Chrzest - Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu

Sakrament Chrztu świętego w parafii konkatedralnej udzielany jest:

w pierwszą niedzielę każdego miesiąca o godz. 12.30

w trzecią niedzielę każdego miesiąca o godz. 16.00.

W razie konieczności, w wyjątkowych sytuacjach, także w innym terminie, który trzeba uzgodnić z duszpasterzem.

Dziecko do chrztu należy zapisać w kancelarii parafialnej przynajmniej tydzień wcześniej, przedstawiając:

wyciąg aktu urodzenia dziecka z Urzędu Stanu Cywilnego

zaświadczenie z parafii zamieszkania rodziców chrzestnych o dopuszczeniu do godności rodziców chrzestnych, jeśli zamieszkują oni poza naszą parafią

jeśli rodzice dziecka nie mieszkają na terenie parafii Narodzenia NMP w Żywcu - zgodę proboszcza parafii miejsca zamieszkania rodziców (nie sugerujemy się miejscem zameldowania)

Chrzestnym może być chrześcijanin, który przyjął sakrament bierzmowania, ukończył 16 lat i prowadzi życie zgodne z wiarą katolicką. Zaświadczenie dla rodziców chrzestnych wydaje parafia w miejscu faktycznego zamieszkania.

Rodzicami chrzestnymi nie mogą być:

osoby żyjące w związkach niesakramentalnych

nie uczęszczające regularnie na Mszę św. w niedziele i święta

nie przystępujący do sakramentów świętych

nie uczęszczający na lekcję religii (dotyczy młodzieży szkolnej)

Zgłoszenie dziecka do chrztu dokonuje się w kancelarii parafialnej przez przynajmniej jednego rodzica przedstawiając ww dokumenty.

Rodzice i chrzestni uczestniczą w pouczeniu przedchrzcielnym (w sobotę poprzedzającą chrzest, po Mszy św. wieczornej ) w Domu Katolickim.