Istotą nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego jest całkowita ufność, która określa naszą postawę wobec Boga; obejmuje nie tylko cnotę nadziei, lecz także cnotę żywej wiary, pokory, wytrwałości i żalu za popełnione winy. Jest to po prostu, postawa dziecka, które w każdej sytuacji ufa miłosiernej miłości i wszechmocy Ojca niebieskiego. Ufność do tego stopnia stanowi o istocie nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego, że bez niej ono nie istnieje, bo pierwszym i zasadniczym wyrazem czci Miłosierdzia Bożego jest właśnie akt ufności. Już sama postawa ufności zapewnia ufającemu łaski Bożego miłosierdzia. Ufność jest nie tylko samą istotą, duszą tego nabożeństwa, ale i warunkiem czerpania łask.
Drugim istotnym warunkiem nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego jest miłosierna postawa wobec bliźniego; miłosierdzie ma przenikać, cechować każdy kontakt z drugim człowiekiem. Nie chodzi jednak o jakąkolwiek naturalną dobroczynność, czy różnie motywowaną filantropię, ale o miłosierdzie świadczone bliźnim z miłości do Jezusa i w jego duchu. Wymaga to spojrzenia na drugiego człowieka oczyma wiary, jako na istotę stworzoną na obraz i podobieństwo Boże odkupioną nie czymś przemijającym, srebrem lub złotem, ale drogocenną krwią Chrystusa. „Miłość do Boga to nie tylko deklaracja, ale jakość codziennego życia” – przypominał w czasie mszy św. ks. bp Piotr Greger.
W takim duchu nasza Parafia w Żywcu przyjęła i przeżywała obecność obrazu Bożego Miłosierdzia „Jezu Ufam Tobie” polecając Bogu wszystkie rodziny, dzieci, a szczególnie młodzież, która w liczbie prawie 120 osób przyjęła sakrament bierzmowania. Dziękujemy wszystkim za modlitwę i zaangażowanie w przygotowanie uroczystości.