Czarną. W latach 1946 - 1951 uczęszczał do I Państwowego Gimnazjum i Liceum im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim. W czasie nauki w liceum ukończył roczny kurs pedagogiczny, co dało mu kwalifikacje do nauczania w szkolnictwie podstawowym. W szkole średniej wstąpił do Związku Młodzieży Polskiej.

Od 1 września 1951 do 20 stycznia 1953 pracował na stanowisku nauczyciela w szkole podstawowej w Brzezinach koło Łodzi. W szkole tej prowadził drużynę harcerską Organizacji Harcerskiej. W styczniu 1953 roku został awansowany na stanowisko kierownika wydziału szkolno-harcerskiego przy zarządzie powiatowym Związku Młodzieży Polskiej w Brzezinach. Stamtąd zwolnił się na własną prośbę i podjął pracę w charakterze wychowawcy internatu w Zasadniczej Szkole Energetycznej w Margoninie pow. Chodzież. Od 20 listopada 1954 do 27 września 1956 służył w wojsku. Został zwolniony do rezerwy w stopniu kaprala.

W 1957 roku zawarł związek małżeński z Marią Kowalczyk, z którą miał dwie córki. Po powrocie z wojska podjął pracę jako wychowawca internatu w Technikum Przemysłu Leśnego w Żywcu. W związku z takim rodzajem pracy ukończył kurs dla wychowawców i kierowników internatów. Od 1 września 1961 roku podjął pracę na stanowisku nauczyciela w Szkole Podstawowej nr 1 w Żywcu – Zabłociu. Z dniem 1 września 1962 roku powołany został na stanowisko kierownika referatu ogólnego w Wydziale Oświaty Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Żywcu. W 1965 roku ukończył eksternistycznie Studium Nauczycielskie w Piotrkowie Trybunalskim o specjalności „opieka nad dzieckiem” i „nauczanie początkowe”. W 1966 roku awansował na stanowisko podinspektora szkolnego. Z dniem 1 września 1968 roku na własną prośbę przeniesiony został na stanowisko kierownika Domu Dziecka w Żywcu Sporyszu. Była to w Żywcu nowa placówka, dla potrzeb której zaadoptował dawny budynek sporyskiej szkoły podstawowej. Przygotował ten obiekt do nowych potrzeb, wyposażył go i uruchomił.

W roku 1970 na własna prośbę wystąpił ze służby nauczycielskiej i podjął pracę na stanowisku kierownika do spraw szkolenia zawodowego w Fabryce Śrub w Żywcu, gdzie przepracował do roku 1986.

Od 1 marca 1986 roku do 1992 roku, czyli do przejścia na emeryturę, pracował w Zespole Szkół Drzewnych na stanowisku kierownika internatu pełniąc równocześnie funkcję opiekuna harcerstwa w szkole. Od chwili zatrudnienia się w Żywcu związał się z harcerstwem. Był drużynowym, opiekunem harcerstwa w szkole, wieloletnim członkiem komendy hufca, a przez dwa lata w latach 1967-1969 komendantem hufca ZHP w Żywcu. Był członkiem PZPR.

Zmarł 18 sierpnia 1996 roku. Pochowany jest na cmentarzu Przemienienia Pańskiego w Żywcu.

 

 

Hieronim Woźniak

Życiorys został opublikowany w „Słowniku Biograficznym Żywiecczyzny”, t. III.

Share