Wojciech Olszowski urodził się w Żywcu 18 marca 1916 roku.
Ukończył tutejsze liceum, a następnie seminarium duchowne we Lwowie. Święcenia kapłańskie przyjął 20 września 1939 roku we Lwowie z rąk ks. biskupa Eugeniusza Baziaka.
W czasie okupacji prowadził gorliwą działalność duszpasterską m.in. w okolicach Stryja oraz organizował pomoc żywnościową dla głodującej ludności. Po wojnie mimo zmiany granic nie opuścił swoich wiernych. Za swoją działalność duszpasterską został zesłany do łagru w okolicy Karagandy, gdzie przebywał w latach 1947 – 1956. W obozie prowadził ukrytą a zarazem owocną pracę duszpasterską. Po zwolnieniu z obozu służył swoją posługa kapłańską Polakom w Kazachstanie a następnie wrócił na Ukrainę.
8 listopada 1958 roku został mianowany biskupem pomocniczym „pro catholicis urbem Kiev eademque Rempublicam Ucrainam” – dla katolików miasta Kijowa i Republiki Ukraińskiej. Władze sowieckie potraktowały nominację jako nielegalną i w marcu 1959 roku przekazały ks. biskupa władzom polskim.
W Polsce pracował w diecezji wrocławskiej. Był między innymi proboszczem parafii św. Mikołaja w Głogowie oraz dziekanem tegoż dziekanatu. Za jego gorliwą działalność duszpasterską spotykały go szykany ze strony komunistycznych władz polskich.
Od 1966 roku ze względu na postępująca chorobę przebywał dwa lata na leczeniu. Po tym okresie wrócił do pracy kapłańskiej w Biedrzychowicach Górnych koło Bogatyni.
Zmarł w szpitalu w Bogatyni 25 kwietnia 1972 roku. Został pochowany na cmentarzu Przemienienia Pańskiego w Żywcu.
Z okazji 50 rocznicy śmierci ks. Wojciecha Olszowskiego 21 kwietnia 2022 roku o godzinie 18:00 zostanie odprawiona uroczysta Msza św. w konkatedrze żywieckiej w intencji ks. bpa nominata Wojciecha Olszowskiego.
23. kwietnia 2022 roku o godz. 15:00 odbędzie się sesja naukowa w Auli Domu Katolickiego w Żywcu poświęcona naszemu rodakowi.