Wakacyjne wspomnienia z Gargano - Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

W dniach 25 czerwca do 05 lipca rodziny z naszej parafii przebywały na wakacjach we Włoszech na Półwyspie Gargano ciesząc się na codziennie krystalicznym morzem, rajskimi zatoczkami, przepięknymi piaszczystymi plażami, nad którymi górują malownicze wapienne skały.

Oprócz codziennego plażowania odwiedziliśmy

dwa ważne miejsca kultu. Monte Sant’Angelo – to największe miejsce kultu św. Michała archanioła, który w tym  miejscu po raz pierwszy ukazał się w grocie pewnemu rolnikowi w 490 roku. Anioł miał objawić się w tym miejscu jeszcze kilkukrotnie, konsekrując samodzielnie miejsce pod przyszłą bazylikę – od tego momentu grota określana jest mianem „Niebiańskiej Bazyliki”, gdyż jako jedyna na świecie nie została poświęcona ręką ludzką. W tym też miejscu została odprawiona msza św. w intencji pielgrzymów i rodzin naszej parafii.

San Giovanni Rotondo to miasto i miejsce życia św. Ojca Pio z Pietrelciny – od 4 września 1916 roku do 23 września 1968 roku. Jedną z fundacji, jaką święty pozostawił po sobie jest Dom Ulgi w Cierpieniu. Dziś to jeden z najbardziej nowoczesnych i najlepiej zaopatrzonych szpitali we Włoszech i w całej Europie. Jednym z motywów, które kierowały ojcem Pio dążącym do powstania szpitala to osobiste doświadczenie bólu spowodowane licznymi chorobami i nieustanny kontakt z ludzkim cierpieniem, połączone z rozmyślaniem męki Chrystusa na krzyżu. Dodatkowym argumentem za realizacją tego przedsięwzięcia był brak miejscowych lekarzy i ośrodków zdrowia w regionie. Tak powstał Dom Ulgi w Cierpieniu, który dziś ze względu na wymogi technologiczne, personalne i organizacyjne uchodzi za jeden z najbardziej prestiżowych szpitali we Włoszech. W tym niezwykłym mieście zwiedziliśmy starą cześć kościoła i zabudowań klasztornych słuchając z uwagą historii życia i ciekawych wydarzeń z życia świętego stygmatyka. Każdy też miał możliwość indywidualnej modlitwy przy grobie świętego zakonnika.

Ciekawostką okazała się również piękna wyprawa łodzią do grot morskich. Linia brzegowa Gargano, a szczególnie wybrzeże pomiędzy Vieste i Mattinatą charakteryzuje się piaszczystymi plażami, skałami układającymi się jak stosy, dużymi kamieniami, ujściami rzek, zatokami oraz dużymi naturalnymi formacjami, które łącza się tworząc niepowtarzalny wygląd tego obszaru. Znajduje się tam około 20 grot, powstałych w wyniku procesu krasowienia, czyli poprzez procesy rozpuszczania się pod wpływem wiatru i wody. W starożytności w tych grotach łowiono ryby oraz były dobrym miejscem postoju dla przemytników. Za romantyczną zatoką Zagare, znajduje się spektakularna „Grotta del Serpente” – Grota Węża, zwana tak, od skamieniałości gadów tam znalezionych. Pośród wielu grot na wybrzeżu Monte Barone jest „Grotta Campana Grande” , 40 metrowa z zielonej skały otoczona zieloną trawą. Kolejną znaną grotą jest „Grotta Smeralda” czasami zwana „Dei Pipistreli” od koloru nietoperzy Pipistrelle, które tam zamieszkują. Bardziej na północy jest „Grotta Sfondata Piccola”, a przed Zatoką Campi jest „Grotta dei due Occhi” – Grota Dwa Oka. Za Zatoką Campi jest „Grotta Calda” – Gorąca Grota, nazwana z powodu gorących temperatur panujących w środku. Historia Grot Marine zaczyna się w 1954 roku, kiedy dwaj lokalni rybacy, bracia Francesco i  Michele znaleźli pierwszą jaskinię, później nazwaną „Grotto dei Contrabbandieri” – Grotą Przemytników.  Używana ona była przez ludzi, którzy chcieli uciec przed celnikami. Od tego czasu, te morskie jaskinie są zwiedzane przez zorganizowane wycieczki na łodziach, pozwala to odwiedzającym na podziwianie naturalnej scenerii.

W czasie wspólnego pobytu na Gargano odwiedziliśmy jeszcze dwa miasteczka: Peschici i Vieste znanych kurortów o starożytnych korzeniach.

Peschici słynie z pięknego wybrzeża, złotych plaż, spektakularnych jaskiń czy dzikich zatok.
Warto zobaczyć w mieście Zamek Normanów,  Most wieżowy i kościół Santa Maria delle Grazie. Nie sposób przejść też obojętnie obok miejsc, gdzie sprzedaje się lody uchodzące za najlepsze na świecie.

Także drugie miasteczko, którego nazwa Vieste pochodzi od imienia bogini ogniska domowego Westy, którą mieszkańcy starożytnego Rzymu czcili w tych okolicach. Okolice Vieste to rozległa linia brzegowa około 30 kilometrów, krystalicznie czysta woda Morza Adriatyckiego, złote piaski plaż, ujścia rzek otoczone lasem sosnowym, romantyczne wysepki, zapierające dech w piersiach groty oraz bezludne zatoki. Wielkie głazy w kształcie iglic, ukształtowane przez wiatr i wodę, zwane Pizzomunno – punkt świata, to symboliczne wejście na półwysep Gargano.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za wspaniałą atmosferę wspólnego pobytu. Czasu wypoczynku  i rekreacji ale także czasu modlitwy i refleksji – ks. Rafał

Udostępnij