Cebrat Mieczysław Julian (1918 – 1985) - Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu

In order to personalize content, adjust and analyse ads, and provide safer experience, we use cookies. By using this website, you agree to the collection of information by us. The details can be found at: Privacy policy.
There is no translation available.

Nauczyciel, kierownik i dyrektor szkoły w Łękawicy

Spoczywa na cmentarzu Parafialnym w Żywcu
Lokalizacja: działka 12, rząd 12, miejsce 01

Cebrat Mieczyslaw Julian

 

 

Urodził się 14 sierpnia 1918 roku w Łękawi­cy, pow. Żywiec, był synem Wojcie­cha i Anny z d. Wnętrzak. Ojciec pra­cował jako robotnik fabryczny, mat­ka prowadziła gospodarstwo rolne. Szkołę powszechną 5-kiasową ukoń­czył w Łękawicy, gdzie uczyli go Fe­liks i Stanisława Świątkowie. Klasę szóstą ukończył w Gilowicach, a klasę siódmą w 1933 roku w Żywcu, następnie uczęszczał do Państwowego Ogólnokształcącego Gimnazjum w Żywcu, gdzie ukończył klasę czwartą. Podjął naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Żywcu (typ humanistyczny). W 1939 roku ukończył pierwszą klasę liceum. Wybuch II wojny światowej spowodował, że przerwał naukę i przebywał w domu pomagając rodzicom przy gospodarstwie.

W latach 1941-1945 zmuszony przez niemiecki Urząd Pracy przymusowo pracował w Żywcu przy piecach kaflowych. Podczas okupacji niemieckiej był dwukrotnie aresztowany. Ten epizod okupacyjny nie jest dostatecznie znany.

Po wyzwoleniu  w 1945 roku podjął naukę w Państwowym Liceum Pedagogicznym w Białej Krakowskiej, gdzie zdał egzamin dojrzałości w dniu 28 stycznia 1946 roku. Tym samym uzyskał upraw­a do nauczania w publicznych i prywatnych szkołach po­wszechnych. Posiadał znajomość języka niemieckiego.

W dniu 1 lutego 1947 roku inspektor szkolny w Żywcu Franciszek Stojda mianował Mieczysława Cebrata tymczasowym nauczycielem 5-klasowej szkoły powszechnej w Łękawicy. W dniu 1 października tego roku powierzono mu pełnienie obowiązków kierownika szkoły w Łękawicy. 1 maja 1949 roku został mianowany stałym nauczycielem ­ publicznych szkół powszechnych. Po wyzwoleniu prowadził kursy Oświaty Dorosłych. W roku szkolnym 1948/49 na w/w kursach klasę siódmą ukończyło 38 uczniów.

W dniu 24 sierpnia 1946 r. zawarł związek małżeński z Anną Czarnotą /1918-1993/, późniejszą nauczycielką. Miał troje dzieci: Marię, Tadeusza, Urszulę.

W trudnym okresie powojennym doprowadził do rozbudowy szko­ły. Dotychczasowy drewniany budynek szkoły o dwóch izbach lekcyj­nych i mieszkaniu służbowym dla kierownika nie mógł pomieścić uczniów. Dzięki inicjatywie Mieczysława Cebrata i pomocy materialnej miesz­kańców wsi doprowadził w dniu 16 maja 1948 roku do aktu poświęcenia kamienia węgielnego pod budowę nowej szkoły. W dniu 15 paździer­nika 1950 roku uroczyście otwarto nowy budynek szkoły w Łękawicy.

Prowadził działalność oświatową i kulturalną w środowisku wiej­skim. Wystawiał bajki dla dzieci, z którymi jeździł po szkołach pow. żywieckiego. Dla przykładu – wystawił „Trzewiczki szczęścia" Bene­dykta Hertza, bajkę dla dzieci w trzech obrazach, w których główne role grali uczniowie szkoły. Był prelegentem Towarzystwa Wiedzy Powszechnej. W latach 1973-1976 pełnił stanowisko gminnego dyrektora szkół w gminie Łękawica. W 1976 roku ukończył na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach wyższe studia zawodowe (kierunek matematyka). Do dnia 31 lipca 1978 roku pracował jako dyrektor szkoły w Łękawicy.

W dniu 1 sierpnia 1978 roku przeszedł na emeryturę. Będąc na emeryturze pracował przez rok w niepełnym wymiarze godzin (uczył matematyki) w Szkole Podstawowej w Łękawicy. Następnie pracował w niepełnym wymiarze godzin w Szkole Podstawowej w Kocierzu Moszczanickim.

Kochał pszczoły. W wolnym czasie zajmował się ulami. W latach 70. wybudował dom na Górze Burgałowskiej, w którym zamieszkał z rodziną.

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Or­deru Odrodzenia Polski. Zmarł w dniu 3 kwietnia 1985 roku. Pocho­wany na cmentarzu p.w. Przemienienia Pańskiego w Żywcu.

 

Zdzisław Dzikowski

Życiorys ukazał się w „Nad Sołą i Koszarawą”, nr 288, 2010

Share