Miodoński Zygmunt (1931 – 2009) - Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu

In order to personalize content, adjust and analyse ads, and provide safer experience, we use cookies. By using this website, you agree to the collection of information by us. The details can be found at: Privacy policy.
There is no translation available.

Działacz sportowy, działacz PTTK, bankowiec

Spoczywa na cmentarzu Parafialnym w Żywcu
Lokalizacja: działka 12, rząd 01, miejsce 32

Miodonski Zygmunt

 

Urodził się 26 kwietnia 1931 roku w Żywcu. Pracę zawodową rozpoczął jako nauczyciel w Rajczy, a następnie wiele lat przepracował w Narodowym Banku Polskim w Żywcu i Czechowicach, oraz aż do emerytury w Spółdzielni Inwalidów w Żywcu.

Był doskonałym gimnastykiem sportowym, ale okazało się, że sport ten okazał się dla niego nieszczęściem. Podczas ćwiczeń na drążku upadł i złamał kręgosłup. W wyniku tego wypadku przez długie lata chodził w kołnierzu usztywniającym. Wypadek ten całkowicie wyeliminował go z dalszego zawodniczego uprawiania tej pięknej dyscypliny sportu. Jednak dalej ją kochał, a okazał to tym, że jako posiadacz dyplomu II klasy - Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego w Krakowie, prowadził zajęcia gimnastyczne w sekcji gimnastycznej chłopców w LO w Żywcu, Szkole Podstawowej Nr 2 w Żywcu oraz w Kole Sportowo-Turystycznym przy Spółdzielni Inwalidów w Żywcu.

Zygmunt był bardzo aktywny na niwie turystycznej, gdzie jako Organizator Turystyki (1977), Przewodnik Górski (1982), Przewodnik Turystyki Pieszej (1984) okazał się bardzo prężnym działaczem. Był założycielem Koła PTTK Nr 39 ISEP w Żywcu. Organizował obozy wędrowne (dwutygodniowe) Szczyrk - Nowy Sącz dla dzieci i młodzieży. Był aktywnym działaczem Klubu Sportowego Soła i Klubu Sportowego Koszarawa w Żywcu.

Za swoją sumienną zawodową i społeczną pracę otrzymał wiele wyróżnień resortowych w PTTK - Srebrną i Złotą Honorową Odznakę PTTK, posiadał Srebrną Odznakę Związków Zawodowych oraz odznaczenie Za Zasługi dla Województwa Bielskiego.

Był człowiekiem aktywnym, koleżeńskim, skromnym i takim pozostanie w naszej pamięci.

Zmarł 18 listopada 2009 roku.

 

Edmund Zaiczek

Życiorys ukazał się w „Nad Sołą i Koszarawą”, nr 273 z 2010 roku

Share